مردم نگران نباشند؛ فلج اطفال بر نمی‌گردد

۱۳۹۲/۰۸/۲۰ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 86456
سلامت نیوز : سال 92هم كه سپری شود ایران می‌تواند جشن 16سال ریشه كنی یك بیماری فراگیر در كشورهای جهان سوم را بگیرد. بیماری به اسم فلج اطفال كه مردم دیگر سال هاست نه نگرانش هستند نه دیگر اسمی از آن به میان می‌آورند. اما این روزها هر ازگاهی شنیده می‌شود كه هشدارهایی درباره فلج اطفال می‌دهند. خطر گسترش ویروس فلج اطفال در 22كشور از جمله افغانستان و پاكستان كه در همسایگی ایران قرار دارند و کمبود واکسن فلج اطفال در كشور دو دلیل مهم برای اوج گرفتن این هشدارهاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که وضعیت بیماری فلج اطفال در دنیا با مشکل روبه‌رو شده است، به همین دلیل خطر اپیدمی فلج اطفال برای کل کشورهای منطقه و 22 کشور و 650 میلیون نفر جمعیت اعلام شد. همچنین سه كشور افغانستان، پاكستان و نیجریه كشورهایی هستند كه در مهار و ریشه كن كردن این بیماری با مشكل روبه‌رو بوده و نتوانسته‌اند آن را حذف كنند. افغانستان تا حدودی توانسته به بهبودی دست پیدا كند اما پاكستان هنوز هیچ بهبودی در این بیماری نداشته است. سومالی كشوری است كه در بیماری فلج اطفال با بحران روبه‌رو است و باعث ورود آن به برخی كشورهای دیگر آفریقایی شده است. همچنین سوریه نیز در مناطقی كه تحت اختیار اپوزیسیون مخالف دولت است با این بیماری دست و پنجه نرم می‌كند و این بیماری در این مناطق به شدت در حال شیوع است و همین نگرانی‌های مسئولان كشورهای منطقه را افزایش داده است.

حذف 16 ساله ویروس وحشی فلج اطفال در کشور

سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت دیروز وقتی در مقابل خبرنگاران قرار گرفت مهم‌ترین سوالی كه از او پرسیده شد در رابطه با همین نگرانی‌های روزهای اخیر در رابطه با موضوع فلج اطفال بود كه وزیر بهداشت هم سعی كرد این نگرانی‌ها را كمی تلطیف كند. او گفت: مهم‌ترین نگرانی در حال حاضر در رابطه با بحث واكسن است كه خوشبختانه یک میلیون واکسن فلج اطفال وارد کشور شده و در هفته‌های آینده نیز 3 میلیون واکسن دیگر وارد کشور خواهد شد.

مشاور عالی معاون بهداشتی وزیر بهداشت هم در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت بیماری فلج اطفال در ایران، می‌گوید:با توجه به این مباحث، تاکید کرده‌ایم که برگشت فلج اطفال باید به عنوان یک مشکل منطقه‌ای و جهانی مطرح شده و همه کشورها نسبت به آن احساس تعهد و وظیفه کنند. باید به سه کشور بومی این بیماری کمک شود تا بتوانند این بیماری را حذف کنند. در غیر این صورت هدف مربوطه یعنی حذف این بیماری در تمام کشورها تا سال 2015 میسر نخواهد شد. ما از نظام شبکه بهداشتی و درمانی بسیار خوبی برخورداریم. برنامه واکسیناسیون کشور نیز به خوبی پیش می‌رود. پوشش واکسیناسیون در کشور بالا و بیش از 95 درصد است. سیستم بیماریابی و مراقبت نیز فعال است. در مجموع حدود 16 سال است که ویروس وحشی فلج اطفال در کشور حذف شده است.

دکتر بیژن صدری‌زاده در این باره می‌افزاید: با توجه به همسایگی دو کشور بومی فلج اطفال با ایران و مباحث مطرح درباره مهاجران قانونی و غیرقانونی، فعالیت‌های زیادی را نیز در این زمینه انجام داده‌ایم. در مجموع به دنبال تمامی اقدامات انجام شده از آذر سال 79 ویروس وارده و بومی این بیماری را نداشته‌ایم.

بروز یك مورد بیماری ریشه‌كن شده اپیدمی است

اما با وجود اینكه وزارت بهداشت و درمان تلاش می‌كند شرایط رادر خصوص آخرین وضعیت فلج اطفال عادی نشان دهد ولی هنوز مردم نگرانی‌هایی در این رابطه دارند. همین نگرانی‌ها هم در روزهای گذشته به مجلس شورای اسلامی كشیده شده است و نمایندگان مردم در خانه ملت هم درباره‌اش صحبت می‌كنند. سیامک مره صدق نماینده كلیمیان در مجلس و عضو كمیسیون بهداشت در مورد خطر اپیدمی فلج اطفال به تهران امروز می‌گوید: وجود خطر اپیدمی یك مسئله است و خطر اپیدیمی یك چیز دیگر. فعلا در ایران خطر اپیدمی وجود ندارد بنابراین خیال همه راحت باشد. هیچ ترسی در این مورد وجود ندارد. در مناطق مرزی بیشتر در خطر ابتلا به فلج اطفال وجود دارد كه خوشبختانه این مناطق تحت پوشش كامل واكسیناسیون هستند. او می‌گوید: در برخی كشورهای دنیا كه از نظر سطح بهداشتی خیلی پایین هستند و دسترسی به آب آشامیدنی سالم وجود ندارد خطر ابتلا به بیماری‌های واگیردار مانند فلج اطفال زیاد است.

این عضو كمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به تعریف اپیدمی می‌افزاید: به دلیل این كه این بیماری ریشه‌كن شده است وجود یك مورد هم اپیدمی به حساب می‌آید. بنابراین تعریف اپیدمی به معنای همه‌گیر شدن نیست و حتی بروز یك بیماری ریشه‌كن شده اپیدمی است. مطمئن باشید فعلا در ایران چنین خطری وجود ندارد.

وی در ادامه به روند ورود واكسن فلج اطفال به كشور اشاره كرده و می‌گوید: مدتی واكسن كمیاب بود. یك میلیون واكسن فلج اطفال وارد كشور و مصرف شد. در حال حاضر مقداری كمبود وجود دارد ولی جای نگرانی وجود ندارد زیرا قول داده‌اند كه سه میلیون واكسن فلج اطفال تا آخر هفته توسط هواپیما به كشور وارد شود و با ورود این محموله دارویی مشكل كمبود نیز برطرف خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35785s, 18q