تا پايان سال 3 بيمار براي پيوند از خون بندناف آماده مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۹/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8664
تا پايان سال 3 بيمار براي پيوند از خون بندناف آماده مي‌شوند

دکتر « مرتضي ضرابي » در گفت وگو با ایسنا با اعلام خبر فوق گفت: بانک خون بندناف پژوهشکده رويان از سال 1384 فعاليت رسمي خود را آغاز کرده و تاکنون بيش از 30 هزار نمونه خون بندناف را جمع آوري نموده است و در نظر دارد تا پايان سال نيز ذخيره خود را به 40 هزار نمونه افزايش دهد.

وي، اتصال اين بانک را به شبکه جهاني بانک خون بندناف از اهم اهداف اين مرکز برشمرد و در ادامه تصريح کرد: همچنين اقدامات لازم جهت فراهم آوردن امکانات پيوند اين خون براي نيازمندان، مهمترين برنامه اين بانک است؛ چرا که صرفا جمع آوري و نگهداري خون بندناف مهم نيست بلکه استفاده از آن و پيوند به بيماران، نيازمند مهمترين بخش اين فعاليت به شمار مي‌آيد.

دکتر ضرابي در ادامه با اشاره به اين که در نظر است تا از اين سلول‌ها جهت درمان بيماران استفاده شود، اظهار داشت: در حال حاضر بيشترين استفاده درماني از سلول‌هاي بنيادي خون بندناف در بيماري‌هايي با منشا خوني از جمله بيماري تالاسمي و سرطان خون است.

وي در ادامه، هماهنگي با مراکز پيوند جهت پيوند نيازمندان را از ديگر برنامه‌هاي اين بانک عنوان و اضافه کرد: در حال حاضر 5 بيمار نيازمند به پيوند وجود دارند که اميدوار هستيم تا پايان سال ، 3 مورد از اين تعداد را آماده پيوند کنيم.

مديرعامل بانک خون بندناف پژوهشکده رويان، گنجايش ذخيره سازي خون بندناف را در تانک‌هاي نگهداري اين بانک 10 هزار نمونه عنوان و ادامه داد: با توجه به امکان خريد تانک‌هاي بيشتر براي نگهداري نمونه‌هاي جمع آوري شده، در زمينه افزايش ظرفيت نمونه‌ها بيشتر از مقدار ياد شده، مشکلي نخواهيم داشت.

لازم به ذکر است؛ در حال حاضر مرکز شريعتي مدتي است که در خصوص کار پيوند سلول‌هاي بنيادي خون بندناف فعاليت مي‌ک

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.05166s, 18q