از رفتارهای جنسی پرخطر چه می دانید؟

۱۳۹۲/۰۸/۱۸ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 86308
از رفتارهای جنسی پرخطر چه می دانید؟
سلامت نیوز: یکی از روشهای مهم پیشگیری از ابتلا به HIV، اجتناب از انجام رفتارهای پر خطر جنسی است. اگر به هر دلیلی با ویروس ایدز مواجه شدید هر چه سریعتر با آب و صابون محل را شستشو بدهید، زمان و ساعت تماس را یادداشت و اطلاع دهید. درمان بلا فاصله به مدت حداقل 4 هفته علیه HIV شروع می گردد.
آیا دارویی برای پیشگیری از ایدز وجود دارد؟ هم اکنون هیچ نوع واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به ایدز وجود ندارد. بنابر این تنها روش پیشگیری، اجتناب از انجام رفتارهای پر خطر است.
رابطه جنسی ایمن‌تر یعنی چه ؟ رابطه جنسی ایمن‌تر به فعالیتهای جنسی اطلاق می‌شود که ریسک کمی برای ابتلا به HIV دارند. رابطه جنسی ایمن‌تر اغلب به معنای استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی است. وقتی کاندوم بطور صحیح استفاده شود بعنوان سد فیزیکی عمل می‌کند و از انتقال ترشحات آلوده به جریان خون فرد دیگر جلوگیری می‌‌کند.
رفتار جنسی ناسالم (UnsafeSex) یعنی چیه؟ هر گونه تماس جنسی را می‌گویند كه در آن فرد از سلامت خود یا شریك جنسی خود ‌آگاه نباشد. مشكل از این جا ناشی می‌شود كه آگاهی از سلامت خود یا دیگران به راحتی امكانپذیر نیست. بعنوان مثال؛ در حدود ۹۰ درصد افراد HIV مثبت از آلوده بودن خودشان اطلاعی ندارند. از طرف دیگر؛ منفی بودن آزمایشات تشخیصی در ابتدای آلودگی با HIVنمی‌تواند دلیل سالم بودن فرد باشد زیرا نتیجه این آزمایشات در اوایل دوره آلودگی معمولاً منفی می‌باشد. در مورد سایر بیماری های منتقله از راه تماس جنسی نیز این مشكل وجود دارد. یعنی با وجود ابتلاء به بیماری، ممكن است علایم بعد از مدتی بروز پیدا كند.
رفتارهای جنسی پرخطر كدامند؟ رفتارهای جنسی پرخطر عبارتند از: . تماس جنسی با زنان خیابانی و افراد ناآشنا • داشتن شركای جنسی متعدد • تماس‌های جنسی نامعمول (تماس مقعدی و دهانی) • متوسل شدن به خشونت در زمان تماس جنسی • مصرف الكل، مواد مخدر و یا روانگردان قبل از برقراری تماس جنسی • تماس جنسی محافظت نشده (عدم استفاده از كاندوم)
درصورت داشتن رابطه دهانی (oral sex)، آيا خطر انتقال HIV و ديگر بيماری های مقاربتی وجود دارد؟ در صورت وجود زخم در دهان هر یک از شرکای جنسی و یا ایجاد زخم در حین رابطه این احتمال وجود دارد ولی آمار دقیقی در دسترس نیست.
استفاده از کاندوم لاتکس تا چه حد در پیشگیری از ایدر موثر است؟ کاندوم برای رفتارهای جنسی ایمن یک ابزار اصلی شناخته می‌شود. این وسیله هر دو شریک جنسی را در طی هر گونه رفتار جنسیِ مهبلی، مقعدی و دهانی محافظت می‌کند. خصوصاً در بسیاری از موارد كه افراد ابتلای شریک جنسی خود را به بیماری‌هایی مانند هپاتیت سی و بی یا در مواردی آلودگی به ویروس ایدز، محتمل می‌دانند یا بی‌بند و باری جنسی شریک جنسی خود را بعید نمی‌دانند. کاندوم‌های لاتکس تا حدی می‌توانند درانتقال برخی از بیماری مقاربتی نقش محفاظتی داشته باشند اما کارایی کاندوم مطلق نیست.
در صورت پاره شدن کاندوم در زمان انجام ارتباط جنسی، آيا خطر انتقال HIV و ديگر بيماری های مقاربتی همچنان وجود دارد؟ در صورتی که کاندوم پاره شود احتمال آلودگی وجود دارد.
در صورت مواجه شدن با ویروس ایدز چه کنیم؟ اگر به هر دلیلی با ویروس ایدز مواجه شدید چه اقداماتی را باید انجام داد؟ در واقع آگاهی از این موضوع امری حیاتی است. اگر به هر دلیلی با ویروس ایدز مواجه شدید چه اقداماتی را باید انجام داد؟ 1- هر چه سریعتر با آب و صابون محل را شستشو بدهید. 2- اگر مخاط آلوده شده بود با آب فراوان شستشو بدهید. 3- زمان وساعت تماس را یادداشت واطلاع دهید. 4- بلا فاصله درمان به مدت حداقل 4 هفته علیه HIV شروع میگردد(حداکثر تا72 ساعت پس از آلودگی اثر بخش است) 5- آزمایش HIV در سه نوبت( هفته ششم وماه سوم وماه ششم ) 6- انجام آزمایشات(Lft,CBC,BUN,CR , BS,) در خانمها(BHCG قبل از شروع درمان 7- از اهداء خون واعضاء خوداری نمایند همچنین در خانمها علاوه بر موارد مذکور توصیه میگردد تا از بارداری وشیردهی پرهیز نمایند. 8- اگر جواب آزمایش مثبت بود 12 ماه درمان انجام میگردد. 9- " اگر آلودگی از طریق سوزن باشد توصیه میگردد تا تدابیر لازم جهت آلودگی به ویروس هپاتیت هم انجام پذیرد مانند تزریق بلا فاصله ایمونوگلوبولین و واکسن همزمان در دو نقطه متفاوت و انجام آزمایشات مربوط به ویروس هپاتیت"
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46562s, 18q