13.6 درصد ایرانیان دچار افسردگی هستند

۱۳۹۲/۰۸/۲۰ - ۰۹:۳۸ - کد خبر: 86448
13.6 درصد ایرانیان دچار افسردگی هستند
سلامت نیوز : همین چند ماه قبل، معاون بهداشتی وزیر سابق بهداشت، محافظه‌کاری را کنار گذاشت و عنوان کرد که شیوع بیماری‌های روانی طی سال‌های گذشته در ایران افزایش پیدا کرده و از 19 درصد به حدود 23 درصد رسیده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ البته فاطمه رخشانی یادآوری کرد که برخی دوستانش به او گفته اند این گونه آمارها را نگوید، اما به اعتقاد او گفتن این آمارها عیبی ندارد.جدای از این که همواره تلاش می شود درباره آمار بیماری های روانی سخنی به میان نیاید تا به اعتقاد مسئولان وزارت بهداشت، در بین مردم ناامنی روانی ایجاد نشود، اما رویکرد نظام سلامت روانی طی سال های گذشته نشان داده است که کتمان افزایش اختلالات روانی، دردی از جامعه دوا نکرده و به کاهش آنها منجر نشده است.

در این میان، سهم زیادی از اختلالات روانی رایج در جامعه به بیماری افسردگی برمی گردد که به قول متخصصان، در عصر کنونی افسردگی به سرماخوردگی در بیماری های جسمی شباهت دارد که هر فردی در معرض ابتلا به این بیماری است.

با وجود گستردگی این اختلال روانی، تاکنون پایش جامعی از تعداد دقیق مبتلایان به افسردگی در کشور منتشر نشده است، اما آخرین پایش روانی که در سال 89 و 90 انجام شده است، نشان می دهد که دست کم 13.6 درصد ایرانی ها دچار انواع افسردگی هستند.

حال اگر این آمار را با صحبت های صریح فاطمه رخشانی، مبنی بر افزایش بیماری های روانی در کشور تحلیل کنیم، آن گاه باید تخمین بزنیم که این آمار 13 درصدی افسردگی ایرانی ها در دو سال پیش، هم اکنون با شتاب بیشتری افزایش پیدا کرده باشد.

اگرچه در سال های گذشته تلاش می شد که تا حد امکان از شیوع اختلالات روانی در جامعه صحبت نشود، اما حالا با به صدا درآمدن زنگ خطر شیوع افسردگی در بین ایرانی ها و گسترش روزافزون آن، وزارت بهداشت هم به تکاپو افتاده و مسئولان این وزارتخانه از رویکرد جدیدی برای مقابله با شیوع گسترده این اختلال روانی خبر می دهند.

احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، اعتیاد و روان وزارت بهداشت در توضیح رویکرد جدید وزارت بهداشت برای مقابله با شیوع افسردگی می گوید: واقعیت این است که شیوع افسردگی در جامعه وجود دارد و به همین منظور هم وزارت بهداشت درصدد است که با رویکرد جدیدی که نامش را «مراقبت مشارکتی» گذاشته ایم، با گسترش افسردگی در جامعه مقابله کنیم.

حاجبی، همکاری بین بیمار، پزشک عمومی، روانپزشک و سایر نهادهای پیگیر درمان بیمار را از جمله راه های اجرای رویکرد «مراقبت مشارکتی» می داند و معتقد است که با همکاری نهادهای مختلف درمانی می توان از خطر شیوع افسردگی در جامعه کاست.

اغلب افرادی که به افسردگی مبتلا می شوند، به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند و آن گروه از افرادی هم که به پزشک مراجعه می کنند، پس از طی کردن چند دوره کوتاه درمان و استفاده از داروهای تسکینی، فرآیند درمان را خاتمه می دهند؛ در حالی که متخصصان تاکید دارند که اختلالات روانی مثل افسردگی، با یک یا دو مرحله درمان قابل رفع نیست و باید فرآیند بلندمدتی را برای ریشه کن کردن افسردگی پی گرفت.

حاجبی بر این باور است که پیگیری مراحل درمان افسردگی می تواند تا حد زیادی به درمان این اختلال کمک کند و خاطرنشان می کند: شاید در نگاه اول تصور شود که پیگیری مراحل درمان بیمار، مثل این که داروهایش را سر وقت مصرف کند یا به طور مرتب به پزشک مراجعه کند، دست کم گرفته شود، اما در کشورهای توسعه یافته به این موارد بسیار توجه می شود و اتفاقا این روش، تاثیر زیادی در درمان افسردگی دارد که در کشور ما به این موضوع توجه نمی شود.

اشاره این مقام مسئول به شرایط فعلی نظام درمان است که در آن پزشک رغبت چندانی برای پیگیری مراحل درمان بیمار ندارد و در واقع، بندرت اتفاق می افتد که پزشکی به بیمارش زنگ بزند و از روند درمان افسردگی بیمار، آگاهی کسب کند.

مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، اعتیاد و روان وزارت بهداشت تاکید می کند: اغلب افرادی که به افسردگی مبتلا می شوند، در وهله اول به پزشک عمومی مراجعه می کنند، اما پس از مدت کوتاهی فرآیند درمان را رها می کنند؛ در حالی که در این رویکرد جدید تلاش می کنیم که با اهرم های تشویقی و ترغیبی که در نظر خواهیم گرفت، پزشک عمومی نسبت به پیگیری درمان بیمارش حساس تر شود. مثلا می توان یک منشی ویژه برای پیگیری درمان این گروه از بیماران در مراکز درمانی گذاشت که قرار ملاقات با پزشک، مصرف دارو و دیگر امور درمانی را به بیمار گوشزد کند و مطمئن باشید که با همین پیگیری ها، می توان تاثیر زیادی بر کاهش افسردگی در جامعه برجای گذاشت.

ارتباط بین پزشک عمومی و متخصص در نظام درمان کشور، تعریف چندانی ندارد؛ حتی گاهی بیمار به چند پزشک عمومی و متخصص برای درمان یک بیماری مراجعه می کند، اما هیچ کدام از این پزشکان اطلاعی از سابقه درمان بیمار ندارند.

حاجبی یادآوری می کند که در رویکرد «مراقبت مشارکتی» برای مهار افسردگی در کشور، این حلقه مفقوده از بین خواهد رفت و ارتباط تنگاتنگ بین پزشک عمومی و روانپزشک ایجاد خواهد شد.

این مقام مسئول بر این باور است که در صورت اجرای این رویکرد جدید، بسیاری از هزینه های نظام سلامت هم کاهش پیدا می کند و فرآیند درمان افسردگی با هزینه کمتری قابل اجرا می شود.

البته هنوز این اقدام تازه وزارت بهداشت، در مرحله بررسی است و قرار است در آینده ای نزدیک و پس از مراحل تدوین طرح، در چند نقطه کشور به صورت آزمایشی انجام شود.

همچنین مسئولان وزارت بهداشت وعده داده اند که در صورت اجرای موفق رویکرد «مراقبت مشارکتی» برای کنترل افسردگی، این رویکرد برای مهار دیگر اختلالات روانی هم استفاده شود؛ البته با توجه به این که هم اکنون بسیاری از طرح های وزارت بهداشت همچون طرح «پزشک خانواده» به دلیل مشکلات مالی در حالت تعلیق قرار گرفته است، باید این بار امیدوار باشیم که قبل از تدوین نهایی این طرح جدید، فکری هم به حال منابع مالی اجرای آن اندیشیده شود تا این طرح هم به دلیل نبود اعتبار کافی در مرحله اجرا عقیم نماند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79979s, 18q