177 قربانی گازگرفتگی از اول پاییز نجات یافتند

۱۳۹۲/۰۹/۰۲ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 87196
سلامت نیوز : رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور گفت: در ۵۶ روز پاییز 177 نفر که دچار مسمومیت با گاز مونواکسید کربن شده بودند، توسط نیروهای اورژانس 115 نجات یافتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ محمد تقی طالبیان گفت: متأسفانه با شروع فصل سرما و استفاده برخی از هموطنان از بخاری‌ ها و وسایل گرمایشی و آبگرمکن های غیراستاندارد ،در این مدت در 88 مورد گازگرفتگی با اورژانس 115 تماس و به دنبال آن 93 تیم امدادی به محل حادثه اعزام شده‌اند.

وی ادامه داد: تکنسین های اورژانس پیش بیمارستانی 25نفر از مسمومان را در محل درمان کردند همچنین پس از ارائه خدمات پزشکی اولیه به افرادی که دچار گازگرفتگی شده بودند، 152 نفر را جهت دریافت مراقبتهای بیشتر به بیمارستان منتقل کردند.

طالبیان افزود: مکش نامناسب یا عدم مکش لوله‌های بخاری گازی یا نفتی، سوختن ناقص نفت بخاری،  بد کار کردن شومینه گازی یا سوختن ناقص شومینه‌هایی که سوخت آنها چوب است، سوختن ناقص زغال (در منقل‌هایی که برای کرسی استفاده می‌شود)،  بد کار کردن اجاق خوراک‌پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن  ژنراتورهای خانگی و در جا کار کردن خودرو در پارکینگ دربسته، از دلایل  عمده مسمومیت با گاز مونواکسید کربن است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور گفت: پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن امری ضروری است که در این راستا استفاده از از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری‌ها، بازبینی صحت کار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودکش توصیه می شود.

وی ادامه داد: از نشانه‌های مسمومیت با گاز مونواکسید کربن می توان به سردرد، سرگیجه، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و نهایتاً اغما و مرگ اشاره کرد.

طالبیان گفت: اولین و مهمترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به او است؛ به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه سریعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک کنید. منبع نشت گاز را شناسایی و  قطع کنید و سریعا با اورژانس115  تماس بگیرید.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور افزود: بلافاصله دستمال مرطوبی جلوی دهان و بینی‌مان بگیرید تا دچار گازگرفتگی نشوید، منبع نشت گاز را شناسایی و  قطع کنید. تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی‌ به فرد گاز گرفته ندهید؛ چون به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود، به زنان باردار، کودکان و سالمندان زودتر از بقیه آسیب‌دیده‌ها کمک کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.14457s, 18q