آلزایمر و سرطان ریه از عوارض مهم آلودگی هواست

۱۳۹۲/۰۸/۲۹ - ۱۶:۵۲ - کد خبر: 87037
سلامت نیوز : یک متخصص بهداشت گفت: آلودگی هوا یکی از عوامل زمینه‌ساز آلزایمر است. علاوه بر آن آلودگی هوا در ایجاد بیماری‌های ریوی، قلبی، عروقی، سرطان و به خصوص سرطان ریه مؤثر است.

علی محرابی‌توانا در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: در هوای آلوده یک سری ذرات معلق وجود دارد که از طریق دستگاه تنفسی وارد بدن انسان می‌شوند. البته این مواد می‌تواند از طریق رسوب بر روی مواد غذایی و همچنین دست آلوده فرد وارد دستگاه گوارش شوند.

این متخصص بهداشت گفت:‌ علاوه بر ذرات معلق در هوای آلوده گاز منوکسید کربن، دی‌اکسید کربن، نیتروژن، ازن و SO2 نیز وجود دارند که می‌توانند از راه تنفس وارد بدن انسان شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله تصریح کرد: این ذرات معلق بعد از ورود در راه تنفسی فرد، در کیسه‌های هوایی ته‌نشین شده و رسوب می‌کنند و باعث کاهش ظرفیت تنفسی فرد می‌شوند و هنگامی که فرد پیاده‌روی می‌کند احساس تنگی نفس و سردرد می‌کند که این حس ناشی از آلودگی هوا است.

وی توضیح داد: مضرات آلودگی هوا به اینجا ختم نمی‌‌شود چرا که این آلاینده‌ها علاوه بر آزار و اذیت ریه و دستگاه تنفسی در دستگاه گردش خون نیز وارد می‌شود و در فرد سالم ایجاد بیماری می‌کند.

محرابی توانا ادامه داد: آلاینده‌ها بیماری قلبی عروقی و تنفسی افراد مبتلا به آن را تشدید می‌کند و به همین دلیل به این بیماران توصیه می‌شود که در هوای آلوده تردد نکنند.

وی نقش آلودگی هوا در ایجاد استرس را نیز مؤثر دانست و افزود: آلودگی هوا باعث افزایش استرس و عصبانیت در افراد می‌شود و هرچه آلودگی کمتر باشد تحقق سلامت افراد بیشتر خواهد بود.

این متخصص بهداشت آلودگی هوا را یکی از عوامل زمینه‌ساز بیماری آلزایمر عنوان کرد و افزود: در بروز آلزایمر ژنتیک، تغذیه و آلودگی هوا نقش دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌‌الله عنوان کرد:‌ ایجاد بیماری‌های ریوی، قلبی، عروقی، سرطان و به خصوص سرطان ریه به آلودگی هوا برمی‌گردد؛ پس هرچه هوای پاک بیشتر باشد اعضای جامعه مصون‌تر خواهند بود.

وی به افراد توصیه کرد: در هوای آلوده حتماً از ماسک استفاده کنند و هنگامی که داخل منزل می‌شوند بلافاصله استحمام کنند و مایعاتی چون آب و چای کم رنگ و شیر را بیشتر از قبل استفاده کنند.

محرابی توانا به فرهنگ‌سازی برای کاهش آلودگی هوا و استفاده مردم از وسایل نقلیه عمومی اشاره داشت و افزود: داشتن معاینه فنی برای خودروها، توسعه فضای سبز به طور گسترده در پارک‌ها و در حیاط منازل و استفاده از وسایل نقلیه عمومی و جایگزین کردن خدمات پستی به جای حضور در ادارات می‌تواند در کاهش آلودگی هوا مؤثر باشد.

این متخصص بهداشت تصریح کرد: آلودگی هوا منحصر به کشور ما نیست و برخی کلانشهرهای دنیا نیز با آن مواجه هستند اما مهم‌ترین چیز تصمیم‌گیری برای کاهش آلاینده‌ها و آلودگی هوا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌‌الله تصریح کرد: توسعه فضای سبز یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند در کاهش آلودگی هوا و ایجاد اکسیژن مؤثر باشد و اگر من در سازمان محیط زیست بودم به ازای هر ایرانی در هر سال یک نهال می‌کاشتم.

وی به نقش حوزه‌های دانشگاهی و فعالیت‌های تحقیقاتی در راستای مبارزه با آلودگی هوا و کار آلاینده‌ها اشاره داشت و گفت: برای کاهش آلودگی هوا همکاری بین بخشی لازم است و باید همه دستگاه‌های رسمی و غیر رسمی و مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی با هم همکاری داشته باشند تا بتوان این آلودگی هوا را که همه ساله در اواخر فصل پاییز و اوایل فصل زمستان اتفاق می‌افتد - قبل از بروز آن - مدیریت کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.52073s, 18q