آلودگی هوا افسردگی و پرخاشگری می‌آورد/ علائم مبتلایان به وسواس بیشتر می‌شود

۱۳۹۲/۰۸/۲۰ - ۱۵:۵۵ - کد خبر: 86524
سلامت نیوز : یک روانپزشک گفت: آلودگی هوا علاوه بر مشکلات جسمی، افسردگی، تحریک‌پذیری و پرخاشگری را نیز به همراه دارد.

افشین یداللهی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تأثیر جسمی و روانی آلودگی هوا بر سلامت افراد گفت: آلودگی هوا به مشکلات جسمی منجر می‌شود و مسمومیت‌هایی را برای بدن ایجاد می‌کند.

وی افزود: برخی افراد ضمن داشتن مشکلات جسمی، زمینه ابتلاء به مشکلات روانی مثل اضطراب را دارند. برخی دیگر نیز فکر می‌کنند بیماری وخیمی دارند که تشخیص داده نشده است و اعلام آلودگی هوا کافی است تا آنها را دچار این تصور کند که به بیماری مزمنی مبتلا شده‌اند.

یداللهی تصریح کرد: گاهی شدت این مسئله به حدی است که افراد به پزشکان متخصص مراجعه می‌کنند.

این متخصص بهداشت روان اظهار داشت: افرادی که دچار اختلال وسواس هستند با اعلام آلودگی هوا دچار اضطراب بیشتر می‌شوند و برخی رفتارهای وسواسی‌شان بروز می‌کند.

وی افزود: افرادی که دچار اختلالات اضطرابی مثل وسواس هستند، نه تنها نسبت به سلامت جسمی و روانی خودشان نگران هستند، بلکه این موضوع به سایر افراد خانواده و نزدیکانشان نیز تعمیم پیدا کند.

یداللهی گفت: اضطراب بالا می‌تواند زمینه‌ساز افسردگی، تحریک‌پذیری و پرخاشگری شود. بنابراین از این منظر می‌توان گفت آلودگی هوا به طور غیرمستقیم می‌تواند زمینه پرخاشگری افراد را به وجود آورد.

یداللهی ادامه داد: اگر آلودگی هوا ه بیماری جسمی مثل تنگی نفس منجر شود، وجود همین بیماری می‌تواند در فرد و خانواده‌اش استرس ایجاد کند و اگر افراد مستعد بیماری‌های اعصاب و روان باشند آن وقت باید منتظر بروز علائم اختلالات روانی در آنها بود.

وی خاطر نشان ساخت: آلودگی هوا از 2 منظر حائز اهمیت است. اول ابتلا به مشکلات جسمی و دوم ترس از ابتلا به مشکلات جسمی که در افراد استرس ایجاد می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19962s, 18q