علل و درمان زردی نوزاد

۱۳۹۲/۰۸/۱۲ - ۱۶:۴۶ - کد خبر: 85977
علل و درمان زردی نوزاد
سلامت نیوز : زردی نوزاد زمانی است که بیلی روبین در خون زیاد است. بیلی روبین ماده زرد رنگ است که جایگزین سلول های قرمز می کند .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام نیوز ؛ زردی نوزاد زمانی است که  بیلی روبین در خون زیاد است. بیلی روبین ماده زرد رنگ است که جایگزین سلول های قرمز می کند و باعث زردی پوست و سفیدی چشم می شود به همین دلیل اسم این بیماری زردی است  البته بیلی روبین می تواند از راه مدفوع خارج شود.

بالا بودن بیلی روبین در خون نوزاد طبیعی است. وقتی نوزاد در رحم مادر رشد می کند، جفت  جنین بیلی روبین را به خون نوزاد منتقل می کند. جفت,  اندامی است که جنین را به دیوارهای رحم متصل می کند تا جنین بتواند از طریق خون مادر, اکسیژن و مواد غذایی دریافت کند! بعد از تولد این کار را کبد نوزاد انجام می دهد که ممکن است مدتی طول بکشد. اوج زردی نوزاد در 2 تا 4 روز بعد از تولد نوزاد است و ممکن است تا دو هفته طول بکشد که معمولا بی خطر است.

زردی شدید نوزاد ممکن است رخ دهد اگر کودک شما دارای یک بیماری باشد که باعث افزایش تعداد سلول های قرمز خون شود و در بدن جایگزین شود، مانند:

اشکال سلول های غیر طبیعی خون
 عدم تطابق خون بین مادر و نوزاد
 سطح بالای سلول های قرمز خون  که در نوزادان کوچک برای سن حاملگی و برخی از دوقلوها بیشتر رایج است
عفونت
فقدان (کمبود)برخی از پروتئین های مهم، به نام آنزیم

علائم های زردی:

رنگ زرد پوست که گاهی اوقات زردی از صورت آغاز می شود و سپس پایین حرکت می کند تا به قفسه سینه، ناحیه شکم، پاهای نوزاد می رسد.

گاهی اوقات، نوزادان مبتلا به زردی  تغذیه ضعیف دارند.

درمان زردی نوزاد:

نوزادانی  که زردی دارد بهتر است خیلی زود درمان شود تا بیلی روبین ها در خون زیاد تر نشوند.

که یکی از راههای آن تغذیه نوزاد باشیر مادر است که 12 بار در روز می تونه واقعا موثر باشه.

بعض از نوزادان باید در بیمارستان درمان شوند که  در آنجا بعد از یکی دو روز درمان می شوند.

گاهی اوقات چراغ های ویژه آبی نوزادانی که سطح بسیار بالایی زردی دارند استفاده می شود. این فتوتراپی نامیده می شود. این چراغ ها کمک می کنند تا  بیلی روبین ها در پوست از بین بروند. نوزاد در زیر نور مصنوعی در یک بستر گرم و محصور قرار داده می شود که دمای بدن آن ثابت بماند و فقط یک پوشک وچشم بندهایی می پوشند که  از چشم محفاظت کند.

اگر سطح بیلی روبین ها در نوزاد کم باشد نیازی به ماندن در بیمارستان نیست چون در خانه هم می توان درمان کرد مثلا با قرار دادن نوزاد زیر نور مهتابی ویا استفاده از تخت خواب هایی که می درخشند استفاده کنید.

هر دو ساعت یکبار به نوزاد شیر دهید.

مرتبا میزان بیلی روبین در خون نوزاد را از طریق پزشک بررسی کنید.

و در آخر اینکه بعض از نوزادانی که به شدت زردی دارند و با موارد بالا درمان نشوند باید خونشان با خون تازه ای جایگزین شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28105s, 18q