آيين نامه اجرايي نحوه اعطاء نشان ايمني و سلامت به محصولات غذايي و آشاميدني ابلاغ شد

۱۳۸۶/۰۹/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8696
آيين نامه اجرايي نحوه اعطاء نشان ايمني و سلامت به محصولات غذايي و آشاميدني ابلاغ شد

به گزارش ايسنا، دكتر رسول ديناروند افزود: اين آيين نامه اجرايي به استناد مصوبه پنجمين جلسه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي و تصويب هيأت دولت و در راستاي اهداف وزارت بهداشت به منظور تشويق توليدکنندگان براي توليد محصولات غذايي و آشاميدني موثر در ارتقاء سلامت مصرف كنندگان و همچنين تعريف شرايط و نحوه اعطاي نشان ايمني و سلامت به فرآورده‌هاي غذايي و آشاميدني توليد شده در کشور تهيه و تدوين شده است.

ديناروند ضمن تأكيد بر اين كه اين نشان تنها به محصولاتي تعلق مي‌گيرد كه به عنوان شرط لازم داراي پروانه ساخت و پروانه بهره برداري از وزارت بهداشت باشند، برخي از معيارهاي اعطاء نشان به اين دسته از محصولات غذايي و آشاميدني را مطابق آيين نامه به اين شرح اعلام كرد: نداشتن مواد افزودني شيميايي سنتتيك، به حداقل رساندن ميزان كالري فرآورده از طريق كاهش مصرف كربوهيدراتهاي ساده و چربي‌ها، به حداقل رساندن تركيبات و عوامل خطرساز از قبيل اسيدهاي چرب ترانس و اشباع و...، استفاده از مواد افزودني و اوليه طبيعي و ارگانيك، توليد بهداشتي و صنعتي فرآورده‌هاي سنتي، عاري بودن فرآورده از سموم قارچي، باقي مانده سموم دفع آفات نباتي و داروهاي دامپزشكي و عوامل آلودگي بيولوژيك، به كارگيري ساز و كارهاي بهبود ارزش تغذيه‌اي فرآورده.

وي در ادامه فرآورده سالم را فرآورده‌اي تعريف كرد كه که از مواد اوليه سالم و در شرايط خوب بهداشتي توليد و عرضه شده و علاوه بر حداقل ويژگيهاي مورد انتظار و خواص ذاتي خود داراي خصوصياتي باشد که در ارتقاء ايمني و سلامت مصرف کننده نقش موثري ايفا نمايد.

معاون غذا و دارو وزارت بهداشت گفت: نشان ايمني و سلامت از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به فرآورده‌هاي غذايي و آشاميدني ايمن و سالم كه الگوي سلامت و ايمني را رعايت كرده‌اند اعطاء مي شود و نگاره آن سيب سبز رنگي است كه نماد سلامت بوده و عبارت ايمني و سلامت در كنار آن نوشته شده است. در اين نشان همچنين علامت تيك (Check mark) به نشانه تاييد سلامت محصول بوده و طرح كلي نشان بيانگر كلمه «سالم» مي باشد. دارندگان اين نشان مي‌توانند نگاره آن را روي برچسب محصول توليدي خود درج نمايند.

ديناروند يادآور شد: همچنين به منظور حمايت از توليد كنندگاني كه محصولات آنها در ارتقاء سلامت و ايمني مصرف كنندگان مؤثر است، وزارت بهداشت، تسهيلات ويژه‌اي براي دارندگان نشان ايمني و سلامت در نظر گرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37846s, 18q