ابتلای سالانه 500 نفر به تب مالت در مازندران

۱۳۹۲/۰۸/۲۷ - ۱۶:۱۶ - کد خبر: 86842

سلامت نیوز : معاون فنی مرکز بهداشت مازندران گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر شیوع تب مالت در آمل نداشتیم.

دکتر نادر آهنگر در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون 53 مورد ابتلا به تب مالت در آمل گزارش شده است. خوشبختانه آمل جزء شهرستان‌های آلوده در موضوع بیماری تب مالت نیست.

وی با بیان اینکه سالانه 500 مورد ابتلا به تب مالت در مازندران داریم، افزود: بیشترین فصل شیوع این بیماری، فصل بهار و تابستان است که معمولا با زایش دام‌ها، میزان شیوع تب مالت افزایش می‌یابد.

آهنگر تصریح کرد: تب مالت بیماری شایع، بومی و مشترک میان انسان و دام است. بیماری تب مالت از طریق تماس با فرآورده‌های دامی، مصرف فرآورده‌های لبنی غیرپاستوریزه و محیط‌های آلوده نگهداری دام به انسان منتقل می‌شود.

معاون فنی مرکز بهداشت مازندران با اشاره به اینکه بیماری تب مالت در روستاها بیشتر شایع است، افزود: شیوع این بیماری در مردان بیش از زنان است و سنین 20 تا 45 سال را درگیر می‌کند.

آهنگر با بیان این‌که بیماری تب مالت قابل کنترل است، افزود: اطلاع رسانی به مردم، واکسیناسیون دام‌ها، بهسازی و بهداشتی کردن محیط‌های نگهداری دام و مصرف فرآورده‌های لبنی پاستوریزه از اقدامات موثر در موضوع کنترل این بیماری محسوب می‌شود. تشخیص بیماری تب مالت به روش آزمایشگاهی انجام می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36946s, 18q