مصرف سبزيجات و گياهان از پيشرفت تومورهاي سرطاني جلوگيري مي‌کند

۱۳۸۶/۰۹/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8597
مصرف سبزيجات و گياهان از پيشرفت تومورهاي سرطاني جلوگيري مي‌کند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، كلم و سير مي‌توانند از بروز انواع سرطان‌ها جلوگيري و يا از پيشرفت تومورها جلوگيري كنند.

تحقيقات متعددي كه بر تأثير غذا و فعل وانفعالات درون سلول‌ها و DNA انجام شده، نشان مي دهد كه رژيم مناسب غذايي مي‌تواند تا حد زيادي از بروز يا پيشرفت بيماري‌ها جلوگيري كند.

محققان دريافتند كه كلم و ترشي كلم مي‌تواند عامل مؤثر در جلوگيري از بروز سرطان سينه در زنان باشد. بر اساس اطلاعات جمع آوري شده توسط سازمان سلامت زنان آمريكا، خوردن كلم مي‌تواند تا حد زيادي خطر ابتلا به سرطان سينه را در زنان كاهش دهد.

تحقيقات نشان ‌داده است؛ زناني كه در اوايل سنين بلوغ، كلم را به وعده‌هاي غذايي خود افزوده و روزانه ميزان قابل توجهي از آن را دريافت و اين روند را تا بزرگسالي نيز ادامه دادند، بدن آنها در برابر سرطان سينه بسيار مقاوم‌تر است. البته كلم پخته يا نيم پز بسيار مفيد‌تر از كلم خام يا کلم ترشي است.

بر اساس اين تحقيقات، گلوكوسينولات‌هاي موجود در كلم با مقاوم سازي سلول و جلوگيري از نابودي DNA و تغيير شكل سلول‌ها، باعث كاهش ماده مولد سرطان مي‌شود و در مراحل اوليه، پيشرفت سلول‌هاي سرطاني را به خوبي كنترل مي سازد. در مراحل بعدي با توقف فرآيند پيشرفت سلول‌هاي مهاجم سرطاني و از بين بردن اين سلول‌ها، از پيشرفت سرطان و وخيم شدن آن جلوگيري كرده و همچنين از تغيير شكل يافتن سلول‌هاي سالم نيز پيشگيري مي‌كند.

يافته‌ها حاكيست؛ زناني كه بيشتر گوشت مي خورند، بيش از ديگران به سرطان سينه دچار مي‌شوند. همچنين عواملي مانند بالا بودن چربي خون و دريافت زياد چربي در وعده‌هاي غذايي و نامتعادل بودن هورمون‌ها، ابتلا به اين سرطان را افزايش مي‌دهند.

در اين تحقيقات ثابت شد كه مواد موجود در سير باعث خنثي شدن PHIP مي‌شود. PHIP با از بين بردن DNA و ايجاد تغييراتي در بدن باعث بروز سرطان مي شود. اين ماده با ترشح آنزيمي باعث تشديد يا بروز سرطان مي‌شود و اين خطر در افراد بالاي 40 سال بيشتر است.

به طوري كه گوشتي كه زياد پخته و يا سرخ مي‌شود، باعث ترشح اين ماده شده و با خوردن آن خطر ابتلا به سرطان بسيار افزايش مي يابد. DAS موجود در سير عامل پيشگيري از بروز و پيشرفت تومورهاست و با اضافه كردن آن به گوشت مي توان اين خطر را خنثي كرد.

تحقيقات نشان دهنده آثار ضد سرطاني سبزيجات هستند. براي مثال، با دريافت روزانه انواع كلم مي توان تا حد بسيار زيادي از بروز و پيشرفت سرطان ريه جلوگيري كرد. بدين ترتيب بايد برنامه غذايي روزانه خود را به نحوي تنظيم كنيم كه ميزان قابل توجهي ميوه و به ويژه سبزيجات دريافت كرده و از ابتلا به سرطان جلوگيري كنيم.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54383s, 18q