آرایشگاه‌ها ظرفیت بالایی برای ارجاع بیمار به پزشک متخصص پوست و مو دارند

۱۳۹۲/۰۹/۰۴ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 87303

سلامت نیوز : یک متخصص پوست ومو گفت: آرایشگرها ظرفیت بالایی در آموزش و اطلاع‌رسانی صحیح افراد دارند که با آموزش آنها می‌توان از این ظرفیت برای ارجاع بیمار به پزشک متخصص پوست و مو استفاده کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر یزدان‌بخش نجفیان در نشست خبری سیزدهمین کنگره پوست و مو با اشاره به دخالت آرایشگاه‌ها به کارهای تخصصی پوست و مو، بیان کرد: آرایشگاه‌ها ظرفیت بالایی در آموزش و اطلاع‌رسانی صحیح برای ارجاع بیمار به پزشک متخصص پوست و مو دارند و با آموزش آن ها می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد ولی متاسفانه گاهی اوقات آرایشگاه‌ها کارهایی مانند تزریق بوتاکس، کاشت ناخن، پاکسازی پوست و پیلینگ را به‌صورت غیر حرفه‌ای انجام می‌دهند.

نجفیان گفت: اگرچه موافق گسترش علم هستیم اما اطلاعات مردم در حوزه پزشکی باید به درستی افزایش یابد و متأسفانه گاهی به طور جسته و گریخته حرف‌هایی که منبع علمی ندارد و صرفاً تبلیغی است را در قالب آگهی به خورد مردم می‌دهیم.

وی با بیان این که برخی برنامه‌ها در رسانه ها ظاهری علمی و محتوای تجاری دارند، اظهار کرد: گاهی با ما تماس گرفته می‌شود و در ازای دریافت مبلغی حدود 5 میلیون تومان یک ساعت وقت در اختیار پزشک قرار می‌دهند تا مطالب پزشکی مورد نظر خود را که ممکن است از اساس تبلیغاتی باشد، بگوید.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: این در حالی است که این اقدامات باید با توجه به شرح حال بیمار، شناخت نوع پوست و عوامل دیگر باشد و با توجه به این عوامل باید به تزریق بوتاکس اقدام شود و در صورتی که شک به بیمار وارد شود باید بتواند کارهای اورژانسی را برای او انجام دهد در حالیکه این شرایط برای آرایشگاه‌ها وجود ندارد.

وی افزود: از طرفی دیگر به راحتی ناخن‌های مصنوعی را در آرایشگاه‌ها روی ناخن طبیعی فرد قرار می‌دهند که فاجعه برانگیز است چرا که به مرور صفحه ناخن حالت شیاری پیدا می‌کند و کج و معوج می‌شود.

این متخصص پوست و مو پاک کردن اثر خالکوبی‌های غیر اصولی در آرایشگاه‌ها را یکی از گرفتاری‌های اصلی متخصصان پوست و مو دانست و ادامه داد: انتفال بیماری‌های ویروسی نیز موضوع دیگری است که با دخالت آرایشگاهها به این امور مطرح می‌شود و باید جدی گرفته شود.

این متخصص پوست و مو در رابطه با تجویز نسخه‌های گران قیمت گفت: ممکن است این موضوع عاملی برای استقبال مردم از افراد غیرمتخصص برای درمان مشکلات پوستی باشد ولی در همه موارد اینگونه نیست و تنها برخی از افراد هستند که به دلیل صرفه‌های اقتصادی داروهای گران‌قیمت خارجی را با هماهنگی برخی داروخانه‌ها تجویز می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.41111s, 18q