FNA از بسیاری جراحی ها پیشگیری می‌کند

۱۳۹۲/۰۸/۱۶ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 86245

سلامت نیوز : یک متخصص پاتولوژی با اشاره به اینکه روش FNA یا نمونه گیری سوزنی برای همه قسمت های بدن کاربرد دارد، اظهار داشت: با استفاده از این شیوه می توان از انجام بسیاری از جراحی ها در بیماران پیشگیری کرد.

دکتر منصور جمالی زواره ای در گفت و گو با ایسنا ، گفت: به نمونه هایی که بدون کار جراحی و از طریق آب دهان، ادرار، خون یا ترشحات از بدن برداشته می شود همچون تست پاپ اسمیر، سیتولوژی اطلاق می گردد. گفتنی است یکی از اقدامات مهم در دنیا در این حوزه، روش FNA یا نمونه برداری سوزنی است.

وی ادامه داد: در این شیوه از طریق سوزن های ظریف وارد عضو شده و نمونه از هر قسمتی که لازم است، برداشته می شود. روش نمونه برداری سوزنی برای غدد تیروئید، پستان، بزاقی و لنفاوی همچنین برای همه قسمت های بدن همچون کبد، کلیه و طحال کاربرد دارد.

دکتر جمالی زواره ای اضافه کرد: در نمونه برداری FNA، بوسیله سوزن های مخصوص یک مقدار مایع یا سلول از بدن کشیده می شود سپس با روش پاپ، گیمسا و یا سایر شیوه ها رنگ آمیزی شده و توسط پاتولوژیست مطالعه می شود. این آزمایش حداکثر ظرف مدت یکساعت کامل شده و به بیمار جواب داده می شود.

این متخصص پاتولوژی در پایان با اشاره به اینکه 6 درصد کل نمونه گیری های انجام شده با سوزن در کشور به بیماران مبتلا به بزرگی تیروئید مربوط می شود، خاطرنشان کرد: با استفاده از این روش از انجام بسیاری از جراحی ها جلوگیری می شود. جراحی عوارض زیادی برای افراد در بر دارد که از جمله این موارد می توان به بستری شدن های طولانی مدت، بیهوشی، هزینه های مالی هنگفت و برداشته شدن بی مورد قسمتی از یک عضو مهم بدن اشاره کرد. در حالی که با نمونه گیری FNA از بروز اینگونه مشکلات در بیماران جلوگیری می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.20996s, 19q