درآموزش طب سرپايي ضعف داريم

۱۳۸۶/۰۹/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8627
درآموزش طب سرپايي ضعف داريم

دكتر باقري لنكراني در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: آموزش طب سرپايي، گران‌تر از آموزش طب بستري است و نياز به سرمايه گذاري بيشتر دارد.

وي افزود:‌ در تربيت نيروي انساني آموزش دهنده طب سرپايي نيز احتياج به سرمايه گذاري داريم، چرا كه بسياري از افراد خودشان اين آموزش را نداشته‌اند.

وي همچنين گفت: مطالعات انجام شده در دنيا، نشان داده است كه روند تخصص و فوق تخصص گرايي باعث ضعيف شدن اطلاعات فارغ‌التحصيلان پزشكي عمومي شده است، به گونه‌اي كه آنها نتوانسته‌اند نسبت به بيمارديد همه جانبه داشه باشند و خدمات غيرمرتبط به آنها ارايه شده است.

دكتر لنكراني افزود: نتايج مطالعاتي كه در كشور ما انجام شده بيانگر اين موضوع است كه در مراكز درماني كه دانشجويان مستقيما با اساتيد در تماس هستند و حضور آنها در محيط‌هاي آموزشي تخصصي و فوق تخصصي كمرنگ‌تر است، سطح توانمندي فارغ التحصيلانش در برخورد با بيماريهاي شايع به مراتب قوي تر و بيشتر است. ضمن اينكه در هر كشوري مانند كشور ما لازم است كه مراكز عالي براي ارايه خدمات فوق تخصصي و تخصصي وجود داشته باشند كه ما اين مراكز را تحت عنوان قطب‌هاي كشور تعريف كرده‌ايم.

وزير بهداشت با بيان اينكه فضاي بيمارستانهاي آموزشي با بيمارستانهاي غير آموزشي متفاوت است، از پيگيري برنامه‌هايي براي ايجاد فضاي مناسب در بيمارستانهاي آموزشي در وزارت بهداشت خبر داد.

وي در ادامه تاكيد كرد: در بحث بيمارستانهاي آموزشي كشور كارهاي جدي در وزارت بهداشت از دوره قبلي تا كنون انجام شده و هنوز جاي كار زيادي در اين خصوص وجود دارد.

دكتر لنكراني با اشاره به اعلام شرايط پذيرش دانشجوي پزشكي از ليسانس از سوي دانشگاه علوم پزشكي تهران به وزارت بهداشت اظهار داشت: به زودي نظر خود را در اين خصوص اعلام مي‌كنيم و پذيرش دانشجو در بهمن ماه انجام مي‌شود و به تعويق نخواهد افتاد.

وي در خصوص كمبود جسد آموزشي براي تشريح در برخي دانشكده‌هاي پزشكي، اظهار اميدواري كرد با پيگيريها و مذاكراتي كه با مسئولان مرتبط انجام شده اين مشكل هر چه سريعتر حل شود.

دكتر لنكراني در خصوص مقالات و پژوهشهاي انديكس شده در ISI و ميزان ارتباط آنها با نيازهاي سلامت جامعه به ايسنا گفت: ISI يك نوع ويترين است كه امكان جستجو و پيداكردن مقالات را براي سايرين فراهم مي‌كند. براي اينكه يك ژورنال و مقاله علمي وارد ISI شود بايد ضوابط مربوط به آن را داشته باشد كه شايد برخي از اين ضوابط و مطالب با نيازهاي ما تطبيق نداشته باشند.

وي افزود: انديكس شدن مقالات در اين نمايه براي ما اهميت دارد اما همه اهداف ما اين نيست و اگر بخواهيم تمام تلاش‌هاي پژوهشي خود را فقط معطوف به بالا بردن شمارگان مقالات در ISI كنيم، تلاش صحيح و هدفمندي نداشته‌ايم.

دكتر لنكراني در پايان اظهار داشت: كار خوبي كه در چند سال اخير انجام شده است، افزايش انديكس تعداد مجلات بومي ما در ISI است كه اين به ما امكان مي‌دهد كه علم بومي خود را راحت تر و طبق ضوابط خودمان نمايش بدهيم و در اختيار ديگران قرار دهيم

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.0513s, 19q