نجات 177 تن از چنگال قاتل نامرئی

۱۳۹۲/۰۹/۰۲ - ۱۶:۲۲ - کد خبر: 87206

سلامت نیوز : رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور گفت: در56 روز پاییز 177 تن که دچار مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن شده بودند، توسط نیروهای اورژانس 115 نجات یافتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ تقی طالبیان با بیان اینکه متاسفانه با شروع فصل سرما و استفاده برخی از هموطنان از بخاری‌ها و وسایل گرمایشی و آبگرمکن‌های غیراستاندارد، در این مدت در 88 مورد گازگرفتگی با اورژانس 115 تماس گرفته شد و به دنبال آن 93 تیم امدادی به محل حادثه اعزام شده‌اند.

وی افزود: تکنیسین‌های اورژانس پیشبیمارستانی 25 تناز مسمومان را در محل درمان کردند، همچنین پس از ارائه خدمات پزشکی اولیه به افرادی که دچار گازگرفتگی شده بودند، 152 تن را برای دریافت مراقبت‌های بیشتر به بیمارستان منتقل کردند.

به گفته طالبیان مکش نامناسب یا عدم‌مکش لوله‌های بخاری گازی یا نفتی، سوختن ناقص نفت‌بخاری، بدکار کردن شومینه گازی یا سوختن ناقص شومینه‌هایی که سوخت آنها چوب است، سوختن ناقص زغال (در منقل‌هایی که برای کرسی استفاده می‌شود)، بدکار کردن اجاق خوراک‌پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن ژنراتورهای خانگی و در جا کار کردن خودرو در پارکینگ دربسته، از دلایل عمده مسمومیت با گاز مونواکسید کربن است.

وی پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن را امری ضروری دانست و گفت: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری‌ها، بازبینی صحت کار وسایل گرمایشی و بازبودن مسیر دودکش توصیه می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشورنشانه‌های مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن را سردرد، سرگیجه، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و اغما و مرگ عنوان کرد و گفت: اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسیدکربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به او است. به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه سریعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک کنید.

طالبیان شناسایی و قطع منبع نشت گاز و تماس سریع با اورژانس 115 را از دیگر اقدام دانست و افزود: برای پیشگیری از گازگرفتگی باید دستمال مرطوبی جلوی دهان و بینی‌ بگیرید تا دچار گازگرفتگی نشوید. تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی‌ای به فرد گازگرفته ندهید؛ چون به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود، به زنان باردار، کودکان و سالمندان زودتر از بقیه آسیب‌دیده‌ها کمک کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50243s, 18q