علل بیسوادی در كشور

۱۳۹۲/۰۸/۳۰ - ۰۸:۵۶ - کد خبر: 87053
سلامت نیوز : وقتی می‌شنویم كه امروزه 14.6دهم درصد از جمعیت 75 مـیـلـیونی كـشـورمــان بیسواد هستند، قابل هضم نیست. استان‌هایی همچون سیستان‌وبلوچستان، كرمان، كردستان، آذربایجان غربی، بیشترین بیسواد را در كشور دارند كه عمدتا مرزی هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ به نظرم بیسوادی دلایل مختلف دارد. اما عمده افراد بیسواد در كشورمان سنین بالایی دارند. بخشی از این افراد دسترسی به مدرسه ندارند و بیشتر در روستاهای دور افتاده زندگی می‌كنند. به دلیل نوع زندگی اكثر این افراد به شغل دامپروری، كشاورزی می‌پردازند.

بخش دوم كسانی هستند كه در حاشیه شهرهای كوچك و بزرگ زندگی می‌كنند. این بیسوادهای كشور به دلیل فقر و نوع فرهنگی كه حاكم بر خانواده آنهاست از تحصیل محروم شده‌اند و بیسوادی بر تار و پود زندگی آنها چنگ انداخته‌ است.

سومین گروه بیسوادان را افرادی تشكیل می‌دهند كه به دلیل مسائل اجتماعی از تحصیل محروم شده‌اند. برخی از این افراد كودكان طلاق و كودكان بی‌سرپرست، كودكان بدسرپرست، كودكانی كه پدر یا مادر یا هر دو معتاد هستند با این معضل مواجه شده و با بیسوادی دست و پنجه نرم می‌كنند.

چهارمین بخش بیسوادان، كسانی هستند كه درآمد خانواده كفاف تحصیل آنها را نمی‌دهد و سرپرست خانواده توان تامین معیشت و زندگی آنها را ندارد. این همان كودكانی هستند كه علاوه بر آنكه از تحصیل دور می‌مانند، مجبورند برای تامین معاش خود به كار (در برخی موارد هم كارهای سخت و دشوار) روی آورند.

گروهی از بیسوادان كشورمان هم كسانی هستند كه مجبورند از روستایی به روستای دیگر بروند و ادامه تحصیل دهند. به دلیل سخت شدن رفت و آمد و بالا بودن هزینه‌های آن، خانواده‌های روستایی نمی‌توانند هزینه ایاب و ذهاب را پرداخت كنند.

در این بخش باید اذعان داشت كه بودجه ایاب و ذهاب به كندی تزریق می‌شود و این كودكان كه مدرسه در دسترس آنها نیست از تحصیل دور خواهند ماند. در هر صورت هیچ كدام از این دلایل باعث نمی‌شود كه آمار برای مسئولان (وما) تكان دهنده نباشد. باید بررسی شود تا بدانیم بیسوادان كشورمان عمدتا در چه سنی هستند. سپس علت دور ماندن از تحصیل آنها به دقت آنالیز شود.

ولی آنچه كه امروزه نگران كننده است كودكانی هستند كه در سن تعلیم و تربیتند اما بنا به دلایلی از ادامه تحصیل یا ورود به مدرسه دور مانده‌اند.

باید ریشه‌های بیسوادی بازشناسی شود و این امر نیاز به اراده جدی و عزم ملی دارد. بیسوادی یك امر فردی نیست بلكه ریشه‌های عمیق اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی دارد و باید نوع نگاه جامعه و مسئولان به این مسئله عوض شود. زیرا دستگاه خاصی متولی بیسوادی نیست. همه باید در این مورد خود را مسئول بدانند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.04432s, 18q