نظارت کافی بر مراکز تهیه و توزیع نذری نمی‌شود

۱۳۹۲/۰۸/۲۱ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 86581
سلامت نیوز : مسوول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: قربانی کردن دام در مقابل دسته‌های عزاداری می‌تواند آلودگی‌های زیست محیطی و فردی ایجاد کند.

حسین صفاری در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار کرد: هر سال پیش از برگزاری مراسم‌های مذهبی به ویژه در ماه محرم با هیئت امنای حسینیه‌ها و مساجدی که دارای طباخی هستند جلساتی در خصوص نوع پخت و استفاده از مواد خام مناسب برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که نظارت کافی بر مراکز تهیه و توزیع نذری نمی‌شود، ادامه داد: اگرچه بر پخت غذا در مساجد و حسینیه‌ها نظارت می‌شود، اما امکان برخورد با تخلفات آنها وجود ندارد، چون برگزاری مراسم‌های مذهبی جزء فرهنگ مردم است و تنها می‌توان به آن‌ها تذکر داد و در صورت وقوع تخلف نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.

مسوول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان، قربانی کردن دام در مقابل دسته‌های عزاداری را عملی نادرست دانست و گفت: قربانی کردن احشام در مقابل دسته‌های عزاداری می‌تواند آلودگی‌های زیست محیطی و فردی ایجاد کند.

صفاری با اشاره به انتقال بیماری تب کریمه کنگو از دام ناقل این ویروس به انسان، اضافه کرد: به دلیل وجود باورهای دینی نمی‌توان به مراجع قانونی شکایت کرد و قربانی کردن دام در مقابل دسته‌های عزاداری هم‌چنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: نمک و روغن بیش از اندازه در نذری‌ها می‌تواند بیماری‌های قلبی و عروقی ایجاد کند، به همین دلیل توصیه می‌شود در نذری‌ها از روغن و نمک کم استفاده شود.

مسوول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان، زمان مناسب ریختن غذا در ظروف را 2 ساعت پیش از پخش کردن آن دانست و افزود: متاسفانه در بعضی از حسینیه‌ها غذا چهار ساعت قبل از توزیع میان مردم در ظروف قرار داده می‌شود که این کار باعث مسمومیت غذایی و تجمع باکتری‌ها می‌شود.

صفاری با بیان اینکه ظروف پلاستیکی برای توزیع غذا مناسب نیست و باید به جای آن از ظروف گیاهی نشاسته‌دار استفاده شود، اظهار کرد: در ظروف پلاستیکی در اثر دما، چربی و اسید غذا، فعل و انفعالاتی در ظرف صورت می‌گیرد که می‌تواند عامل بروز سرطان شود.

وی با بیان این‌که استفاده از لیوان‌های شیشه‌ای بهتر از لیوان‌های یک بار مصرف است، گفت: ریختن چای به دلیل داشتن دمای بالا در لیوان‌های پلاستیکی موجب بروز سرطان می‌شود و اگر برای صرف آن از لیوان شیشه‌ای استفاده شود بهتر است.

مسوول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان خاطرنشان کرد: از شهروندان تقاضا داریم ظرف‌های نذری را در خیابان‌ها رها نکنند، زیرا باعث آلودگی زیست محیطی و نازیبا شدن چهره شهر می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69461s, 18q