در بیست و چهارمین سالگرد تصویب پیمان نامه حقوق کودک

یونیسف بار دیگر خواستار توجه هر چه بیشتر به خشونت و آزار پنهان علیه کودکان شد

۱۳۹۲/۰۸/۳۰ - ۰۸:۵۰ - کد خبر: 87052
یونیسف بار دیگر خواستار توجه هر چه بیشتر به خشونت و آزار پنهان علیه کودکان شد
سلامت نیوز : در آستانه 20 نوامبر (29 آبان) سالگرد تصویب پیمان نامه حقوق کودک که در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان روز کودک جشن گرفته می شود، یونیسف بار دیگر با شدت هر چه بیشتر خواستار توجه به میلیونها کودکی شد که در کشورها و سطوح مختلف اجتماع  در جهان قربانی خشونت و آزار می شوند، بدون اینکه کسی آنها را ببیند و یا رنج آنها را گزارش کند.

به گزارش سلامت نیوز ؛ مدیر اجرایی یونیسف، آنتونی لیک در این زمینه گفت:"در اغلب موارد آزار و خشونت  علیه کودکان در سایه و به طور پنهانی اتفاق می افتد،  بدون اینکه تشخیص داده شود، گزارش شود و بدتر از آن- در اغلب موارد پذیرفته شده است." وی افزود:" همه ما مسوولیم کودکان نامریی را مریی کنیم: از دولتهایی که قوانینی را برای  پیشگیری از خشونت وضع و اجرا می کنند گرفته تا شهروندانی که در مقابل مشاهده خشونت و آزار ساکت نمی مانند."

خشونت علیه کودکان اشکال مختلفی دارد از جمله خشونت خانگی،آزار جنسی و اقدامات تنبیهی خشونت آمیز. بسیاری از این خشونتها در زمان جنگ و درگیری رخ می دهند و می توانند آسیبهای جسمی و روحی شدیدی به کودک وارد کنند.

"خشونت علیه کودکان به آسیب کودکان ختم نمی شود، بلکه  اساس ،کارآیی، رفاه و موفقیت یک جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد" لیک افزود:" هیچ جامعه ای نمی تواند بهای خشونت علیه کودکان را بپردازد"

راهکارهایی برای پیشگیری و مقابله با خشونت علیه کودکان وجود دارد. از جمله می توان به حمایت از والدین، خانواده ها و افرادی که مراقبین کودکان هستند، اشاره کرد.  همچنین تقویت مهارتهای کودک برای کمک به حمایت از خود در برابر خشونت، تغییر آشکار در عقاید و عرفهای اجتماعی که طبق آنها خشونت و تبعیض پذیرفته شده اند و تقویت و اجرای سیاستهایی که از کودکان حمایت می کنند، از دیگر اقدامات پیشنهادی هستند.

یونیسف در اوائل سال جاری میلادی نهضت "پایان دادن به خشونت علیه کودکان"را راه اندازی کرد. این نهضت خواستار توجه عموم به مشکل خشونت علیه کودکان و حمایت و پیوستن به حرکتهای اجتماعی برای مقابله با این معضل جهانی شده است.

امسال بیست و  چهارمین سالگرد تصویب پیمان نامه جهانی حقوق کودک است. این پیمان نامه که در سال 1989 میلادی تصویب شد اولین سند حقوقی بین المللی الزام آور است که حقوق بشر را برای کودکان تصدیق کرده است. طبق این پیمان نامه هر کودک در هر کجا حق بقا، رشد و حمایت در مقابل کلیه اشکال خشونت را دارد.

همچنین امروز در آستانه دهمین سالگرد تشکیل "خط تلفنی بین المللی یاری کودک" ، شبکه گسترده ای متشکل از 173 خط تلفن از 141 کشور جهان،  یونیسف اقدامات مهم این خط تلفنی را ارج نهاد. در یک گزارش جهانی که امروز منتشر می شود، خط تلفن بین المللی یاری کودک عنوان کرد"خشونت، آزار و بی اعتنایی  مهم ترین دلایلی هستند که کودکان و نوجوانان بخاطر آنها با این خط تلفن تماس گرفته اند و این تماسها 17% از کل تماس های این خطوط را در 10 سال گذشته تشکیل داده اند."
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42888s, 19q