جم 400 بیمار مبتلا به دیابت دارد

۱۳۹۲/۰۸/۱۹ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 86417
سلامت نیوز : رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: جم 400 بیمار مبتلا به دیابت دارد.

احمد قاسمی امروز در گفت‌وگو با فارس ، اظهار داشت: شبکه بهداشت شهرستان جم در راستای رشد شاخص‌های بهداشتی در این شهرستان اهتمام جدی دارد.

وی افزود: افزایش سطح کیفی خدمات بهداشتی درمانی در دستور کار قرار دارد و از تمام توان و ظرفیت موجود برای تحقق این مهم بهره می‌بریم.

رئیس شبکه بهداشت جم از اجرای طرح غربالگری دیابت در جم خبر داد و خاطرنشان کرد: همزمان با سراسر کشور طرح غربالگری (شناسایی) دیابت ویژه افراد بالای 30 سال روستایی و زنان باردار شهرستان جم اجرا می‌شود.

قاسمی بیان داشت: این طرح به صورت کاملا رایگان در خانه‌های بهداشت شهرستان و با همکاری 45 نفر از پرسنل شبکه بهداشت و درمان شهرستان انجام می‌گیرد.

وی گفت: در این طرح افراد در معرض خطر شناسایی و مواردی که نیاز به ارجاع به سطح بالاتر دارند برای انجام آزمایش قند خون به مراکز بهداشتی درمانی ارجاع داده می‌شوند که انجام آزمایش قند خون نیز به صورت رایگان انجام می‌گیرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم اضافه کرد: دیابت به عنوان بزرگ‌ترین اپیدمی قرن شناخته شده و در حال حاضر سریع‌ترین رشد را در بین بیماری‌ها در کل جهان دارد و براساس آمار سازمان جهانی بهداشت تعداد بیماران دیابتی در سال 2010، بالغ بر 285 میلیون نفر بوده که پیش‌بینی‌ می‌شود در سال 2030 به 520 میلیون نفر برسد.

قاسمی تصریح کرد: دیابت بیماری مزمنی است که بسیار پرهزینه بوده، کنترل و مراقبت آن پیچیده است و در صورت عدم تشخیص و کنترل به هنگام، به بیماری ناتوان‌کننده‌ای تبدیل می‌شود.

وی مهم‌ترین علایم این بیماری را پرنوشی و تکرر ادرار بیان کرد که اغلب افراد از این موضوع بی‌اطلاع هستند.

قاسمی یادآور شد: سالانه حدود چهار میلیون مرگ در اثر بیماری دیابت در جهان اتفاق می‌افتد و خوش‌بینانه‌ترین برآورد از شیوع دیابت در ایران حاکی از وجود چهار میلیون بیمار دیابتی در کشور است که سهم شهرستان جم از این تعداد، 400 نفر است و معمولا موارد ابتلا در شهرها دو برابر روستاهاست که مربوط به سبک زندگی افراد است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم افزود: برای انجام هرچه بهتر این طرح خواستار همکاری شهروندان در مراجعه به موقع و همکاری افراد در معرض خطر برای ادامه درمان هستیم و مراجعه‌کنندگان حتما باید کارت ملی خود را همراه داشته باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12048s, 18q