مذاکرات ژنو آغازی برای بهبود سلامت مردم است

۱۳۹۲/۰۸/۱۹ - ۱۳:۳۸ - کد خبر: 86407
سلامت نیوز : وزیر بهداشت مذاکرات ژنو را آغازی برای دیپلماسی سلامت دانست و گفت: امیدواریم در طی مذاکرات انجام شده در ژنو با حفظ منافع مردم، راه‌های ساده‌تری اتخاذ شود تا برای ارسال پول و تأمین نیاز مردم مشکلی وجود نداشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ حسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه برگزاری مراسم گردهمایی مدیران ارشد پرستاری سراسر کشور که در وزارت بهداشت برگزار شد گفت:حتماً اتفاقات خوبی در طی این مذاکرات در حوزه سلامت اتفاق می‌افتد البته این آغاز خوب از سه ماه گذشته بوده که با این مذاکرات می‌توانیم شروعی برای دیپلماسی سلامت بدانیم.

وی گفت: مسئولان سازمان غذا و دارو هر هفته در تلاشند تا ارتباط‌های مناسب در دنیا نیاز مردم را تأمین کنند. مشکلات پیش آمده در دارو به دلیل تحریم‌ها نبوده بلکه با تحریم بانکی مواجه بوده‌ایم.

وی افزود: این تحریم بانکی غیرمستقیم متوجه مردم می‌شود که بسیار ناجوانمردانه است البته در ماه‌های اخیر گشایشی ایجاد شده که امیدواریم در طی مذاکرات انجام شده در ژنو با حفظ منافع مردم، راه‌های ساده‌تری اتخاذ شود تا برای ارسال پول و تأمین نیاز مردم مشکلی وجود نداشته باشد.

* رفع کمبود واکسن فلج اطفال

وزیر بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره کمبود برخی واکسن‌ها از جمله فلج اطفال در کشور گفت: مشکل آن برطرف شده یک میلیون دوز از واکسن فلج اطفال وارد کشور شده و 3 میلیون دوز دیگر نیز تا دو هفته آینده وارد کشور می‌شود.

* تشکیل کارگروه ویژه دولت برای حل مشکلات سلامت

هاشمی با اشاره به جلسه هیئت دولت که برای بررسی مشکلات حوزه سلامت بود گفت: رئیس‌جمهور در این جلسه تأکید داشت که به وعده‌های قبل از انتخابات در حوزه سلامت عمل شود بنابراین در حمایت از بخش بهداشت و درمان نهایت تلاش‌ها می‌شود. به همین منظور مصوبه‌ای تنظیم می‌شود که ظرف امروز یا چهارشنبه چنانچه به تصویب برسد کارگروه ویژه‌ای در دولت برای تدوین برنامه‌ای منظم تشکیل می‌شود. اجرای این برنامه مشکلات حوزه سلامت را ظرف چهار سال آینده به حداقل می‌رساند.

* آماده‌باش اورژانس در پی آلودگی‌هوا

هاشمی همچنین در مورد آلودگی هوا و تعطیل مدارس ابتدایی شهر تهران گفت: باید با سایر دستگاه‌ها هماهنگ باشیم و پیشنهاد خاصی در این مورد وجود ندارد بلکه در مواردی که به خط قرمز و هشدار می‌رسیم دستگاه‌های مسئول مانند سازمان محیط زیست که این وضعیت را اعلام می‌کند و البته صادقانه و واقع‌بینانه است باید اقدامات لازم صورت گیرد.

وی ادامه داد: به همین منظور افراد کم سن و سال، افراد مسن، بیماران قلبی و عروقی تا جایی که امکان دارد از ظاهر شدن در خارج از منزل پرهیز کنند و در این رابطه پایگاه‌های اورژانس مانند سابق که امری عادی شده آموزش‌های لازم را دیده‌اند و در میادین پررفت و آمد شهر مستقر شده‌اند.

* اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به وزارت رفاه برمی‌گردد

وزیر بهداشت در مورد اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری گفت: اجرای این قانون به وزارت رفاه بر می‌گردد که باید پوشش بیمه‌ای داشته باشد. اگر بیمه این قانون را قبول کند ما هم از آن استقبال می‌کنیم اما اگر نشد منبعی برای تأمین آن وجود ندارد.

وی افزود: به همین دلیل قرار شده این قانون را به شورای عالی بیمه ارجاع بدهیم و اگر شورا بپذیرد ما هم از آن استقبال می‌کنیم.

وزیر بهداشت در مورد مشکلات پرستاری گفت: کم‌توجهی به حقوق معیشتی این قشر و ساعات اضافه‌کاری زیاد از مشکلات پرستاران است. تعداد آنها کم است و دستگاه‌های مربوطه از جمله دولت توان پرداخت حقوق آنها را ندارند. بنابراین کمبود پرستار و عدم دریافت حق‌الزحمه آنها در ساعات اضافه‌کاری از مشکلات این حوزه است.

* برخی بیمارستان‌های افتتاح شده سه روزه بسته شده‌اند

قاضی‌زاده هاشمی در مورد وضعیت برخی بیمارستان‌های تازه تأسیس شده گفت: متأسفانه برخی از بیمارستان‌ها بدون در نظر گرفتن تمهیدات لازم و تأمین تجهیزات و نیروی انسانی افتتاح شده است و 3 روز بعد هم بسته می‌شوند. علت این امر این است که پرسنلی که باید در این بیمارستان‌ها استخدام شوند، ردیف بودجه آنها را سازمان مدیریت تعیین نمی‌کند.

وی افزود: در حال حاضر 40 هزار پرسنل داریم که در دانشگاه ها استخدام شده و قراردادی هستند اما سازمان مدیریت برای آنها ردیف ندارد و ما مجبوریم حقوق آنها را از درآمد اختصاصی بدهیم.

وزیر بهداشت گفت: این بیمارستان‌ها افتتاح می‌شوند اما برای تجهیزات آنها فکری نشده و ناقص هستند برخی هم که تجهیزات دارند پرستار و نیروی انسانی ندارند بنابر ما بیمارستانی را افتتاح خواهیم کرد که همه اجزای آن آماده باشد.

وی گفت: اگر قرار است بیمارستانی به مجموعه اضافه شود باید پیوست تجهیزات و نیروی انسانی داشته باشد نه اینکه مانند امروز 40 هزار نفر از پرسنل ما وضعیت نامشخص داشته باشد. امیدواریم خزانه دولت به طور چشمگیری بتواند غنی شود تا وعده‌ها عملیاتی کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63404s, 18q