ایمپلنت مانند دندان به مراقبت صحیح نیازمند است

۱۳۹۲/۰۹/۰۴ - ۱۱:۳۷ - کد خبر: 87319
سلامت نیوز : رئیس کمیته علمی انجمن ایمپلنتولوژی ایران گفت: اگر فردی بهداشت را خوب رعایت کند، بیماری ژنتیکی نداشته باشد، سیگاری نباشد و دیابت و قند غیرقابل کنترل هم نداشته باشد می‌توان گفت که ایپلمنت در دهان این فرد عمر بسیار زیادی دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ حسین بهنیا رئیس کمیته علمی انجمن ایمپلنتولوژی ایران در نخستین کنفرانس خبری انجمن ایمپلنتولوژی ایران گفت: بر اساس تقسیم‌بندی گروه تحقیقات بین‌المللی ITI ایمپلنت در سه گروه ساده، پیشرفته و خیلی وسیع تقسیم‌بندی می‌شود که شناسایی گروه مورد درمان در طرح درمان مؤثر است چرا که در آسیب‌زایی کمتر به بیمار می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد؛ همچنین پزشک با سنجش سطح خود می‌تواند در پذیرش یا عدم پذیرش بیمار دقت لازم را داشته باشد.

استاد جراحی دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: یکی از مناطقی که بسیار حساس و مشکل‌زاست منطقه زیبایی است؛ منظور از منطقه زیبایی 6 تا 8 دندان جلوی فرد است که وقتی لبخند می‌زند نمایان می‌شود.

بهنیا ادامه داد: اگر دندانی از این قسمت از دست رفته باشد جایگزین کردن آن دقت بسیاری می‌خواهد و اگر استخوان آن منطقه تحلیل رفته باشد که این تحلیل در سال اول بی‌دندانی بسیار زیاد است جایگزین کردن استخوان به خصوص در افرادی که در هنگام خنده لثه‌هایشان نمایان می‌شود بسیار مهم است.

رئیس کمیته علمی انجمن ایمپلنتولوژی ایران افزود: 30 درصد افراد دنیا در هنگام خنده لبه لثه‌شان نمایان می‌شود که این امر خود اهمیت جایگزین کردن دندان در این منطقه را نمایان می‌سازد.

بهنیا با بیان این مطلب که عوارض ایمپلنت در ایران و دنیا کم نیست عوارض موجود ناشی از کمبود علم ایمپلنتولوژی است و اگر مسئله و مشکلی در منطقه زیبایی پیش بیاید چون در دید همگان است حساسیت بیشتری خواهد داشت.

بهنیا به افرادی که تبحر و دانش کافی در این زمینه ندارند توصیه کرد: در منطقه زیبایی وارد نشوند.

رئیس کمیته علمی انجمن ایمپلنتولوژی ایران به تنظیم برنامه در انجمن ایمپلنتولوژی اشاره داشت و گفت: متأسفانه این رشته در دانشگاه تدریس نمی‌شود و ما برنامه‌ریزی درست و حسابی نداریم و باید سیاستی اتخاذ شود تا بلد از نابلد تمیز داده شود.

وی افزود: اگر فردی بهداشت را خوب رعایت کند، بیماری ژنتیکی نداشته باشد، سیگاری نباشد و دیابت و قند غیرقابل کنترل هم نداشته باشد می‌توان گفت که ایپلمنت در دهان این فرد عمر بسیار زیاد دارد؛ همچنین باید دقت داشته باشد که ضربه نامعقول به دندان وارد نکند و از آداب بد دندانی بپرهیزد.

بهنیا علایم ایمپلنت موفق را تشریح کرد و افزود: اگر طبق علایم کلینیکی ایمپلنت لق نباشد، لثه اطراف به خونریزی دچار نشده باشد، ملتهب نباشد و چرک از لثه خارج نشود و فرد احساس درد نداشته باشد می‌توان گفت این ایمپلنت موفق بوده است.

رئیس کمیته علمی انجمن ایمپلنتولوژی ایران افزود: ایمپلنت در فک بالا و پایین معمولاً بعد از 5 سال 98 درصد موفقیت نشان می‌دهد که هر چقدر سالها افزوده شود از درصد موفقیت تا حدی کاسته می‌شود چرا که برای عمر ایمپلنت سال مطرح نمی‌شود و رعایت بهداشت و مسائل جانبی مهم است.

وی قیمت ایمپلنت را در وسایل مصرفی، دستمزد جراحی و دستمزد پروتز عنوان کرد و گفت: قیمت‌های ایمپلنتی که توسط پیامک یا در بعضی از مطب‌ها تبلیغ می‌شود و تفاوت چند صد هزار تومانی تا چند میلیونی را به دنبال دارد می‌تواند به خاطر تفاوت در جنس و کیفیت و قیمت پایه ایمپلنت باشد.

وی با بیان این مطلب که نهایتاً بیمار است گفت: ما همه تلاش خود را به کار می‌بریم تا به بیمار سرویس مناسب دهیم و از آسیب به بیمار چه به وسیله متخصص و چه غیرمتخصص جلوگیری کنیم.

رئیس کمیته علمی انجمن ایمپلنتولوژی ایران تصریح کرد: مراجعات افراد از خارج کشور برای انجام ایمپلنت نشان می‌دهد که دستمزد در ایران پایین است و این افزایش قیمت ایمپلنت به واسطه افزایش وسایل و تجهیزات و قیمت دلار است.

بهنیا تصریح کرد: در کشوری مثل سوئد برای بیمار بی‌دندانی و برای فک پایین او بیمه هزینه 4 تا 6 دندان را می‌دهد و این دندان‌ها رایگان ایمپلنت می‌شود که یکی از کارهای انجمن در آینده این است که با وزارت بهداشت لینگ شود تا بتوان قسمتی از هزینه ایمپلنت را تأمین کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63349s, 18q