لزوم واقعی شدن قیمت خدمات دندانپزشکی و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن هزینه‌ها

۱۳۹۲/۰۸/۲۵ - ۱۳:۵۸ - کد خبر: 86669

سلامت نیوز : رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه مشکلات دندانپزشکی قابل پیشگیری هستند و باید اصل را بر این اساس قرار داد نه درمان، گفت: واقعی شدن قیمت‌ها و تحت پوشش قرار دادن هزینه‌ها از جانب منابع عمومی و بیمه‌ها مشکلات مردم را در تامین هزینه‌های خدمات دندانپزشکی کاهش می‌دهد.

دکتر محمد بیات در گفت وگو با ایسنا ، درباره نرخ تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی در کشور اظهار داشت: میزان تعرفه‌ها نسبت به مقدار درآمد سرانه ملی بالاست و مردم توان پرداخت هزینه‌ها را ندارند. البته بطور معمول هزینه‌های درمان در همه قسمت‌های درمانی بالاست و امکان پرداخت آسان آن برای مردم وجود ندارد لذا همین امر علت تشکیل بیمه‌ها و یارانه‌هایی است که در کشورها برای کمک به تامین هزینه های درمانی به مردم پرداخت می شود.

وی افزود: در کشور ما متاسفانه هزینه‌های خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه نیست و یارانه‌ای هم بابت این قضیه پرداخت نمی‌شود. بنابراین قیمت این خدمات برای مردم بالاست ولی از جهتی دیگر نرخ تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی نسبت به سرمایه‌گذاری که بر روی آن انجام می‌شود، مواد و وسایلی که مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه بخش‌های حرفه‌ای آن، حتی در مقایسه با کشورهای همسایه پایین‌تر است.

این متخصص جراحی دهان، فک و صورت با بیان این مطلب که صادر کردن یک حکم کلی مبنی بر بالا بودن تعرفه های خدمات دندانپزشکی در کشور درست نیست، اظهار کرد: باید براساس قانون قیمت‌ها واقعی دیده شود و در مورد نحوه پرداخت ساز و کارهایی ایجاد گردد که آنچه که از جیب مردم در این بخش هزینه می شود به حداقل برسد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات دندانپزشکی کاملا قابل پیشگیری هستند که بسیار هم برای افراد ارزان تمام می شود، ادامه داد: متاسفانه کشور ما در بخش پیشگیری ضعیف عمل کرده است بطوریکه تنها به درمان مشکلات بوجود آمده می‌پردازیم و از این رو هزینه‌های زیادی بر ما تحمیل می شود. کشورهایی در دنیا هستند که موفق شده‌اند تا میزان 90 درصد از بروز مشکلات دندانی در جامعه خود پیشگیری کنند؛ باید توجه داشت با اینکار دیگر لازم نیست هزینه های سنگین برای درمان پرداخت شود.

دکتر بیات در پایان خاطرنشان کرد: واقعی شدن قیمت ها و تحت پوشش قرار دادن هزینه‌ها از جانب منابع عمومی و بیمه‌ها موجب می شود مردم با مشکلات کمتری در این زمینه مواجه شوند. همچنین باید اصل را بر پیشگیری قرار دهیم نه درمان. پیگیری اقدامات پیشگیرانه مشکلات دندانی مردم برعهده اداره کل سلامت وزارت بهداشت قرار دارد به طوری که طرح‌های آن هم آماده شده است اما متاسفانه در سال های اخیر، این امر یک مقدار مورد بی‌توجهی واقع شده که اگر دقت بیشتری شود، قطعا پیشگیری جواب خواهد داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19342s, 18q