نقش گروه‌های رده پایین در مراقبت‌های چشم پزشکی کمرنگ است

۱۳۹۲/۰۸/۲۵ - ۱۳:۵۴ - کد خبر: 86668
سلامت نیوز : معاون مرکز چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تمام مراقبت‌های چشم پزشکی حتی در دورترین نقاط کشور که فاقد تکنولوژی هستند وابسته به حضور چشم پزشکان بوده و اصولا به نقش گروه‌های رده پایین در مراقبت‌های چشم پزشکی توجهی نشده است.

دکتر علیرضا لاشیئی در گفت وگو با ایسنا ، گفت: دیدگاه‌های وزارت بهداشت تاکنون در مورد بسیاری از امور چشم پزشکی و اولویت‌ها صحیح نبوده است همچنین توزیع دقیق اپتومتریست‌ها درکشور آمار دقیقی ندارد و اصولا به نقش گروه‌های رده پایین در مراقبت‌های چشم پزشکی توجهی نشده است.

وی با بیان اینکه تمام مراقبت های چشم پزشکی حتی در دورترین نقاط کشور که فاقد تکنولوژی هستند وابسته به حضور چشم پزشکان است، افزود: می توان با تعریف مراقبت‌های اولیه چشم پزشکی در سیستم مراقبت‌های اولیه بهداشت در سطح کشور و تعریف آن در ساختار پزشک خانواده بسیاری از خدمات چشم پزشکی را بدون حضور چشم پزشکان انجام داد و در رده های بالاتر از چشم پزشکان استفاده کرد.

دکتر لاشیئی ادامه داد: به عبارت دیگر با تعریف دقیق جایگاه پرستار چشم، اپتومتریست و چشم پزشک در سیستم مراقبت های پزشکی می توان به توزیع صحیح نیروهای مربوطه در کشور و خدمات بهتر در سطوح مختلف دست یافت. وقتی تعریف دقیقی از سطوح خدمات بهداشتی و مراقبتهای درمانی در کشور وجود ندارد منجر به توزیع غلط متخصصان و پزشکان عمومی و سردرگمی بیماران در نحوه مراجعه به پزشک می شود.

معاون مرکز چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از افزایش بی مورد متخصصان رشته های مختلف و توزیع غلط آنها در سطح کشور باید نحوه خدمات مراقبت‌های چشم پزشکی را تعریف و نحوه ارجاع بیماران به سطوح مختلف کادر درمانی را مشخص کرد. در این راستا داشتن اطلاعات صحیح از شرایط فعل و سیاست گذاری‌های عاقلانه برای آینده از وظایف عمده وزارت بهداشت و مراکزی هستند که اطلاعات لازم را در این مورد فراهم می کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.96228s, 18q