دلایل متداول مرگ‌و میر کدامند ؟

۱۳۹۲/۰۸/۱۴ - ۱۱:۵۶ - کد خبر: 86075

سلامت نیوز : در میان صد و پنجاه هزار فردی که در هر روز در تمام دنیا جان خود را از دست می‌دهند، تقریبا دوسوم مرگ‌ها مربوط به بیماری‌های سالخوردگی و پیری است. امروزه با پیشرفت راه‌های درمانی، مرگ پدیده‌ای قابل کنترل شده است. دقت کرده‌اید که مرگ‌های خانه‌ای چقدر کم شده‌اند؟! در کشورهای در حال توسعه، به دلیل شرایط بهداشتی نامناسب و فقدان تکنولوژی مدرن، مرگ‌های ناشی از عفونت و بیماری‌های مسری شایع‌تر از کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی است. بسیاری از دلایل مرگ در کشورهای پیشرفته و صنعتی را می‌توان با داشتن رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب به تاخیر انداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ اما تشدید شیوع بیماری‌ها با افزایش سن، مانعی برای بقا و زنده ماندن افراد سالخورده ایجاد می‌کند. در اینجا پنج دلیل اول مرگ در تمام دنیا را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در اینجا موضوع مهم و قابل توجه دیابت است که 90 درصد افراد جوامع صنعتی را مبتلا کرده است و شیوع بالایی در جامعه ما نیز دارد. به راستی که دیابت مادر بیماری‌ها و البته بیماری قابل کنترل و نیز قابل پیشگیری می‌باشد.

بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی یا کاردیوپاتی، گروه گسترده‌ای از بیماری‌ها را در برمی گیرد که قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند. طبق آمارهای اخیر، بیماری‌های قلبی دلیل 35 درصد مرگ‌های کشورهای آمریکایی اند که امروزه شیوع نزدیکی در کشور ما دارد. در این میان بیماری‌های عروق کرونر قلب، از شایع ترین دلایل مرگ اند. رگ کرونر، رگ تغذیه‌کننده عضله قلب است که انسداد و گرفتگی آن با تضعیف خون‌رسانی به قلب، مانع فعالیت صحیح آن می‌شود و خون کافی در درجه اول به قلب و متعاقبا به سایر بافت‌ها نخواهد رسید. علاوه بر بیماری عروق کرونر، تعداد بالایی از افراد هر ساله در اثر نارسایی قلبی و نقص در پمپاژ قلب و نیز بیماری فشار خون بالا، جان خود را از دست می‌دهند.

سرطان

سرطان گروهی از بیماری‌هاست که در آن سلول‌های بدن رشد کنترل نشده‌ای دارند. رشد و تقسیم سلول‌ها به صورت نامحدود ادامه یافته و بافت‌های سالم را تخریب می‌کند. مرحله بعد متاستاز و درگیری بافت‌های دیگر بدن است. این درگیری بیشتر معمولا از طریق پخش شدن در خون یا لنف اتفاق می‌افتد. این سه ویژگی، سرطان‌های بدخیم را از تومورهای سرطانی خوش خیم متمایز می‌کند. رشد توده‌های خوش خیم به طور خود به خود متوقف می‌شود و به بافت‌های دیگر کشیده نمی‌شود. بیشتر سرطان‌ها از یک تومور شروع می‌شوند، ولی برخی از آنها ماننده سرطان لکوپنی اینگونه نیستند.سرطان می‌تواند افراد در تمام گروه‌های سنی را تحت تاثیر قرار دهد، ولی خطر آن با افزایش سن افزایش می‌یابد. امروزه سرطان دلیل 13 درصد مرگ در تمام دنیاست.

سکته مغزی

سکته مغزی، قطع ناگهانی خون رسانی به مغز است که منجر به آسیب مغز و مرگ برخی از سلول‌های مغزی می‌گردد. این سکته می‌تواند ناشی از ایسکمی (قطع جریان خون ناشی از انسداد، ترومبوز و آمبولی عروق) یا خونریزی باشد. گاهی اوقات نیز افزایش نیاز ناگهانی به جریان خون بالا، مثلا شروع ناگهانی یک فعالیت سنگین در فردی که سابقه بیماری قلبی عروقی و اختلالات خونرسانی دارد، می‌تواند به سکته مغزی یا قلبی منجر شود. آسیب سلول‌های مغزی اغلب به اختلال اعصاب اندام‌ها در قسمتی از بدن منجر می‌شود. عدم توانایی در حرکت، صحبت کردن یا دیدن معمولا از شایع ترین عوارض سکته مغزی هستند. سکته مغزی فرد را در یک وضعیت اورژانسی قرار می‌دهد و از آن پس، سرعت تخریب اعصاب بدن شدت می‌گیرد و در نهایت به مرگ منجر خواهد شد. این بیماری سومین دلیل شایع مرگ و میر در جهان است و از عوامل خطر آن می‌توان به سالخوردگی، فشار خون بالا، داشتن سابقه سکته، دیابت، چربی خون بالا و مصرف سیگار و دخانیات اشاره کرد. اما در این میان فشار خون بالا، قوی ترین عامل خطر برای ابتلا به سکته مغزی می‌باشد.

عفونت مجاری تنفسی تحتانی

مجاری تنفسی تحتانی به نواحی تنفسی زیر حنجره می‌گویند. عفونت‌هایی نظیر پنومونی، برونشیت مزمن و حاد از بیماری‌های عفونی هستند که اغلب مجاری تنفسی تحتانی را درگیر می‌کنند. از علائم این عفونت‌ها می‌توان به تنگی نفس، ضعف، تب بالا، سرفه‌های مکرر و خستگی اشاره کرد. عفونت‌های مجاری تنفسی تحتانی اغلب مهم‌تر از مجاری تنفسی فوقانی بوده و مسئول تقریبا 7 درصد از مرگ‌ها در تمام دنیا می‌باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7175s, 18q