منشور معاونت‌های انتظامی، دادسراها و هیئت‌های انتظامی کل کشور از سوی سازمان نظام پزشکی

۱۳۹۲/۰۹/۰۲ - ۱۶:۲۴ - کد خبر: 87209
سلامت نیوز : سازمان نظام پزشکی در طول بیش از نیم قرن فعالیت خود علاوه بر حفظ و حراست از حقوق اعضای صنفی جامعه پزشکی در راستای اخلاق مداری و توجه به مسائل انسانی حرفه پزشکی و حمایت از حقوق مردم برای اولین بار منشور اخلاقی و انتظامی خود را منتشر کرد.

به گزارش سلامت نیوز ؛ در متن این منشور که از سوی سامان نظام پزشکی منتشر شد، آمده است: با توجه به مسئولیت خطیری که طبق بند "و" ماده 3 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران به سازمان داده شده است وظیفه‌ قانونی، شرعی و اخلاقی خود می‌دانیم که:

1) رعایت حقوق بیماران و افراد مراجعه کننده را سرلوحه اقدامات اجرایی خود قرار داده و شرایطی را فراهم نمائیم که شاکیان با آرامش، آسودگی خاطر و اطمینان کامل ما را جهت رسیدگی به شکایات خود انتخاب نمایند.

2) در رسیدگی به پرونده رعایت انصاف، عدل وقانون را نموده و با در نظر گرفتن رضایت حق تعالی و رعایت حق و عدالت و مدنظر قرار دادن کلیه جوانب علمی و تخصصی به موضوعات رسیدگی نمائیم.

3) رسیدگی علمی و تخصصی به پرونده‌ها و صدور رای عادلانه موجب آرامش خاطر و رضایت شاکی و مشتکی عنه می‌شود لذا برخود فرض می‌دانیم تا در اسرع وقت به آنها رسیدگی نمائیم.

4) با توجه به اینکه هرنوع اقدام درمانی خصوصا اعمال تخصصی تهاجمی در بخش کلینیکی و پاراکلینیکی می‌تواند همراه با عوارض خواسته و ناخواسته و غیرقابل پیش‌بینی باشد در رسیدگی به این شکایت‌ها باید شرایطی فراهم شود تا همکاران نیز با خیالی آسوده به این خدمات درمانی پرداخته و ترس از عوارض احتمالی مانعی در پذیرش و خدمت به بیماران پرخطر نگردد.

5) برگزاری دوره‌های آموزشی جهت آشنایی پزشکان با سیر رسیدگی به شکایات در دادسراها و هیئت‌های انتظامی و نتایج و اثراتی که آراء انتظامی می‌تواند بر آینده شغلی آنها داشته باشد.

6) تعامل و همکاری بیشتر با مراجع قضایی و نظارتی ذیربط (دادگستری - تعزیرات حکومتی،معاونت درمان دانشگاه‌ها...) جهت ایجاد اعتماد بیشتر در رسیدگی به پرونده‌های قصور پزشکی توسط کارشناسان نظام پزشکی

7) در رسیدگی به پرونده‌ها از کارشناسان مجرب، خوش نام، متخصص، متعهد وعادل استفاده نموده و بدون در نظر گرفتن هیچ ملاحظه‌ای نسبت به صدور رای عادلانه در اسرع وقت اقدام نمائیم.

8) رعایت کرامت و شأن انسانی و احترام به طرفین دعوا در طول رسیدگی به پرونده‌ها را سرلوحه اقدامات خود قرار دهیم.

9) رسالت سازمانی خود را "اطمینان در بیمار و آرامش در همکار" و شعار سازمانی خود را "دقت، حرمت وعدالت" قرار دهیم.

گفتنی است، طبق بند "و" ماده 3 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران رسیدگی انتظامی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلین حرف پزشکی که عنوان جرائم عمومی را نداشته باشند بر عهده سازمان است.  

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34409s, 18q