افراد منزوی از قضاوت دیگران می‌ترسند

۱۳۹۲/۰۸/۲۷ - ۱۵:۲۶ - کد خبر: 86828
سلامت نیوز : دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران گفت: ‌افراد منزوی دچار نوعی ترس اجتماعی هستند که از قضاوت دیگران نسبت به خودشان ناشی می‌شود و حضور در جمع موجب آزارشان می‌شود.

مهرداد کاظم‌زاده عطوفی در گفت‌وگو با فارس، گفت: انزوا دوری گزیدن از موقعیت‌های اجتماعی است. افراد منزوی ترجیح می‌دهند در موقعیت‌هایی که افراد دیگر حضور دارند، قرار نگیرند.

وی افزود: تشخیص این ناهنجاری سخت است چرا که دلایل انزوا متفاوت است.

* افراد منزوی اعتماد به نفس پائینی دارند

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران تصریح کرد: فرد منزوی دارای الگوی شخصیتی اجتنابی است که موجب دوری گزیدن از موقعیت‌های اجتماعی می‌شود. این افراد معمولاً اعتماد به نفس پائینی دارند.

وی ادامه داد: افراد منزوی به مرور دچار اختلال شخصیت اسکیزوئید می‌شوند که عدم احساس امنیت ویژگی بارز این گروه است.

این متخصص بهداشت روانی گفت: روانشناس بالینی و روانپزشک مرجع قابل اعتماد برای تشخیص ناهنجاری انزوا و اختلال‌هایی که در پی آن ایجاد می‌شود هستند. و درتشخیص باید به الگوی پایدار اجتنابی یعنی زمینه‌های رشد شخصیت توجه کرد.

* انزوای بیشتر از یک هفته نگران کننده است

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مدت زمان ابتلا به انزوا را در تشخیص این ناهنجاری مهم دانست و گفت: اگر فردی کمتر از یک هفته از موقعیت‌های اجتماعی دوری کند منزوی محسوب نمی‌شود. اما وجود علائم بیشتر از یک هفته و به طور ناگهانی حائز اهمیت است.

کاظم‌زاده عطوفی تصریح کرد: انزوا در مبتلایان به افسردگی دیده می‌شود. این افراد به دلیل خلق پائین قادر به مراودات اجتماعی نیستند و حضور در جمع موجب آزارشان می‌شود.

* افراد منزوی از قضاوت دیگران می‌ترسند

وی ادامه داد: افراد منزوی دچار نوعی ترس اجتماعی هستند که از قضاوت دیگران نسبت به خودشان ناشی می‌شود.

کاظم‌‌زاده عطوفی با اشاره به عوامل فرهنگی در بروز انزوا گفت: برخی خانواده‌های کم جمعیت به دلیل معاشرت این الگوی رفتاری را به فرزندانشان می‌آموزند.

* حضور در مراسم‌های مذهبی و ملی مانع انزوا می‌شود

وی افزود: در جامعه اسلامی ایران، حضور در جمع موجب نشاط می‌شود. مثلاً افراد در مراسم عزاداری امام حسین(ع) با شور و اشتیاق زیادی حاضر می‌شوند که نشان از اجتماعی بودن مردم ایران و علاقه به نشاط در حوزه‌های جمعی و گروهی است.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی با هشدار درباره انزوا به عنوان مقدمه اسکیزوفرنی که نوعی اختلال روانپریش است ادامه داد: حضور در مراسم‌های مذهبی و ملی موجب عدم انزوا اختلالات روانپریش مانند اسکیزوفرنی می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: انزوا طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد که از انزوای معمولی، پایدار، افسردگی، ترس اجتماعی، اختلالات شخصیت و روانپریش تشکیل می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.7174s, 18q