در شبكه‌های اجتماعی، روابط غیرشرعی به‌شدت عادی‌سازی می‌شود

۱۳۹۲/۰۸/۱۴ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 86069
سلامت نیوز :  قطار شبكه‌های اجتماعی این روزها به سرعت پیش رفته و اعضای خود را به ناكجا آباد می‌برند. هیچ‌كس نمی‌داند در چه ایستگاهی از این قطار پیاده خواهد شد یا چه عاقبتی در انتظار اوست. جوان‌های ایران هم جزو مسافران این قطار سریع‌السیر هستند. به همین خاطر است كه شاید دیروز یك مقام ارشد پلیس از اینكه وب‌گردی جایگزین ولگردی خیابانی در بین جوانان شده است، اظهار نگرانی كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ رئیس مركز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری در مورد اینترنت می‌گوید: استفاده از اینترنت و فضاهای مجازی با همه فوایدی كه دارد می‌تواند تهدید جدی نیز باشد و باید برای اینكه بتوان این تهدیدها را به فرصت‌ها و استفاده بهینه از آن تبدیل كرد تمهیداتی اندیشید. در ایران بیش از 45 میلیون به اینترنت دسترسی دارند كه 29 میلیون نفر از آنان جوانان هستند. سرهنگ نیك‌نفس با اشاره به نقش خانواده در استفاده جوان‌ها از اینترنت می‌افزاید: شكاف بین نسلی شدید به دلیل رشد تكنولوژی، كاهش نقش خانواده به عنوان مرجع و عدم‌آشنایی مناسب والدین با این فضا از عواملی است كه باعث می‌شوند، فرزندان در خانواده‌ها از یك فضای محرمانه و خصوصی تهدیدكننده برخوردار شوند.

با توجه به اینكه اكثر كاربران اینترنت نوجوانان و جوانان هستند، برای جلوگیری از اعتیاد اینترنتی لازم است والدین بررفتار اینترنتی فرزندان‌شان كنترل و نظارت منطقی داشته باشند؛ نه به‌گونه‌ای كه به‌طور كلی مانع آنها شوند و نه به شكلی كه آنان را كاملا رها و آزاد بگذارند كه در هر دو صورت فرزندان مورد تهدید خواهند بود. همچنین والدین باید آگاهی‌های خود را در مورد اینترنت، فواید و زیان‌های آن افزایش دهند. بدین‌ترتیب آنها می‌توانند علاوه بر كنترل فرزندان‌شان آنها را به درستی راهنمایی كنند و آنان را تشویق كنند كه از ارائه اطلاعات شخصی در محیط اینترنت خودداری كنند. همچنین والدین باید به كودكان خود اجازه ندهند كه به تنهایی با افرادی كه در اینترنت آشنا شده‌اند ملاقات داشته باشند و به آنها یاد دهند كه امكان دارد اطلاعات این افراد در اینترنت تقلبی باشد.

نیك‌نفس با اشاره به اینكه امروزه وب‌گردی برای برخی افراد جایگزین ولگردی‌های خیابانی شده، گفت: در وب‌گردی‌های بدین‌گونه، كاربران بدون هدف و به منظور وقت‌گذرانی وارد اینترنت می‌شوند و گاها ساعت‌ها در این فضای بزرگ و پیچیده ضمن تلف‌كردن وقت، دچار سردرگمی در اینترنت می‌شوند. وب‌گردی‌های بدون هدف علاوه بر تحمیل هزینه به فرد باعث در معرض خطر قرار گرفتن كاربر در این محیط جهانی هستند. اعتیاد به اینترنت نیز در بین اینگونه افراد بیش‌تر مشاهده می‌شود. سازمان‌های متولی فرهنگ كه حافظ هنجارها و ارزش‌های مورد قبول جامعه‌اند، با برنامه‌ریزی مناسب باید به فعالیت‌های اینترنتی جوانان جهت بدهند و كارهای ارزشمند آنان را تشویق كنند.

تهدید‌های سایت‌های مبتذل

علیرضا سلوكی كارشناس فضای سایبری با مقایسه وضعیت كنونی وب‌گردی جوانان امروز با 10 سال پیش به تهران امروز می‌گوید: در سال 81 الی 85 بیشتر وب‌گردی به معنای مصطلحی كه وجود دارد انجام می‌شد. وبلاگ‌هایی كه تحت مدیریت سرویس دهنده‌ها فعالیت می‌كردند. وبلاگ‌نویسی و وب‌گردی برای یافتن مطالب خود رواج كلی داشت. ولی امروزه این وب‌گردی به مراجعه به شبكه‌های اجتماعی تغییر پیدا كرده و بیشتر جوان‌ها و كسانی كه در سایبر فعال هستند بیشتر در بحث شبكه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوك، فرند فید، توئیتر، گوگل پلاس، فیس نما و... فعالیت می‌كنند. او می‌گوید:تمام چیزهایی كه در وبلاگ انجام می‌دادند را در این شبكه‌ها نیز انجام می‌دهند اما علاوه بر آن می‌توانند به راحتی چت كنند. وقتی یك نفر 5000 هزار دوست دارد و چند نفر مطلب او را به اشتراك بگذارند مطالب‌شان گسترده و سریع‌تر منتقل می‌شود. در آن فضاها راحت‌تر كار می‌كنند. من كه روزی 10-15 ساعت در اینترنت هستم می‌بینم كه مانند سابق نیست كه جوان‌ها به‌دنبال وبلاگ و انتشار مطالب خود باشند.

وی با اشاره به نقش بسزای خانواده در استفاده جوان‌ها از اینترنت ادامه می‌دهد: خانواده به عنوان یك عامل در رفتن جوان‌ها به سایت‌ها یا شبكه‌های اجتماعی هستند. دوستان هم‌سال، محیط تحصیلی، ارتباطات جوانان و... نیز دیگر عامل سوق آنها به این شبكه هاست. این كارشناس فضای مجازی ادامه می‌دهد:در سال 81-82 بحث سایت‌های مستهجن بیشتر مطرح بود كه به سمت ابتذال گرایش پیدا كرد. ولی امروزه این موضوعات كمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. وی در ادامه با بیان اینكه تهدید در اینترنت و فضای سابیری زیاد است ادامه می‌دهد: مثلا بعد از دستگیری گردانندگان سایت «آویزون» كنترل پنل این سایت مورد بررسی قرار گرفت و چیزی نزدیك به 300 هزار نفر عضو فعال داشت. وی در ادامه با این هشدار كه خطر ارتباط گرفتن آسان و رابطه‌های غیرشرعی به شدت عادی‌سازی می‌شود ادامه می‌دهد: این موضوع به فرمایش مقام معظم رهبری در مورد «تهاجم فرهنگی» برمی‌گردد. سلوكی خاطرنشان می‌كند: وقتی 50 نفر از مدیران سایت‌های مستهجن دستگیر شدند و محتویات آن بررسی شد نشان می‌داد كه این یك حركت حساب شده در راستای عادی‌سازی و زدن ریشه خانواده در فضای سنتی از نظر اخلاق جامعه ایران است. حتی خانواده كسانی كه دستگیر شده‌اند، می‌گفتند وقتی بچه ما پشت كامپیوتر بود فكر می‌كردیم حتما یك كار علمی می‌كند و احساس رضایت می‌كردیم كه به جای آن كه بیرون برود و در ارتباط با جوان‌های دیگر با مسائل غیراخلاقی آشنا شود یا اعتیاد پیدا كند در خانه كار علمی انجام می‌دهد. جای كامپیوتر هم طوری بود كه آن جوان با ورود والدینش 15-16 ثانیه وقت داشته باشد تا صفحه‌ای كه در آن بوده را ببندد.

این كارشناس فضای سایبری می‌افزاید: این روند در فضای سایبر همچنان ادامه دارد. هر چقدر آگاهی بیشتری در فضای رسانه‌ای بخصوص سازمان صدا و سیما منتشر كنیم و خطرات این موضوعات را بیشتر گوشزد كنیم، جامعه كمتر آسیب خواهد دید. در سال 87 مجموعه سایبری در كشور تقریبا 50 نفر از مدیران سایت‌های مستجهن ایران و خارج از كشور را دستگیر كردند. كه در آنجا ركود جدی در فضای سایبر از لحاظ محتوای فعالیت افراد به وجود آمد و تقریبا تمام كسانی كه در این فضا كار می‌كردند از ترس دستگیری فعالیت كمتری داشتند. بعد از گذشت یكی دو سال به دلیل اینكه با مدیران دستگیر شده سایت‌های بزرگ غیراخلاقی برخورد قاطعی صورت نگرفت عناصر دیگر دشمن و آدم‌هایی كه از سرویس‌های خارجی با اهداف بلند مدت مدیریت می‌شدند یا افرادی كه خود مشكل اخلاقی داشتند این جرات را پیدا كردند و فعالیت خود را با محتوای جدید (البته نه به شدت سال‌های 81 تا 86) شروع كردند. این سایت‌های غیراخلاقی به عملكردهای سیاسی هم روی آوردند و همزمان در حالی كه از لحاظ اخلاقی جوانان را تخریب می‌كنند،آنها را از نظر سیاسی هم به شدت به طرف مخالفان نظام مدیریت می‌كنند.

علیرضا سلوكی با تاكید بر اینكه می‌توان از طریق اینترنت به اطلاعات شخصی یك كامپیوتر دسترسی پیدا كرد می‌گوید: در فیس‌بوك معمولا اینترنت واقعی خود را در اختیار می‌گذارند. در صفحات شبكه‌های اجتماعی به دلیل ارتباط گرفتن این كار را می‌كنند. آنها می‌گویند كه تعداد محدودی دوست دارند و اطلاعات من را فقط دوستانم می‌بینند در حالی كه تمام اطلاعات فردی و رصد كردن صفحاتی كه یك عضو شبكه باز می‌كند، رویكردهای او آنالیز می‌شود و اطلاعات آن مستند به سازمان امنیتی آمریكا می‌رود. هر اطلاعاتی كه در این شبكه‌ها وارد می‌شود به‌طور كامل در آنجا آنالیز می‌شود. در سایت‌های مختلفی مانند همسریابی یا دوست‌یابی یك رو و یك پشت‌پرده وجود دارد. كسی كه در پشت‌پرده این سایت هاست می‌تواند تمام اطلاعات شما را ببیند. همین‌طور اگر كسی ID شما را حك كند. می‌تواند به تمام اطلاعات شما دسترسی پیدا كند و از آن سوءاستفاده كند.

وی با اشاره به پرونده‌های زیادی كه در دادسرا و دفتر اینترنت قوه قضائیه وجود دارد ادامه می‌دهد: افراد زیادی به این مراكز مراجعه كردند كه از عكس‌ها یا اطلاعاتشان سوءاستفاده شده است. گاهی افراد سوءاستفاده گر با استفاده از یك عكس اخاذی یا درخواست رابطه نامشروع كرده‌اند. طبق قانون جرایم سایبری هر كدام از این جرم‌ها مجزا و قابل پیگیری هستند و مجازات‌های خاص خود را هم دارند. در ایران این توانایی در مجموعه دفتر اینترنت قوه قضائیه و پلیس فتا وجود دارد كه می‌توانند شناسایی متهم را انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39463s, 18q