خودکشي در سنين پايين؛ معضل قرن حاض

۱۳۸۶/۰۹/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8650
خودکشي در سنين پايين؛ معضل قرن حاض
سال ها قبل وقتي که دانش آموز مقطع دبيرستان بودم مريم، يکي از دوستانم خودش را از ميله بارفيکس خانه‌شان، حلق‌آويز کرد و با اين کار به زندگي اش خاتمه داد.
با اين حال طبق نظر پزشک قانوني در آخرين لحظات از کرده خود پشيمان مي شود اما هر کاري که مي‌کند قادر به رهايي خود نمي‌شود. نکته قابل توجه اين بود که هيچکس دليل واقعي خودکشي مريم را نفهميد. بعد از اين واقعه هميشه فکر مي کردم که چرا يک دختر 14 ساله که بايد پر از شور و هيجان باشد، بهترين راه حل براي مشکل اش را حذف خود مي‌داند.
خودکشي مدلي براي بيان مشکلات
صاحب نظران معتقدند که خود کشي نتيجه مجموعه‌اي از عوامل اجتماعي، فرهنگي و روانشناختي و شامل عمل آگاهانه اي براي نابود سازي خويشتن است.
همه ما در زندگي فردي و اجتماعي خود با ناکامي‌هايي روبه رو مي شويم که باعث تعارضات دروني و استرس مي شود با اين وجود افرادي که آمادگي لازم براي مواجه با اين مشکلات را ندارند زودتر از بقيه به فکر نابودي خود مي افتند.
مشکل درسي، ناتواني دربرقراري ارتباط با گروه همسالان در مدرسه، اخراج از مدرسه، انتظارات بسيار بالا يا پايين از جانب والدين يا مراقبان، اقتدار نامناسب والدين، نداشتن وقت براي مشاهده و برخورد با ناراحتي هاي عاطفي فرزند و محيط عاطفي منفي شخص همراه با طرد شدگي و بي توجهي، انعطاف ناپذيري خانوادگي، احساس حقارت و بلاتکليفي، احساس يأس و نا اميدي، جدايي از دوست و همکلاسي، پايان يافتن رابطه عاطفي يا عاشقانه، مشکلات قانوني يا انضباطي، شکست در مدرسه و ادامه تحصيل، انتظارات بالاي اوليا مدارس در طول دوره هاي امتحان، از جمله عوامل موثر در ايجاد اختلالات رفتاري دانش آموزان و در نهايت خود کشي آن ها مي شود.
اينقدر مزاحم نشو!
روز به روز فاصله ميان والدين و فرزندان افزايش مي يابد، والدين به دليل مشغله هايي که با آن درگير هستند تمايلي به حضور بچه ها ندارند و براي اينکه آنها زياد جلوي دست و پايشان نباشند به تقاضاهاي معقول و غير معقولشان پاسخ مي دهند. بعنوان مثال خريد گوشي موبايل براي فرزند 12 ساله شان، غافل از اينکه اين باج دادن ها چه پيامدهاي سنگيني در پي خواهد داشت. وقتي که ما با دست خودمان و بدون آمادگي، دنياي وسيعي را پيش چشم فرزندمان باز مي کنيم و او را در اين آشفته بازار رها مي کنيم و آنها را بيشتر در معرض خطرات ناشي از سرخوردگي و افسردگي در اين دنيا قرار مي دهيم.
خود کشي به اين دليل توسط افراد انتخاب مي شود که آن ها مهارت لازم براي مبارزه با مشکلات و چاله چوله هاي زندگي را ندارند و بهترين راه حل را حذف خود از صفحه روزگار مي بينند. بر طبق بررسي هاي صورت گرفته آمار خودکشي دختران دانش آموز بيشتر از پسران دانش آموز است که به اين خاطر است که معمولا دختران دانش آموزي وقتي دچار مشکلي مي شوند بيشتر به فکر خودکشي مي افتند زيرا به خيال خود همه چيز تمام شده و ديگر هيچ راه برگشتي ندارند.
بررسي ها نشان مي دهد که بدليل ساختار سنتي جامعه، خانواده ها از بيان مسائل جنسي که بيشتر جنبه آگاهي دارد پرهيز مي کنند و در بيشتر کودکان و نوجوانان اوقات بدليل آگاهي نداشتن، مورد سوء استفاده قرار مي گيرند که بدليل عذاب وجدان و ترس از خانواده دست به خودکشي و حذف خود مي زنند و به خيال خود صورت مسئله را پاک مي کنند.
دورنگه داشتن دخترها و پسرها از يکديگر به صورت افراطي، مانع برقراري رابطه معقول آنها در هنگام رشد و ازدواج شود.
آماري که نبايد منتشر شود
نتايج يک تحقيق ملي نشان مي دهد که به طور متوسط 283 مورد خودكشي دانش آموزان در شهر تهران در سال 84 از سوي مسئولان آموزش و پرورش گزارش شده است. متاسفانه با رايزني هاي فراواني که صورت گرفت سازمان آموزش و پرورش بازگو کردند که آمار خودکشي دانش آموزان در سال 85- 86 را ندارند و بايد به سازمان پزشکي قانوني مراجعه کنيم ولي مسئول مربوطه به دليل مشغله هاي کاري و حضور در جلسه هاي فراوان و پشت سرهم که هنوز هم ادامه دارد تاکنون نتوانسته نامه درخواست ما را مشاهده کند تا بر رويش دستوري صادر کند.
بي‌شک همه‌ي والدين تمام تلاششان را براي بهبود زندگي فرزندانشان انجام مي‌دهند. اما گاهي در اين تلاش به خطا مي‌روند و بدون اينکه واقعا بخواهند شرايطي را مي‌سازند که فرزندانشان ترجيح مي‌دهند خود را از آن شرايط به هر نحوي بيرون کشند. حتي اگر اين راه خودکشي باشد. شايد کمي تفکر قبل از هر برخورد و يا مشاوره با افراد آگاه بتواند تا حد قابل توجهي جلوي اين پديده را بگيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.89536s, 18q