درمان نیم میلیون زائر ایرانی در عتبات عالیات

۱۳۹۲/۰۸/۲۱ - ۱۳:۲۱ - کد خبر: 86570
سلامت نیوز : نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در عراق گفت: سال گذشته به حدود 500 هزار زائران ایرانی در درمانگاه‌های هلال احمر واقع در عراق خدمات درمانی ارائه شد که از این تعداد 350 هزار مورد ویزیت عمومی بوده است.

ماشاء الله رضایی در گفت وگو با فارس به کربلا به نحوه ارائه خدمات درمانگاه های هلال احمر ایران در عراق اشاره کرد و گفت: تا سال گذشته 10 مرکز درمانی هلال احمر خدمات اولیه درمانی را به زائران ایرانی در 4 شهر عراق ارائه می کردند اما از ابتدای امسال با کاهش تعداد زائران اکنون 7 مرکز که سه تا در کربلا، دو مرکز در شهر نجف، یک مرکز در کاظمین و یک مرکز هم در سامرا به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می کنند.

وی گفت: به دلیل حجم بیشتر زائران ایرانی در شهرهای نجف و کربلا خدمات آزمایشگاهی ارائه می شود ولی در همه درمانگاه ها بستری موقت، خدمات اورژانس و خدمات سرپایی مانند تزریق سرم یا بخیه انجام می شود ولی برای کارهایی مانند سی تی اسکن و سونوگرافی افراد به بیمارستانهای عراقی ارجاع داده می شوند.

رضایی با تأکید بر اینکه تمام خدمات درمانی توسط پزشکان ایرانی ارائه می شود افزود: پزشکان به صورت دوره‌های 15 روزه تا یک ماهه به عراق اعزام می شوند و سعی می‌کنیم تا مدت حضور پزشکان را به صورت 5 تا 10 روزه در درمانگاه  هلال احمر در شهرهای کربلا، نجف و سامرا و کاظمین تقسیم کنیم.

نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت در عراق همچنین حضور تیم ویژه پزشکان ایرانی در مناسبت های خاص مانند نیمه شعبان، اربعین و تاسوعا و عاشورا اشاره کرد و گفت: به دلیل ورود بیش از ۵میلیون زائر در ایام عاشورا و 15 میلیون نفر در اربعین به شهر کربلا امکان جابه جایی بیماران و مجروحان بسیار سخت است و بهترین راه حضور پزشکان متخصص ایرانی در چادرهای هلال احمر در اطراف حرم امام حسین(ع) است.

در عین حال در صورت وقوع حوادثی مانند انفجار از تیم 60 نفره کادر پزشکی در این زمینه هم می توانیم بهره ببریم.

وی به آمار عملکرد این مرکز در سال 91 در عتبات عالیات اشاره کرد و افزود: در مجموع بیش از 500 هزار مورد خدمات درمانی در درمانگاه های 4 شهر کربلا، نجف، سامرا و کاظمین ارائه شده که از این تعداد 350 هزار مورد ویزیت سرپایی و 118 هزار مورد تزریق دارو، 7600 مورد تزریق سرم بوده است.

به گفته رضایی از مجموع بیماران 1360 نفر به بیمارستانهای عراق برای دریافت خدمات تکمیلی اعزام شدند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55267s, 18q