سنگ‌سازی کلیه در برخی افراد ارثی است

۱۳۹۲/۰۸/۲۸ - ۱۳:۳۷ - کد خبر: 86903
سلامت نیوز : یک متخصص جراحی کلیه گفت:‌ در تعداد قابل توجهی از بیماران، سنگ‌سازی کلیه ارثی است و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نمی‌کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ محسن حسامی متخصص جراحی کلیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: تعریق زیاد با فعالیت فیزیکی در آب و هوای گرم و ننوشیدن مایعات کافی باعث تغلیظ ادرار و رسوب کریستال های موجود در ادرار و تشکیل سنگ می شود.

وی گفت: در صورت وجود غلظتهای بالا از مواد غیر قابل حل در ادرار و ننوشیدن مایعات کافی و تغلیظ ادرار خطرتشکیل سنگ افزایش می‌یابد.

وی اظهارداشت: به صورت طبیعی محصولات زاید فرایندهای شیمیایی بدن از طریق ادرار دفع می شوند .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان اینکه ادرار محتوی فرایندهای زاید مانند کلسیم، اگزالات، اسید اوریک و فسفات در مواردی داخل کلیه رسوب کرده و تبدیل به سنگ می‌شوند، اظهارداشت: مکانیزم تشکیل سنگ مانند تشکیل مواد است (با اضافه کردن شکر داخل آب وقتی که کریستالهای (بلور) شکر به حد فوق اشباع برسند رسوب داده ونبات تشکیل می‌شود.

به گفته وی کمبود ترکیبات شیمیایی داخل ادرار مانند سیترات و منیزیم که به صورت طبیعی از به هم چسبیدن کریستالها جلوگیری می‌کنند باعث تشکیل سنگ می‌شود.

حسامی با اشاره به اینکه فرایند تشکیل سنگ چند سال طول می‌کشد، اظهارداشت: سنگهای کلیه در اکثر موارد کوچک بوده و با جداشدن از کلیه وارد حالب (میزنای ) می‌شود. در این حالت است که بیمار با سابقه دفع سنگ یا بدون سابقه قبلی دچاردرد ناگهانی پهلو همراه با تهوع ونفخ شکم می‌شود.

وی بیان کرد: سنگهای ریز کمتر از ۵ میلی متر در اکثر موارد با تجویز دارو و دستورات داده شده توسط متخصص کلیه ومجاری ادرار دفع می شود. سنگهای بزرگتر از هفت میلی مترعمدتا داخل کلیه و میزنای باقی مانده و باعث صدمه به بافت کلیه (در صورت عدم تشخیص به موقع و یا عدم پیگیری بیمار ) یا از کار افتادن کلیه می‌شود.

حسامی گفت: بیماریهای کلیوی، دفع زیاد اگزالات موجود در (آجیل، مرکبات، گوجه فرنگی و توت فرنگی) و سیستین موجود در (تخم مرغ) باعث تشکیل سنگ از طفولیت می شود براساس آنکه کدام فرآورده ی زائد داخل ادرار به صورت کریستال (بلور) درآید انواع متفاوتی از سنگ کلیه وجود دارد.

وی با بیان اینکه اکثر سنگهای کلیه از نمک های اگزالات کلسیم ساخته شده‌اند، گفت: درصورت پرکاری غده پاراتیروئید (که هورمون تولید شده توسط آن باعث جذب کلسیم از روده ها می گردد و برای عملکرد طبیعی استخوان ها لازم است) میزان کلسیم خون افزایش یافته و دفع آن از طریق کلیه‌ها باعث ایجاد سنگهای متعدد محتوی کلسیم در هر دو کلیه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درصد کمی از سنگها حاوی اسید اوریک (که در نتیجه سوخت و ساز مواد پروتئینی مانند: گوشت قرمز، دل و جگر و قلوه و کله پاچه می‌شوند) هستند، اظهار داشت: عفونتهای طولانی مدت ادرار و فرایندهای قلیایی شدن ادرار باعث تشکیل سنگهای بزرگ کلیه (سنگ شاخ گوزنی ) می‌شود که متأسفانه به علت بزرگی سنگ و خارج نشدن آن از کلیه و رد شدن ادرار از کنار آن بدون علائم بوده و زمانی تشخیص داده می‌شود که باعث صدمه جبران ناپذیر و در مواردی از بین رفتن بافت کلیه شده‌اند.

این متخصص افزود: جهت جلوگیری از عود مجدد سنگ باید بیماری زمینه‌ای را درمان کرد. به بیمار توصیه می‌شود که روزانه 2 تا 3 لیتر مایعات بنوشد و در مواردی رژیم غذایی خاص را مصرف کند.

وی گفت: در تعداد قابل توجهی از بیماران سنگ سازی ارثی بوده و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نخواهیم کرد بیش از نیمی از افرادی که برای سنگ کلیه درمان می شوند بعد از 5 سال دوباره آن را بروز می‌دهند. مصرف مایعات زیاد شرط اول درمان انواع سنگها و جلوگیری از تشکیل آن است مراجعه به موقع برای بررسی و درمان لازم به ندرت باعث آسیب دائمی به کلیه می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.70026s, 18q