وقتی خوره به جان موها می‌افتد

۱۳۹۲/۰۸/۲۹ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 86955
وقتی خوره به جان موها می‌افتد
سلامت نیوز : شامپوهای مختلفی می‌‌خرند تا به کمک آنها موهایی زیباتر داشته باشند. هرازگاهی رنگش را تغییر می‌دهند تا زیبایی‌اش بیشتر به چشم بیاید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ بعضی وقت ها با اتوی مو و سشوار به جانش می افتند که شفاف تر و صاف تر از قبل شود، حوصله شان هم که از صافی موها سر رفت، دوباره فر می کنند و به آن حالت دیگری می دهند. البته برای تغییر و تنوع، مدل موها هم باید دائم عوض شود؛ چون نمی شود هر روز مثل روز قبل بود!

این داستان خیلی هاست؛ خیلی هایی که هم می توانند خانم باشند و هم آقا. آنها که دوست دارند موهای زیباتری داشته باشند و برای همین از این شیوه ها کمک می گیرند؛ غافل از این که همین کارها می تواند سلامت و زیبایی موهایشان را به خطر بیندازد. اگر می گویید نه، پس خوب است بدانید متخصصان پوست و مو می گویند همین کارهای ساده می تواند باعث ایجاد موخوره شود.

موخوره زیبایی موها را از بین می برد

با این که موخوره مشکل مهمی به حساب نمی آید، اما موجب می شود موها ظاهری نامناسب پیدا کند و از زیبایی آنها نیز کاسته شود. پس، موخوره یا همان دو شاخه شدن انتهای موها که معمولا بر اثر آسیب های فیزیکی ایجاد می شود نیز بموقع باید برطرف شود.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو در گفت و گو با جام جم ضمن بیان این مطلب، توضیح می دهد: موخوره یک اختلال فیزیکی است که در تنه یا شفت مو ایجاد می شود و البته کسانی که موهای بلند و خشکی دارند نیز بیشتر در معرض این مشکل قرار خواهند داشت.

پس موخوره به هیچ عنوان جای نگرانی ندارد و به گفته این متخصص پوست، اختلالی مربوط به ریشه موها نیست.

همه افراد هم ممکن است با این وضع روبه رو شوند؛ ولی با توجه به این که موی خانم ها معمولا بلندتر از آقایان است و بیشتر هم موها را شانه می کنند یا می بافند و می بندند، طبیعی است که موخوره بیشتر در آنها مشاهده شود.

عادت های غلط موجب موخوره می شود

بعضی ها می گویند اگر از شامپوهای مناسب استفاده نکنیم، حتما باید منتظر ایجاد موخوره باشیم. خیلی ها هم برس ها و شانه های مختلفی می خرند و آنها را امتحان می کنند تا به کمک یکی از آنها که جنس بهتری دارد، از ایجاد چنین مشکلی پیشگیری کنند، اما کدام یک از این کارها واقعا مفید است و تاثیر دارد و کدام یک فقط باوری اشتباه به حساب می آید؟

دکتر احسانی به این پرسش چنین پاسخ می دهد: شانه کردن زیاد و وسواس گونه موها یکی از مواردی است که می تواند در ایجاد موخوره موثر باشد. همچنین بستن و بافتن موها هم به علت این که باعث می شود انتهای مو تغذیه خوبی نداشته باشد، موجب دو شاخه و گره گره شدن موها و موخوره می شود.

استفاده بیش از حد از سشوار یا اتوی مو نیز از دیگر عوامل موثر در ایجاد موخوره است. وی با اشاره به این مطلب، می افزاید: تمام موادی که روی تنه موها استفاده شده و موجب صدمه دیدن آنها می شود، در ایجاد موخوره موثر است و می تواند این مشکل را تشدید کند. البته رنگ کردن موها معمولا باعث ایجاد موخوره نمی شود، ولی در صورتی که فرد دفعات زیادی موهایش را رنگ کند ـ بیش از سالی شش تا هفت مرتبه ـ ممکن است این حالت برایش ایجاد شود.

بنابراین، عوامل موثر در ایجاد موخوره مواردی خاص و عجیب و غریب نیست، بلکه تحریک فیزیکی موهاست که براحتی می تواند موخوره ایجاد کند.

موخوره درمان هم می شود؟

اگر فکر می کنید با مراجعه به پزشکان و متخصصان مختلف می توانید درمانی قطعی برای موخوره پیدا کنید، نظرتان اشتباه است. چون متخصصان پوست و مو می گویند موخوره درمانی قطعی ندارد و با نسخه ای خاص نمی توان آن را برای همیشه برطرف کرد. پس چه کاری از دست ما برمی آید؟ آیا باید اجازه داد موخوره روز به روز بیشتر شود و گسترش یابد یا این که راه حلی هم برای آن وجود دارد؟

دکتر احسانی در این باره خاطرنشان می سازد: موخوره درمان قطعی و خاصی ندارد؛ به این معنی که نمی توان گفت با استفاده از دارو یا شامپویی خاص، موخوره به کلی برطرف می شود، ولی به شیوه هایی می توان این مشکل را کاهش داد. چرب کردن انتهای موها، نبستن مو برای مدتی طولانی، با فشار و محکم شانه نکردن و همچنین شانه نزدن وسواسی و افراطی موها از جمله عواملی است که موجب درمان موخوره خواهد شد.

به گفته وی، استفاده از شامپوهای حاوی نرم کننده نیز می تواند برای بهبود موخوره موثر باشد.

خیلی از افراد از تمام این روش ها هم استفاده می کنند، ولی موخوره همچنان پابرجاست که در این شرایط این پزشک متخصص توصیه می کند، این افراد موهایشان را کوتاه کنند؛ البته با این که کوتاه کردن موها می تواند موخوره را برطرف کند؛ ولی یادمان باشد در صورتی که مشکل اصلی، از بین نرفته باشد باز هم موخوره اتفاق خواهد افتاد. پس حتماً برای بهبود موخوره باید عادات غلطی مانند شانه کردن وسواسی یا بستن سفت و محکم موها اصلاح شود که در این شرایط به طور طبیعی موخوره هم کمتر خواهد شد.

البته این مطلب به این معنا نیست که در صورت وجود موخوره، آن را به حال خود رها کنیم و کاری به کارش نداشته باشیم؛ بلکه باید بموقع به فکر آن باشیم تا گسترده نشود، ولی یادمان باشد تنها راه درمان و از بین بردن موخوره، تغییر عادات غلط است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.65295s, 19q