بیش از دوكیلو در ماه وزن كم نكنید/حذف وعده غذایی راه خوبی برای لاغری نیست

۱۳۹۲/۰۸/۲۵ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 86640
بیش از دوكیلو در ماه وزن كم نكنید/حذف وعده غذایی راه خوبی برای لاغری نیست
سلامت نیوز : دبیر علمی چهارمین كنگره پیشگیری و درمان چاقی به ارائه توصیه‌هایی برای كاهش اضافه وزن و چاقی پرداخت و توصیه كرد: كاهش بیش از دوکیلوگرم وزن در ماه، به ارگان‌های دیگر بدن آسیب خواهد زد. بنابراین مردم فریب تبلیغات سوء رسانه‌های مختلف را نخورند، زیرا این روش‌ها حتی  اگر هم جواب بدهند، با آسیب‌های بعدی همراه خواهند بود.

به گزارش سلامت نیوز ؛ دكتر حسین دلشاد دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران  با اشاره به اینکه اضافه وزن و چاقی، زمینه‌ساز بسیاری از بیمازیها می باشند‘ بروز بیماری‌های متابولیک و غیر متابولیکی از جمله دیابت، فشارخون‘ اختلال چربی ‘ خون اختلالات تنفسی ‘ گوارشی مثل کبد چرب ‘ بیماری‌های قلبی-عروقی بویژه سکته‌های قلبی و مغزی   و علاوه بر آن، استعداد ابتلا به برخی سرطان‌ها مثل سرطان روده و نیز سرطان پستان در افراد چاق شیوع بیشتری دارند.

وی تخریب مفاصل به صورت آرتروز بویژه در زانوها را از جمله عوارض اضافه وزن توصیف کرده و افزود: با افزایش بی رویه وزن، در زنان چاق، اختلالات هورمونی نیز به وجود می‌آید که ازجمله آنها بیماری پلی‌کیستیک تخمدان را می‌توان نام برد. این بیماری به علت اختلال در تخمک‌گذاری باعث اختلال در سیکل‌های ماهیانه و بعضاعدم تخمک‌گذاری و ناباروری در زنان چاق می شود.

رئیس مرکز تحقیقات چاقی داشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی  با بیان اینكه رژیم غذایی باید حاوی مواد غذایی کم کالری و کم حجم باشد اظهار كرد: مواد قندی و چربی‌ها پرکالری هستند و لازم است که افراد چاق   بر نامه غذایی لازم و مناسب را     زیر نظر متخصصین و یا کارشناسان  تغذیه طراحی و به اجرا در آورند. البته حذف وعده غذایی راه خوبی برای کاهش وزن نیست، همچنان که رژیم خود سرانه و افراط در سرعت‌دهی به کاهش وزن نیز مضر بوده و حداکثر دوکیلوگرم درماه کاهش وزن مناسب است، زیرا بیش از دوکیلوگرم کاهش وزن  در ماه، به ارگان‌های دیگر بدن آسیب خواهد زد.

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم  از همگان خواست که فریب تبلیغات سوء رسانه‌های مختلف که داروها و روشهای مختلفی را برای کاهش وزن توصیه می کنند را نخورند زیرا این روش‌ها حتی  اگر هم جواب بدهند، با آسیب های بعدی همراه خواهند بود.

دلشاد تصریح کرد: علت چاقی تنها پرخوری  و کم تحرکی نیست. چاقی بیشتر در فردی بروز می‌کند که زمینه ژنتیکی آن را دارد. آلودگی هوا و آلاینده‌های محیطی که از کارخانجات صنعتی وارد محیط می‌شوند، از جمله عوامل چاقی‌زا هستند. فردی که زمینه ژنتیکی دارد، اگر در این فضاهای آلوده زندگی کند، استعداد چاقی‌اش بیشتر می‌شود.

وی به تبیین راه‌های درمان این معضل پرداخت و گفت: برای درمان مناسب چاقی در وهله اول یافتن دلیل  چاقی فرد می باشد.   مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی،  هورمونی و یا وجود برخی بیماری‌ها مثل کم کاری شدید تیروئید و به طور کلی برخی اختلالات ژنتیکی می توانند از علل چاقی باشند.

دبیر علمی چهارمین كنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران افزود: در برخورد با فرد چاق باید عوامل زیادی بررسی شود و اگر علت، بیماری خاصی نباشد، بر حسب شدت چاقی، با بهره گیری از راه‌های مختلف درمان چاقی   را آغاز نمود. البته برای تمام افراد چاق صرف نظر از شدت چاقی، توصیه به فعالیت فیزیکی و اجتناب از پرخوری، جزو نکات عمومی است.  بنا به توصیه دلشاد بین 30تا60 دقیقه ورزش در روز برای این افراد کافی خواهد بود و در مجموع حدود 150 دقیقه در هفته و با تداوم برای همه افراد باید انجام بگیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.30507s, 18q