تشکل‌های مردمی مبارزه با مواد مخدر توقعی از دولت نداشته باشند

۱۳۹۲/۰۸/۱۸ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 86361
سلامت نیوز : دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: دولت می‌تواند از طریق حمایت‌های قانونی و معنوی و هموار کردن مسیر فعالیت تشکل‌های مردمی حوزه مبارزه با مواد مخدر به آنها کمک کند، بنابراین نباید نگاه و توقعی از دولت و بودجه دولتی داشته باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ عبدالرضا رحمانی‌فضلی در دیدار با جمعی از تشکل‌های مردمی حوزه مبارزه با مواد مخدر که در محل ستاد برگزار شد،اظهار داشت: NGO ها اگر وابسته به حمایت و بودجه دولت شوند به جایی نمی‌رسند، لذا اولین توصیه من به تشکل‌های مردمی این است که خود را به دولت و بودجه‌های دولتی وابسته نکنند، کمک‌های دولت همچون سنوات گذشته ادامه دارد و در قبال کمک‌هایی که می‌کند، برنامه، اقدام و نتیجه می‌خواهد.

وی اظهار داشت: تشکل‌های مردمی به مباحث پیشگیری، درمان و اشتغال اهمیت زیادی می‌دهند و باید میان این سه هماهنگی مناسبی باشد و به هر سه آنها توجه وی‍ژه‌ای شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بر گسترش تشکل‌های مردمی در حوزه مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد و گفت: این تشکل‌ها هر چقدر متکی بر توانمندی‌های مردم باشند، بهتر و بیشتر نتیجه خواهند گرفت.

رحمانی‌فضلی افزود: بحث معتادان و اعتیاد، موضوعی است که اگر آن را دغدغه اصلی مردم بدانیم به معنای واقعی نیز، در مبارزه مواد مخدر باید از خود مردم و انجمن‌های خیریه کمک بگیریم در این صورت موفق‌تر خواهیم بود، بنابراین باید تبلیغات عظیمی در خصوص کمک مردم به این حوزه انجام شود.

وی تصریح کرد: صدها حدیث و روایت در خصوص انجام امر خیر و حسنات وجود دارد و هر شخصی که در این حوزه با اتکا با این احادیث بخواهد فعالیتی بکند، کار خود را انسانی تلقی نمیکند بلکه آن را الهی می‌داند.

جانشین رئیس جمهوری در ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: NGO ها باید خود را به چشمه جوشان اعتقاد فرهنگ و ملت این کشور نزدیک کنند و از ظرفیت روحانیت و علما در این حوزه بهره بگیرند؛ چرا که علما دارای سخن نافذ هستند و یک حرف آنها ممکن است تاثیر مثبتی روی فرد بگذارد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به رویکرد وزارت کشور در این زمینه گفت: رویکرد این وزارتخانه، ‌تقویت NGO ها است و بر این مبنا به آنها کمک می‌کند و بنده نیز معتقد هستم که در همه حوزه‌ها حتی مقابله نیز تشکل‌ها می‌توانند کمک کنند، چرا که با یک شبکه بین‌المللی روبرو هستیم که چرخش مالی آن دو هزار میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه اعتبارات تخصیص یافته دستگاه‌ها به NGO ها در مقابل کارهایی که آنها انجام می‌دهند زیاد نیست، گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند با مواد مخدر مبارزه کند، مردم هم باید وارد عرصه شوند چرا که آسیب‌های اجتماعی بدون کمک و مشارکت مردم حل نخواهد شد.

وی گفت: کشور 34 سال در زمینه مبارزه با مواد مخدر کار کرده است و در این راه شهدای زیادی تقدیم نظام شده‌اند اما هنوز از فعالیت قاچاقچیان عقب هستیم؛ چرا که آنان از روش‌ها و شیوه‌های نوین و پیچیده استفاده می‌کنند و یک شبکه بین‌المللی آنان را مدیریت می‌کند، لذا ما نیز در این مبارزه باید از روش‌ها و فعالیت‌های علمی ، نوین و پیچیده استفاده کنیم.

در این دیدار نزدیک به 20 تشکل مردمی حوزه مبارزه با مواد مخدر حضور داشتند و برخی از آنان از جمله همای رحمت، تولد دوباره، کنگره 60 ، NA ، آیین مهر، وفاق سبز، اترک و همیاران سلامت به بیان مشکلات خود خود پرداختند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.79415s, 18q