نرخ بیکاری در ایران 2 برابر نرخ جهانی/ بیشترین بیکاران در سنین 20 تا 24 سال هستند

۱۳۹۲/۰۸/۲۸ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 86934
سلامت نیوز : رئیس مرکز مطالعات و تحقیق وزارت ورزش و جوانان با اشاره به بحران بیکاری برای جوانان در تمام دنیا گفت: در ایران بین 1 تا 1.5 میلیون بیکار وجود دارد و بر اساس آمارهای اعلام شده، نرخ بیکاری ایران دو برابر نرخ بیکاری جهان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر؛ محمد تقی حسن زاده صبح سه شنبه در کارگاه آموزشی اشتغال جوانان با بیان این مطلب گفت: با تحولاتی که جهان امروز با آن مواجه شده است جوانان می توانند به عنوان یکی از سرمایه های کشور محسوب شوند و دولتها هم با استفاده از همین سرمایه می توانند در تمامی سطوح پیشرفت کنند.

وی با بیان اینکه باید رویکرد واقع بینانه به مشکلات حوزه جوان داشت، افزود: اشتغال و بیکاری جوانان یکی از اولویتها و دغدغه اول جوانان است به همین ترتیب ما نیز در مرکز مطالعات و پژوهش های وزارتخانه رسیدگی به این موضوع و معضل را در دستور کار خود قرار داده ایم. در نظرسنجی قبل از انتخابات نیز جوانان از رئیس جمهور خواسته بودند به شغل و حل معضل بیکاری به صورت ویژه توجه شود.

حسن زاده با بیان اینکه امروز بین 20 تا 25 میلیون جوان وجود دارد، گفت: کشورهای مختلف تعاریف متفاوتی از جوان دارند، در ایران بر اساس تعریف های تدوین شده افراد بین 15 تا 29 سال را جوان می نامند که باید متناسب با این سنین، شرایط اجتماعی و اقتصادی مناسب را برای آنها فراهم کنیم.

وی به تدوین 17 محور شاخص های ساماندهی جوانان اشاره کرد و گفت: ما از تمامی محققان و فعالان حوزه جوان برای فعالیت در 17 محور مشخص شده استقبال و حمایت می کنیم و امیدواریم که آنها طرح های خود را به وزارتخانه ارائه دهند تا شاید گره ای از مشکلات جوانان باز شود.

به گفته رئیس مرکز مطالعات و تحقیق وزارت ورزش و جوانان در حوزه حل مشکلات و معضلات جوانان اسناد بالادستی بسیار خوبی تدوین شده است اما متاسفانه در اجرا ضعیف هستیم که اگر کارشناسان و متخصصان امر به کمک ما بیایند این مهم نیز برطرف خواهد شد.

وی توضیح داد: بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده روی تعدادی از جوانان کشور اگر معضل و مشکل شغل و بیکاری حل شود بسیاری از مشکلات جوانان در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی حل خواهد شد.

نرخ بیکاران ایران دو برابر بیکاران در دنیاست

حسن زاده به بحران بیکاری در همه کشورها اشاره کرد و افزود: بر اساس آخرین آمارهای سازمانهای جهانی،جوانان بین 15 تا 24 سال بیشترین بیکاران هستند که در ایران بین 1 تا 1.5 میلیون بیکار در سن 20 تا 24 سال وجود دارند. نرخ بیکاری در دنیا 12.06 است اما در ایران این نرخ دو برابر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.19104s, 18q