بفرمایید صبحانه !

۱۳۹۲/۰۸/۲۷ - ۱۲:۴۲ - کد خبر: 86812
سلامت نیوز : امروز، صبحانه میل کرده اید؟ اگر هیچ وقت صبحانه نمی خورید، نام خود را در فهرست افرادی که در معرض خطر چاقی مفرط، دیابت و حتی آنفلوآنزا هستند، قرار دهید. محققان آمریکایی دریافته اند، مردانی که صبحانه نمی خورند ۲۷درصد بیشتر از دیگران در معرض خطر حمله قلبی یا بیماری قلبی قرار دارند. به گفته آنها صبحانه نخوردن، فشار اضافه ای به بدن وارد می کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ پس آیا صبحانه خوردن برای حفظ سلامت حیاتی است؟ و اگر چنین است سالم ترین ماده غذایی برای صبحانه مخصوص چیست؟ به گفته دکتر سوزان از شورای تحقیقات پزشکی در آمریکا، آن طور که ما فکر می کنیم توصیه خاصی برای صبحانه مخصوص وجود ندارد که این وعده غذایی را برای حفظ سلامت مهم تر کند. بلکه مانند نخوردن ناهار یا شام خطراتی مانند افزایش وزن را در پی دارد.

اشتها ندارید؟ ژن ها را دخیل بدانید

اگر به سختی می توانید صبحانه میل کنید، دلیل این امر ساعت بیولوژیکی تان است. قسمتی از این ساعت را ژن ها تعیین می کنند. حدود ۱۰درصد مردم ژن هایی را به ارث می برند که ساعت بیولوژیکی شان را کندتر برنامه ریزی می کند.بنابراین، به سختی از خواب بیدار می شوند که این امر روی اشتهای آن ها تاثیر می گذارد. هنگام بیدار شدن از خواب، واکنش های زیادی بدن را برای فعالیت روز آماده می کند .

از جمله رهایی هورمون های گرسنگی اما اگر از آن دسته افرادی هستید که تا دیر وقت بیدار می مانید و بیرون آمدن از رختخواب در روز بعد دشوار است، با احساس گرسنگی از خواب بیدار نمی شوید. بنابراین، در ساعت ۷ صبح که از خواب بیدار می شوید به اجبار صبحانه نخورید. به احتمال زیاد ساعت ۹ یا ۱۰ احساس گرسنگی خواهید کرد بی نظمی در ساعت خواب نیز می تواند ساعت بیولوژیکی را از نظم خارج کند. پس سعی کنید هر شب در ساعت معینی بخوابید تا روز بعد در ساعت صبحانه احساس گرسنگی کنید.

صبحانه بخورید نه نیم چاشت

صبحانه نخوردن که یکی از وعده های مهم غذایی در روز است باعث چاقی مفرط می شود با نخوردن صبحانه، نزدیک ظهر احساس گرسنگی خواهید کرد و به خوردن هله هوله نیاز پیدا می کنید. صبحانه نخوردن روی انتخاب غذا در طول روز نیز تاثیر می گذارد و باعث می شود فرد غذای زیادی بخورد.

نتایج بررسی ها نشان می دهد که در وعده صبحانه خوردن ۳۰۰ کالری کافی است. این صبحانه شامل یک کاسه حلیم با عسل، یک کاسه برشتوک با شیر و یک تخم مرغ آب پز همراه با نان تست سبوس دار است ، بدترین صبحانه شامل شیرینی، نان سفید و... است زیرا به طور ناگهانی قند خون را بالا می برد.

چرا احساس گرسنگی می کنید

اگر پس از صرف صبحانه، در ساعت ۱۱ صبح احساس گرسنگی می کنید این امر نشان دهنده مقاومت بدن به انسولین است که زمینه ساز دیابت خواهد بود. انسولین قند را به انرژی تبدیل می کند اما اگر بدن به این هورمون مقاومت پیدا کند، دیگر بدن به طور موثر عمل نمی کند و مقدار کمی انسولین در بدن، قند خون را کاهش می دهد و در نتیجه فرد احساس گرسنگی می کند.

اگر دچار این علایم و همچنین اضافه وزن (به ویژه در دور کمر) شده اید و احساس خستگی می کنید به پزشک مراجعه و سعی کنید وزن خود را کاهش دهید تا دچار دیابت نشوید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34233s, 18q