ابتلای هفت درصد جمعیت اصفهان به دیابت

۱۳۹۲/۰۹/۰۲ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 87216

سلامت نیوز : کارشناس مسوول برنامه دیابت مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: هفت تا هشت درصد جمعیت استان اصفهان مبتلا به دیابت هستند.

رضوانه هادیان در گفت‌وگو با (ایسنا)،  اظهار کرد: در حال حاضر 20 هزار دیابتی از خدمات مرکز بهداشت استان استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: قطعا تعداد بیماران دیابتی در استان بیشتر از تعداد ذکر شده است. مراجعه‌کنندگان به مرکز بهداشت به دو دسته تقسیم می‌شوند و برخی بیماران با وجودی که بیش از 6 سال به دیابت مبتلا بوده‌اند اما از بیماری خود اطلاع نداشته‌اند و دسته دیگر افرادی هستند که به تازگی به دیابت مبتلا شده‌اند.

کارشناس مسوول برنامه دیابت مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان این‌که تاثیرگذارترین عامل در بروز دیابت نوع دوم، مشکلات ژنتیکی است اما عوامل محیطی را نیز نباید در بروز این بیماری بی‌تاثیر دانست، خاطرنشان کرد: اگر افرادی که به طور ژنتیکی امکان ابتلا به دیابت را دارند شیوه زندگی مناسب را انتخاب کنند و به عوامل خطر زا مانند چاقی، اضافه وزن، مصرف دخانیات، استرس و کم تحرکی توجه داشته باشند امکان بروز بیماری دیابت در آن‌ها کم‌تر می‌شود و یا به تعویق می‌افتد.

هادیان با اشاره به این‌که بیماری دیابت دارای شاخه های متفاوتی است و ارگان‌های مختلف بدن از قبیل قلب، پوست، کلیه و چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تصریح کرد: مراقبت از بیماران دیابتی به یک پژوهش جامع و کامل نیاز دارد و تنها با مراجعه به یک پزشک داخلی درمان و کنترل این بیماری امکان‌پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: درمان و کنترل بیماری مبتلایان به دیابت در کنار توجه به توصیه‌های پزشکی مستلزم حمایت خانواده است. آموزش‌های لازم برای خود مراقبتی توسط مرکز بهداشت استان به بیماران ارایه می‌شود. درمان و کنترل دیابت تنها با مراجعه به یک پزشک ممکن نیست بلکه بیمار باید تحت مراقبت تیمی از پزشکان با تخصص‌های گوناگون و آموزش قرار گیرد تا عوارض دیابت به حداقل برسد.

هادیان با بیان این‌که در تمام نقاط استان مراکز دیابت وجود دارد، افزود: در شهرستان اصفهان حدود 20 مرکز دیابت دولتی و در شهرستان‌های دیگر بسته به جمعیت، بین یک یا دو مرکز وجود دارد، هم‌چنین مراکز خصوصی نیز در این خصوص در سطح استان مشغول به فعالیت هستند.

وی عنوان کرد: مادرانی که قبل از بارداری مبتلا به دیابت هستند نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند و زنانی که به دیابت بارداری مبتلا می‌شوند باید در سه ماه پس از زایمان و سپس شش ماه و بعد از آن سالانه برای انجام آزمایش‌های دیابت مراجعه کنند تا در صورت ابتلا و یا در معرض خطر بودن پیشگیری لازم انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33622s, 18q