10 میلیون ایرانی گرفتار دیابت/ هشدار به مادرانی که دو بار سقط داشته اند

۱۳۹۲/۰۸/۲۶ - ۱۵:۴۹ - کد خبر: 86733
سلامت نیوز : عضو کمیته کشوری دیابت گفت: طبق برآوردها 10 میلیون ایرانی به بیماری دیابت و خطر پیش دیابت مبتلا هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر علیرضا استقامتی روز یکشنبه در نشست خبری هفته ملی دیابت گفت: از یک دهه پیش مطالعات مدون علمی در مورد بیماریهای غیرواگیر برای سنجش میزان شیوع دیابت و پیش دیابت در کشور انجام شده است که نشان دهنده این است که شیوع دیابت از 7.8 درصد در بین افراد بالای 20 سال در کشور به 11.36 درصد ارتقا یافته است.

وی افزود: در این مطالعه مشخص شده است که 14.5 درصد افراد بالای 20 سال به پیش دیابت مبتلا هستند.

استقامتی بیان داشت: در کل منطقه ما از نظر شیوع دیابت در وضعیت خوبی نیست و این شیوع در کشورهای عربی گاهی تا 20 درصد می رسد.

وی با اشاره به متوسط شیوع دیابت 7.8 درصدی در اروپا و 8 درصدی در آمریکا گفت: پیشگیری و درمان بیماری دیابت نیاز به عزم ملی داشته و در سطوح سیاستگذاری، جمع آوری اطلاعات، غربالگری باید پایش و درمان شود.

35 درصد مردم نمی دانند دیابت دارند

استاد بیماریهای غدد و متابولیک ادامه داد: 35 درصد مردم ایران نمی دانند دیابت دارند و چون این بیماری علامت ندارد ممکن است اولین علائم با عوارض آن خود را نشان دهد، افزایش آگاهی  مردم از طریق رسانه ها بسیار مهم است.

عضو کمیته کشوری دیابت تأکید کرد: تمام افراد پرخطر همچون افراد چاق، فشارخونی ها، افراد بالای 45 سال، بیماران دارای چربی خون بالا، افراد کم تحرک، بیماران قلبی، خانم هایی که نوزاد بالای 4 کیلو به دنیا می آورند، مادرانی که دوبار پشت سر هم سقط می کنند باید تست قند خون داده و غربالگری شوند.

جمعیت دیابتی ها در دنیا 390 میلیون نفر

وی با اشاره به اینکه 95 درصد هزینه های بیماری دیابت مربوط به عوارض آن از جمله سکته های قلبی و مغزی است، بیان داشت: عوارض پزشکی و اجتماعی دیابت شامل قطع عضو، مشکلات و ناتوانی های جنسی، فروپاشی خانواده ها، از دست دادن فرصتهای شغلی، سکته های قلبی و مغزی، تشدید بیماری های قلبی و عروقی، افزایش چربی خون و افزایش فشار خون است.

استقامتی افزود: طبق برآوردها باید در سال 2025 جمعیت دیابتی های دنیا از 350 میلیون نفر فراتر می رفت که متأسفانه هم اکنون این جمعیت از مرز 390 میلیون نفر نیز گذشته و به یک عامل ضد توسعه تبدیل شده است و پیش بینی می شود تا سال 2050 به 600 تا 700 میلیون نفر برسد.

27 آبان تا 3 آذر هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1819s, 18q