بهترين سن معالجات ارتودنسي 10 تا 12 سالگي است

۱۳۸۶/۰۹/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8624
بهترين سن معالجات ارتودنسي 10 تا 12 سالگي است

دكتر محمدحسين توده زعيم در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: ارتودنسي رشته تخصصي از علم‌ دندانپزشكي است كه به مرتب كردن دندان‌هاي نامنظم و پيشگيري و درمان فك‌هاي ناهنجار اختصاص دارد.

وي در خصوص هدف معالجات ارتودنسي تصريح كرد: هدف از معالجات ارتودنسي، قرار دادن دندان‌ها در محل طبيعي خود مي‌باشد تا در رابطه صحيح با دندان‌هاي فك مقابل قرار گيرند.

وي ادامه داد: اين درمان به عمل جويدن و تكلم كمك كرده و در عين حال از بيماري‌هاي لثه و پوسيدگي دندان جلوگيري و باعث ازدياد عمر دندان‌ها مي‌شود و در نهايت به بهبود ظاهر بيمار نيز كمك مي‌كند.

دكتر توده زعيم گفت: بهترين سن معالجات ارتودنسي 10 تا 12 سالگي است ولي تا هر سني كه دندان‌ها سالم باشند، امكان معالجه ارتودنسي وجود دارد (به جز موارد وجود مشكلات اسكلتي فكين) با اين تفاوت كه در سنين بالا مدت درمان طولاني‌تر مي‌باشد.

وي افزود: مدت درمان ارتودنسي برحسب شدت نامرتبي دندان‌ها و سن بيمار متفاوت است كه زمان متوسط اين معالجات دو سال است.

اين متخصص ارتودنسي اذعان كرد: از آن جا كه سيستم بدن افراد مختلف و نوع ناهنجاري آنها با يكديگر متفاوت مي‌باشد، طول مدت معالجه و همچنين نحوه درمان يك فرد با ديگري نيز تفاوت دارد.

دكتر توده زعيم در خصوص مراقبت از دستگاه‌هاي ارتودنسي گفت:‌ از آن جا كه اين دستگاه‌ها ظريف و بسيار حساس هستند، بايد از آنها مراقبت دقيق به عمل آيد تا درمان به نحو مطلوب و به موقع انجام شود كه اين مراقبت‌ها شامل وسايلي همچون قاشق و چنگال است كه بايد با احتياط وارد دهان شود و از برخورد خودكار و نظير آن به براكت‌ها خودداري شود.

وي توصيه كرد: اين افراد بايد ‌از خوردن غذاهاي سخت مانند نان خشك، ته ديگ برنج و غذاهاي استخوان‌دار اجتناب كنند و درخصوص غذاهاي استخوان دار بايد ابتدا استخوان خارج و سپس وارد دهان شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد خاطرنشان كرد: خوراكي‌هاي چسبنده مانند شكلات‌هاي چسبنده، آدامس‌، سوهان، گز و ‌آب نبات‌هاي سخت در اين بيماران، نبايد استفاده شود. گاز زدن به مواد خوراكي مانند سيب و ساندويچ انجام نشود و در صورتي كه بيمار تمايل به استفاده از اين خوراكي‌ها داشته باشد، بايد آن را به قطعات كوچك تقسيم و با دندان‌هاي عقب عمل جويدن را انجام دهد و از شكستن تخمه وخوردن مغز گردو، فندق،‌ بادام و پسته جدا خودداري شده و در صورت نياز به قطعات كوچك تقسيم شود.

دكتر توده زعيم در پايان مسواك زدن بعد از هر وعده غذايي اصلي(سه نوبت در شبانه روز) و هر دفعه حدود 10 دقيقه، تميز كردن دندان‌ها و براكت، شست‌وشوي مرتب دهان با آب نمك، ماساژ دندان و لثه‌ها با انگشت و تميز كردن بين دندان‌ها با كمك خلال دندان را از مراقبت‌هاي اين افراد عنوان و خاطرنشان كرد: در صورتي كه اين مراقبت‌ها انجام نشود، طول دوره درمان طولاني شده و به دندان‌ها و لثه‌ها آسيب مي‌رسد و در نتيجه دندان‌ها پوسيده و لثه‌ها متورم مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.41359s, 18q