دفع خون و کاهش وزن زیاد زنگ خطری برای بیماری‌های بدخیم گوارشی

۱۳۹۲/۰۹/۰۴ - ۱۱:۳۷ - کد خبر: 87324
سلامت نیوز : فوق تخصص گوارش و کبد گفت: کاهش وزن، دفع خون و تغییر اجابت مزاج به ویژه در سنین بالا را باید جدی گرفت؛ شاید علامت خطری برای بیماری‌های بدخیم گوارشی باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ رسول ستوده‌منش پیش از ظهر امروز در نشست خبری سیزدهمین کنگره گوارش و کبد خاطرنشان کرد: باید بدانیم که به چه علایمی از ناراحتی‌های دستگاه گوارش حساس باشیم چرا که برخی افراد با کوچکترین نفق، یبوست و یا سوءهاضمه فکر می‌کنند به دردهای بدخیم دستگاه گوارش دچار شده‌اند.

وی ادامه داد: در حالی که هیچ ارتباطی بین نفخ، یبوست و یا هلیکوباکتر برای ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش وجود ندارد و تنها در 10 درصد موارد ممکن است هلیکوباکتر عامل سرطانی مانند معده باشد.

ستوده منش با تأکید بر اینکه کاهش وزن، دفع خون، تغییر اجابت مزاج به ویژه در سنین بالا باید با روش‌های تشخیصی مطمئن بررسی شود افزود: ما حق نداریم تنها از روی یک علامت برای بیمار تصمیم گرفته و روش درمانی را آغاز کنیم چرا که علایمی مانند دفع خون ممکن است در 90 درصد موارد مربوط به بواسیر و شقاق باشد و تنها در 10 درصد موارد مربوط به پیش درآمد سرطان است.

به گفته این فوق تخصص گوارش و کبد سرطان معده شایعترین نوع سرطان در دستگاه گوارش است ولی در این میان ترس‌های بی‌موردی بین جامعه دامن زده می‌شود که هر کس مبتلا به هلیکوباکترپیلوری است باشد به سرطان معده نیز مبتلا می‌شود در صورتی که این گونه نیست و 80 درصد مردم در کشورهای در حال توسعه به این عارضه دچارند.

ستوده‌منش گفت: جالب اینجاست که این باکتری در برخی موارد ممکن است مفید واقع شود و اگر به طور کامل این باکتری را ریشه‌کن کنیم در برخی موارد بیمار به ریفلاکس دچار می‌شود که درمانش ساده نخواهد بود ولی بیمارانی که همراه این باکتری زخم‌معده یا اثنی‌عشر دارند باید این باکتری را در معده خود ریشه‌کن کنند و تحت درمان داروی قرار گیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به آنهایی که بیش از 4 هفته دچار دردهای سر دل، سیری زودرس و علایمی شبیه به این می‌شوند توصیه کرد تا آن را جدی گرفته و برای روش‌های تشخیصی و درمان به پزشک مراجعه کنند.

در بخش دیگری از این نشست رضا ملک‌زاده رئیس پژوهشگاه گوارش و کبد خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد 70 درصد افرادی که آندوسکوپی می‌شوند رفلاکس دارند و از طرفی به دلیل چاقی و اضافه وزن 30 درصد مردم کبد چرب دارند که در 5 درصد موارد ممکن است منجر به نارسایی کبد شود.

وی کبد چرب را عامل اصلی سکته‌های قلبی و مغزی عنوان کرد و گفت: در حقیقت در افرادی که کبد چرب دارند چربی در رگ‌ها رسوب کرده و خطرساز خواهد بود و بهترین درمان تحرک بدنی، تغذیه سالم و مصرف کم غذاهای پرچرب است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70535s, 18q