استفاده مكرراز هدفون، جرم گوش را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۶/۰۹/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8620
استفاده مكرراز هدفون، جرم گوش را افزايش مي‌دهد

دكتر محمدحسين برادران فر در گفت‌وگو با ایسنا با بيان اين كه سر و صداي بلند از هر نوع، روي گوش تاثير گذار است، گفت: در قاعده حلزوني شنوايي گوش، فركانس‌هاي بالاي 4000 و 8000 و در راس حلزوني شنوايي، فركانس‌هاي پايين‌تر قابل شنيدن است.

وي ادامه داد: فركانس شنوايي فركانس‌هاي500 ، 1000 و 2000 است و فركانس 250 ،4000 و 8000 چندان در مجاورات شنوايي معمولي تاثيري ندارد. ولي فردي كه در فركانس بالا كاهش شنوايي پيدا مي‌كند، معمولا صداي زير را خوب نمي‌شنود و در محيط شلوغ، شنوايي او مناسب نبوده و در محيط آرام، خيلي قابل مشخص شدن نيست.

دكتر برادران فر در ادامه توصيه كرد: افراد نبايد به صداهاي بسيار بلند گوش دهند. در محيط‌هايي كه صدا بالاتر از 80 دسي بل است، مثل كارخانجات و مكاني كه موسيقي بلند است از گوشي محافظت كننده استفاده شود؛ چرا كه در غير اين صورت در طولاني مدت، عصب شنوايي ضعيف ‌شده و ضعيف شدن عصب شنوايي درمان دارويي و جراحي ندارد و فرد فقط مي‌تواند از سمعك استفاده كند.

وي گفت: يكي ديگر از عواملي كه باعث كاهش شنوايي مي‌شود، صداي ناشي از انفجارات است كه به علت صداي ناگهاني باعث كاهش سريع‌تر شنوايي مي‌شود. همچنين علاوه بر كاهش شنوايي حسي و عصبي، مشكلات ديگري مثل وزوز گوش را در پي داشته كه در اين موارد پيشگيري مهمتر از درمان است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد يادآور شد: افرادي كه از هدفون MP3 palyer استفاده مي‌كنند بايد موسيقي را با صداي آهسته گوش دهند، زيرا صداي بلند علاوه بر سردردي كه ايجاد مي‌كند در دراز مدت باعث كاهش شنوايي حسي و عصبي مي‌شود.

دكتر برادران فر در پايان ‌توصيه كرد: فركانس صدا بايد كمتر از 50 دسي بل باشد و حتي‌الامكان در محيط‌هاي پر سر و صدا و همهمه از گوشي محافظت كننده استفاده شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13846s, 18q