۲۳۰ هزار دیابتی در روستاها شناسایی شده‌اند

۱۳۹۲/۰۸/۲۶ - ۱۶:۱۹ - کد خبر: 86753
سلامت نیوز : مسئول برنامه دیابت در کشور گفت: غربالگری در روستاها و در افراد بالای ۳۰ سال به شناسایی وجود ۲۳۰ هزار بیمار دیابتی منجر شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ مهدوی مسئول برنامه دیابت در کشور گفت: از سال 83 دیابت در نظام سلامت ادغام شد و در سال‌های 84 و 87 غربالگری دیابت در روستاها انجام شد و جمعیت بالای 30 سال که یک علامت خطر داشته‌اند قند ناشتایشان اندازه‌گیری شد و حدود 230 هزار بیمار در روستاها شناسایی شده‌‌اند.

مهدوی مسئول برنامه دیابت در کشور گفت: این افراد هر ماه توسط بهورزان مراقبت می‌شدند و هر سه ماه نیز پزشک خانواده آنها را ویزیت می‌کرد و اگر نیازی بود آنها به واحد شهری ارجاع داده می‌شدند.

مسئول برنامه دیابت در کشور گفت: از سال 89 در تهران و در شهرهای بالای یک میلیون نفر نیز این طرح اجرا شد. که این برنامه با برنامه موجود در روستاها تفاوت داشت. چرا که در شهرها دسترسی به امکانات بیشتر است و اندازه‌گیری لیپید و کراتنین نیز در این مراتب اعمال شد و به تدریج این برنامه از 6 شهر به 24 شهر ادامه پیدا کرد.

مهدوی تصریح کرد: مجددا از سال آینده غربالگری عمومی در روستاها در افراد بالای 30 سال انجام می‌شود و در طی این دوره زنان باردار فارغ از سن و شرایط در اولین ویزیت بارداری مورد غربالگری دیابت قرار می‌گیرند.

وی به برنامه‌های آموزشی اشاره داشت و گفت: تربیت مربی و مربی دیابت برای آموزش و پیشگیری اولیه از دیابت، طراحی دوره درسی و بازآموزی پزشکان و طراحی دوره آنلاین که این هفته اولین امتحان پایانی آن انجام می‌شود از جمله برنامه‌هایی است که تاکنون درباره دیابت انجام شده است.

مسئول برنامه دیابت در کشور تصریح کرد: ما در دیابت یک پکیج 7 جلدی داریم که از بهورز و پزشک و ... را شامل می‌شود که برنامه شهری در سال 91 به آن اضافه شده و امیدواریم مقدمات آن را از اواخر امسال و در اوایل سال 92 اجرا کنیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.09061s, 18q