بخور آویشن و بابونه، موثر در پیشگیری از سرماخوردگی

۱۳۹۲/۰۸/۱۵ - ۱۲:۱۸ - کد خبر: 86171
سلامت نیوز : بخور آویشن و بابونه می تواند در پیشگیری از سرماخوردگی در فصل های سرد سال مفید باشد.

دکتر مهرداد کریمی متخصص طب سنتی در گفتگو با «سلامانه» با بیان اینکه در استفاده از داروهای گیاهی بباید به مزاج افراد توجه داشت، گفت:« برای درمان عفونت‌های مجاری فوقانی تنفسی که عموما به عنوان سرماخوردگی و یا سینوزیت شناخته می‌شوند، استفاده از مواد معدنی و ویتامینها توصیه می‌شود.»
 
وی با اشاره به برخی عفونت های مکرر مجاری تنفسی ادامه داد:« در افرادی که با عفونت های مکرر مجاری تنفسی فوقانی دست به گریبان هستند استفاده روزانه ار ترکیبی از روی و ویتامین C موثر است. اینها دو ترکیبی هستند که در هر فردی قابل استفاده است مگر اینکه فرد دچار سنگ کلیه و منع مصرف ویتامین C باشد. میزان استفاده نیز برای پیشگیری 500میلی گرم و برای درمان 2تا 3گرم در روز است.»

این متخصص طب سنتی یکی دیگر از راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی را استفاده از «بخور» ذکر کرد و بیان داشت:« بخور به دو صورت انجام می‌شود. یک مورد بخور به معنای حالتی مانند اسفند دود کردن در محیط خانه است و دیگری انکباب که به معنای جوشاندن یک گیاه و استنشاق بخار حاصل از آن است.»

وی با بیان اینکه در فصل پاییز و زمستان که طبیعت سرد و خشک دارد انکباب سفارش می‌شود، گفت:« آویشن و بابونه دو گیاه ضد التهابی هستند که بر روی باکتری‌های دستگاه تنفسی نیز موثرند. برای پیشگیری از عفونت های مکرر که بیشتر از ناشی از خشکی دستگاه تنفسی است می توان از انکباب آویشن و بابونه به صورت جوشاندن 10گرم گیاه خشک در 500سی سی آب استفاده کرد. همچنین استفاده از 10تا15قطره اسانس این دو گیاه در یک لیتر آب و پخش بخار آن در خانه مفید است. البته در برخی متون توصیه شده از قطرات حاوی منتول در خانه‌ای که کودک زیر سه سال حضور دارد استفاده نشود.زیرا این قطرات باعث ایجاد مشکلات تنفسی در کودکان می شود.»

دکتر کریمی خاطر نشان کرد:«هنگامی که دچارسرماخوردگی و عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می‌شوید، می‌توانید یک قاشق غذاخوری گل ختمی و یک قاشق غذاخوری آویشن را در دو لیوان آب بجوشانید تا حجم آن به یک لیوان برسد. این جوشانده را صاف کرده با دو قاشق عسل شیرین و میل کنید. همچنین برای سوزش گلو فرآورده ها گل ختمی و گیاه شیرین بیان مفید است.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1704s, 18q