اولین محصول مرغ

۱۳۸۶/۰۹/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8676
اولین محصول مرغ

شیوا بیات-خبرنگار سلامت نیوز/ تخم مرغ منبع بسیار خوبی از پروتئین ، ویتامین ها و املاح ضروری است و می تواند به عنوان یك ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد. نیازهای تغذیه ای افراد برحسب جنس و سنشان متفاوت است.
ارزش انرژی زایی تخم مرغ:
یك عدد تخم مرغ متوسط 76 كیلوكالری انرژی دارد و مصرف روزانه یك عدد تخم مرغ، 3 درصد نیاز انرژی یك مرد بالغ و 4 درصد نیاز انرژی یك زن بالغ را تأمین می كند.
پروتئین:
تخم مرغ منبع بسیارغنی پروتئین است. ارزش بیولوژیكی پروتئین تخم مرغ بسیار بالاست و نسبت به سایر منابع پروتئینی مثل لبنیات، گوشت ها و حبوبات غنی تر است. پروتئین تخم مرغ دارای تمامی اسیدآمینه های ضروری برای سلامتی بدن می باشد.
5/12 درصد وزن تخم مرغ را پروتئین تشكیل می دهد و هم در زرده و هم در سفیده وجود دارد. ولی بیشتر در سفیده تخم مرغ و به نام آلبومین وجود دارد.
ویتامین ها:
تخم مرغ، بیشتر ویتامین های موردنیاز بدن به جز ویتامینC را دارد. تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین های گروهB و ویتامینA می باشد. همچنین ویتامینD و ویتامینE را به مقدار كافی و لازم تأمین می كند.

املاح:
تخم مرغ حاوی تمامی املاح برای تأمین سلامتی فرد است. به خصوص اینكه منبع بسیار خوب ید و فسفر می باشد كه ید برای ساخت هورمون تیروئیدی و فسفر برای رشد بهتر و سلامتی استخوان های بدن لازم می باشند.
املاح مهم دیگری كه در تخم مرغ وجود دارند شامل: روی، سلنیم، آهن و كلسیم می باشند.
روی باعث بهبود زخم، بلوغ و رشد بهتر می شود و عفونت را نیز از بین می برد.
سلنیم نیز یكی از آنتی اكسیدان های مهم می باشد و رادیكال های آزاد ناشی از سوخت ناقص چربی ها را در بدن از بین می برد و می تواند بر علیه عوامل ایجادكننده سرطان نقش داشته باشد.
كلسیم نیز برای عملكرد بهتر سیستم عصبی، رشد بهتر افراد استخوان ها و استحكام ها آنها لازم است.
آهن یكی از اجزاء اصلی و حیاتی گلبول های قرمز خون است ولی قابلیت استفاده این نوع آهن برای بدن هنوز مشخص نیست.

چربی ها:
8/10 درصد تخم مرغ را چربی تشكیل می دهد كه در زرده آن وجود دارد و كمتر از 05/0 درصد آن در سفیده موجود است.
بر اساس تحقیقات 11 درصد اسیدهای چرب تخم مرغ از نوع اسیدهای چرب غیراشباع پلی( با چند باند دوگانه)، 44 درصد از نوع اسیدهای چرب غیراشباع مونو( با یك باند دوگانه) و 29 درصد از نوع اسیدهای چرب اشباع است.


كلسترول:
كلسترول و لسیتین، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ می باشند و برای ساختمان و عملكرد سلول های بدن ضروری اند.
كلسترول قابلیت انعطاف و نفوذپذیری غشای سلول های بدن را حفظ می كند. همچنین بعنوان یكی از اجزاء تشكیل دهنده مواد چربی است كه باعث نرمی پوست می شوند.
كلسترول برای تولید هورمون های جنسی، كورتیزول( هورمون غدد فوق كلیوی)، ویتامینD و نمكهای صفراوی در بدن لازم است.
لسیتین نیز در انتقال چربی خون و در متابولیسم كلسترول نقش دارد.

كربوهیدرات و فیبرغذایی:
تخم مرغ به مقدار خیلی كم كربوهیدرات دارد و نیز فاقد فیبرغذایی است.

توصیه کارشناسان تغذیه در مصرف تخم مرغ به ترتیب زیر می باشد :
ورزشکاران برای افزایش عضلاتشان ، کودکان و نوجوانان در سن رشد ، کودکان از 9 ماه تا یکسال یک زرده کامل آن هم یک روز در میان و از 2 سال به بعد بر اساس ذائقه کودک 6-5 تخم مرغ در هفته و افراد بالغ هم 4- 3 عدد در هفته و بر طبق نظر کارشناسان افرادی که دارای کلسترول هستند می توانند 3- 2 تخم مرغ در هفته میل نمایند .
ساده ترین روش نگهداری تخم مرغ، بسته بندی خوب است.
تخم مرغ هایی ارزش نگهداری دارند كه در بررسی در برابر نور فاقد خون ، جنین یا كیسه هوایی بزرگ باشند. تخم مرغ تازه كیسه هوایی كوچك دارد ولی بمرور زمان آب آن تبخیر و كیسه هوایی بزرگ می شوند و شاهد كاهش وزن در تخم مرغ هستیم. تخم مرغ های كثیف،شكسته و كوچك نیز ارزش نگهداري طولاني مدت ندارند.
  تخم مرغ تازه در  داخل آب فرو می رود ولی تخم مرغ كهنه بر سطح آب شناور می ماند زیرا در اثر گذشت زمان و تبخیرآب آن كیسه هوایی رشد می كند. پوست تخم مرغ تازه به سختی كنده می شود.  
نكته آخر اینكه جهت اطمینان از سالم بودن حتما تخم مرغ را بطور كامل بپزید(زرده عسلی نباشد).

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74908s, 18q