تاکنون 5800 بیمار تنفسی روانه بیمارستان‌های اهواز شده‌اند

۱۳۹۲/۰۸/۱۴ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 86104

سلامت نیوز : رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: پس از بارندگی‌های شنبه‌شب، تا صبح امروز(سه‌شنبه) حدود 5 هزار و 800 بیمار با علایم مشکلات تنفسی به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمدحسین سرمست در جلسه کارگروه بررسی بروز مشکلات تنفسی پس از بارش باران در اهواز، که امروز برگزار شد، اظهار کرد: آماری که اعلام شد، تنها تعداد کسانی است که به بیمارستان‌ها مراجعه کرده و تشکیل پرونده داده‌اند.

وی ادامه داد: با حساب احتمال بیمارانی که در خانه خوددرمانی کرده و به بیمارستان مراجعه نکردند و بیمارانی که به مطب‌ها و درمانگاه‌ها مراجعه کرده‌اند و همچنین با احتساب تعداد بیمارانی که به بیمارستان‌ها مراجعه کرده ولی تشکیل پرونده نداده‌اند، حدود 20 تا 30 درصد باید به آمار اعلام شده بیماران این پدیده، اضافه کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان این‌که روند مراجعه بیماران با این علایم همچنان ادامه دارد، گفت: بیش از 90 درصد از این بیماران در محدوده اهواز و بقیه در شهرهای دیگر از جمله آبادان، خرمشهر و هندیجان هستند.

سرمست افزود: در جریان این پدیده، مورد فوتی گزارش نشده است. بیشترین بیماران بستری شده بدحال شامل اطفال، افراد بزرگسال با ناراحتی قلبی ریوی و مادران باردار با زمینه آسم‌ بوده‌اند.

وی اظهار کرد: این رویداد می‌توانست عواقب مرگباری داشته باشد که با دقت نظر در درمان بیماران و تلاش پزشکان متخصص‌ از این مساله جلوگیری شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تا شب گذشته 550 مورد بستری داشتیم که امروز 50 نفر از این بیماران در بیمارستان مانده‌اند و بقیه افراد با حال عمومی خوب مرخص شدند.

وی عنوان کرد: آلاینده‌های هوای شهر اهواز به دلیل وجود صنایع بزرگ، بسیار زیاد است؛ ولی طبیعت نیز همیشه کمک کرده و با جریان باد و وزش باد، آلودگی هوا جابه‌جا شده و از ایجاد مشکلات تنفسی جلوگیری می‌شود. ولی این بار طبق اعلام محیط زیست و هواشناسی خوزستان، پیش از بارش باران با سکون و عدم جابه‌جایی هوا و نبود جریان باد روبه‌رو بودیم که همین مساله موجب شد آلودگی هوای اهواز مشکل‌ساز شده و شهروندان دچار مشکلات تنفسی شوند.

سرمست تصریح کرد: یکی از پدیده‌های شومی که متاسفانه رایج شده، آلودگی‌هایی است که خود مردم ایجاد می‌کنند. آتش زدن زباله‌ها و لاستیک‌ها و مزارع و مواردی از این قبیل آلودگی‌هایی است که انسان ایجاد می‌کند و موجب تشدید آلودگی هوا در اهواز می‌شود.

وی اظهار کرد: لازم است در صورت مشاهده عوامل ایجادکننده این آلودگی‌ا، افراد رسما به دادگاه معرفی شوند. با توجه به اهمیت موضوع، وجود دادگاه ویژه موارد زیست‌محیطی در اهواز ضرورت دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.85377s, 18q