تقويت قدرت«نه گفتن»درهنگام تعارف سيگاردردانش آموزان

۱۳۸۶/۰۹/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8685
تقويت قدرت«نه گفتن»درهنگام تعارف سيگاردردانش آموزان

دكتر معدني در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين كه فرهنگ‌سازي و اطلاع رساني در زمينه عدم مصرف دخانيات درعموم مردم از اهميت بالايي برخوردار است، افزود: به عنوان مثال در زمينه پرتاب آشغال از داخل خودرو‌ به بيرون، شهرداري تهران تيزر و انيميشن‌هاي مختلف در رسانه ملي به نمايش گذاشته است كه تاثير آن را مي‌توان در كودكان در هنگام برخورد با اين صحنه‌ها از سوي والدين مشاهده كرد. در زمينه كنترل مواد دخاني نيز چنين برنامه‌هايي نيز بايد به نمايش گذاشته شود.

وي با بيان اين كه رسانه ملي بايد تاكيد بيشتري بر روي فرهنگ سازي داشته باشد، اظهار كرد: فرهنگ سازي و اطلاع رساني از طريق رسانه ملي و جمعي در زمينه ممنوعيت مصرف سيگار و برخورد با عاملان آن بر عهده وزارت بهداشت است تا با پخش برنامه‌ها و نشست‌هاي مختلف از طريق صدا و سيما در جهت تحقق هر چه بهتر آيين نامه مبارزه با دخانيات گام برداشته شود.

دكتر معدني با بيان اين كه مصرف دو نخ سيگار در يك فضاي بسته 12 متر مكعبي، هواي آنجا را ده بار آلوده‌تر از آلوده‌ترين نقطه شهر تهران مي‌كند، تصريح كرد: به اين ترتيب فردي كه در داخل يك تاكسي، اتوبوس يا اتاق مشترك سيگار مي‌كشد، تنفس در آن جا به سختي صورت مي‌گيرد و حق مسلم اطرافيان ضايع مي‌شود؛ بنابراين بايد با اين افراد برخورد ارشادي صورت گيرد.

مدير اجرايي جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات، خاطرنشان كرد: بر اساس يك كار تحقيقاتي بر روي توتون قليان، دو ميكروب بسيار خطرناك به نام‌هاي استرژيلوس و كوكسي گرم مثبت در آن موجود است كه خطرات بسياري را براي مصرف كنندگان در بردارد، همچنين تصور مردم مبني بر تصفيه توتون از انواع ميكروب‌ها توسط آب انتهاي قليان به هيچ عنوان پايه علمي ندارد.

وي با بيان اين كه با تكرار مضرات سيگار و قليان بايد اذعان عمومي را به سمت عدم مصرف آنها پيش برد، خاطرنشان كرد: همچنين اطلاع رساني باعث ايجاد مبلغاني از جنس مردم در بين آنها مي‌شود. البته شكسته شدن قبح مصرف قليان در بين خانواده‌ها به علت عدم اطلاع رساني و تصورات غلط مردم در اين زمينه است.

معدني با بيان اين كه اشاعه فرهنگ مصرف قليان در خانه‌ها و تفرجگاه‌ها‌ در گذشته و حال حاضر وجود دارد، گفت: محدود كردن مصرف سيگار، انجام فعاليت‌هاي فرهنگي، احداث كلينيك‌هاي ترك سيگار به تنهايي نمي‌توانند باعث عدم مصرف دخانيات در بين مردم شود بلكه با همكاري و قانون‌مند كردن تمامي اين اقدامات و نظارت بر اجراي قانون، امكان تحقق آن وجود دارد.

وي با بيان اين كه انجام فعاليت‌هاي پيشگيرانه بايد از كودكي صورت گيرد به ايسنا گفت: تقويت قدرت «نه گفتن» در مردم به ويژه در دانش آموزان نيز از اهميت بالايي برخوردار است؛ به طوري كه بر اساس تحقيقات انجام گرفته اكثر افراد با يك تعارف، سيگاري شده‌اند.

معدني خاطرنشان كرد: جلوگيري از قاچاق و گراني مواد دخاني مي‌تواند در كاهش مصرف آن موثر باشد كه نيازمند عزم ملي سازمان‌هاي مرتبط، رسانه‌ها در زمينه فرهنگ و تبليغات عليه آنهاست تا زمينه براي كاهش و كنترل مصرف سيگار فراهم شود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.79108s, 18q