برگزاری اجلاس همکاریهای G5 با موضوع " تقویت نظام سلامت" در پاکستان

۱۳۹۲/۰۹/۰۲ - ۰۹:۴۰ - کد خبر: 87139

سلامت نیوز : اجلاس همکاریهای گروه 5 با موضوع " تقویت نظام سلامت" از 28 تا 29 آبان ماه جاری درشهراسلام آباد پاکستان برگزار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ درمراسم افتتاحیه این اجلاس که با حضور وزیر بهداشت پاکستان، نماینده دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و جمعی ازمقامات وزارت بهداشت پاکستان و هیئت های نمایندگی از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و ایران برگزار شد، دکتر محمد حسین نیکنام مشاور وزیر در اموربین الملل و رئیس دبیرخانه همکاریهای گروه 5 ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این دبیرخانه، ساختار گروه 5 را مدل بسیار مناسبی برای همکاری‌های کشورهای در حال توسعه موسوم به همکاریهای جنوب- جنوب خواند و افزود: "همکاریهای بهداشتی و پزشکی بین کشورهای همسایه یک انتخاب نیست، یک ضرورت است."

این گزارش می افزاید: خانم سایرا تارار وزیر بهداشت پاکستان در نطق خود از اقدامات این دبیرخانه تشکر و خواهان گسترش هر چه بیشتر روابط و مناسبات بر اساس مشترکات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقلیمی میان 4 کشور عضو شد.

گفتنی است: در این اجلاس دو روزه که از سوی سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت پاکستان برگزار شد، موضوع همکاریهای گروه 5 در خصوص پوشش همگانی سلامت مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

گروه 5 موسوم به “G5” از سال 84 با ابتکار وزارت بهداشت کشورمان با امضای تفاهم نامه ای بین وزرای 4 کشور ایران، افغانستان، پاکستان و عراق و همچنین مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت کار خود را آغاز و این دبیرخانه تا کنون جلسات مرزی، کارگاه های آموزشی متعددی پیرامون بیماریهای واگیر مبتلابه کشورهای عضو و بیش از 10 جلسه بین وزرای بهداشت عضو در حاشیه اجلاس های بین الملی برگزار نموده است.

شایان ذکر است، دکتر محمد حسین نیکنام مشاور وزیر در امور بین الملل به دعوت سازمان بهداشت جهانی در راس هیاتی از وزارت بهداشت کشورمان برای شرکت در اجلاس یاد شده به پاکستان عزیمت کرده است . در این سفر مهندس ابوالحلاج و دکتر قیصر زاده به عنوان اعضای هیئت وی راهمراهی و در خصوص پوشش همگانی سلامت و دستاوردهای دارو و واکسن دراین اجلاس سخنرانی خواهند کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51567s, 18q