مبتلايان به اختلال خرخر، مستعد سكته و بيماري‌هاي خطرناكند

۱۳۸۶/۰۹/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8665
مبتلايان به اختلال خرخر، مستعد سكته و بيماري‌هاي خطرناكند

دكتر خسرو صادق نيت، عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با ایسنا با بيان اين كه اختلال خواب يكي از بيماري‌هاي شايع جوامع است، افزود: مشكلاتي كه موجب بي خوابي در طول شب شده و اختلالاتي كه باعث افزايش خواب آلودگي در روز مي‌شود، از علايم بروز اختلال خواب در افراد هستند.

وي با بيان اين كه يك سوم افراد جوامع، بي خوابي را طي زندگي خود تجربه كرده‌اند، اظهار كرد: همچنين 10 درصد افراد جوامع به نوعي از اختلالات خواب مبتلا هستند.

صادق نيت تصريح كرد: اختلال در شروع خواب، بيدار شدن مكرر حين خواب و زود هنگام و عدم رضايت از كيفيت خواب از انواع اختلالات خواب محسوب مي‌شود.

وي با بيان اين كه خواب‌آلودگي طي روز از علايم اختلالات خواب به شمار مي‌رود، اذعان داشت: اين نشانه در بين مردم كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد و بسياري از اوقات افراد دليل آن را تنبلي خود يا ابتلا به بيماري روحي مانند افسردگي مي‌دانند؛ بنابراين درمان‌هاي غيراصولي و فرعي را براي بهبود خود به كار مي‌گيرند.

رييس كلينيك اختلالات خواب خاطرنشان كرد: وقفه تنفسي و خرخر حين خواب از شايع‌ترين اختلالات خواب به شمار مي رود كه بسياري از افراد اين علايم را علامت خواب مي‌دانند، در صورتي كه چنانچه خرخر حين خواب همراه با وقفه تنفسي باشد بسيار خطرناك و يك بيماري محسوب مي‌شود.

وي با بيان اين كه دو تا چهار درصد افراد جامعه يعني بيش از دو تا سه ميليون نفر خرخر مي‌كنند، تصريح كرد: معمولا اين افراد تصور مي‌كنند كه خواب خوبي دارند، در صورتي كه هنگامي كه به خواب مي‌روند،‌ مشكلات آنها شروع و تنفسشان به طور مرتب قطع شده و به دنبال آن اكسيژن خون افت مي‌كند.

دكتر صادق نيت ادامه داد: افرادي كه دچار اختلال خرخر در حين خواب هستند، مستعد بيماريهاي بسيار خطرناك مانند سكته قلبي و مغزي، چاقي، ديابت و ناتواني جنسي مي‌شوند.

وي با بيان اين كه مهمترين مشكل، تشخيص اختلالات حين خواب است، خاطرنشان كرد:‌ در حال حاضر با ورود دستگاه خاص با تشخيص اختلال حين خواب بسياري از دلايل اختلال و واكنش‌هاي آن در مغز شناخته شده و به دنبال آن درمان مناسب هم پيشنهاد مي‌شود.

رييس كلينيك اختلالات خواب افزود: بسياري از اوقات، اختلالات خواب باعث مواجه افراد شاغل با مشكلات جدي مي‌شوند كه يكي از آنها افزايش مرگ و مير ناشي از انواع اختلال خواب رانندگان است.

وي خاطرنشان كرد: بيمه‌هاي خدمات درماني و تامين اجتماعي به علت جديد بودن اين رشته، هيچ گونه پوشش بر روي اين بيماري ندارد؛ به طوري كه موجب عدم استقبال مردم از انجام تست‌هاي اين بيماري شده است

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.59846s, 18q