تحقیر شخصیت کودکان و نوجوانان را متزلزل می‌کند

۱۳۹۲/۰۹/۰۴ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 87331
سلامت نیوز : عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به تحقیر کودکان و نوجوانان به عنوان نوعی آزار علیه آن‌ها، نتیجه این رفتار را تزلزل در شخصیت کودکان و نوجوانان عنوان کرد.

اصغر دادخواه در گفت‌وگو با فارس، گفت: تحقیر نوعی آزار است که به 2 صورت مستقیم و غیرمستقیم اعمال می‌شود.

وی افزود: تحقیر مستقیم می‌تواند جسمی و کلامی باشد. تنبیه بدنی و خطاب کردن کودکان و نوجوانان با الفاظ ناپسند نمونه‌ای از آن است.

دادخواه تصریح کرد: تحقیر غیرمستقیم که به شکل، شرکت ندادن کودکان و نوجوانان در مباحث و عدم  مشورت با آن‌ها است به مراتب خطرناک‌تر از تحقیر مستقیم است.

وی ادامه داد: مسئولیت ندادن به کودکان و نوجوانان جزو دیگر مواردی است که به صورت غیرمستقیم آنها را مورد تحقیر قرار می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: تحقیر بر عزت نفس و اعتماد به نفس افراد به ویژه کودکان تأثیر بسزایی دارد.

وی افزود: کودکان در دوران شکوفایی شخصیت‌شان هستند بنابراین تحقیر می‌تواند پارامترهای شخصیتی آنها را تحت تأثیر قرار داده و آن را متزلزل کند.

دادخواه تصریح کرد: گوشه‌گیری، عدم اعتماد به توانایی‌های فردی نتیجه تحقیر کودکان و نوجوانان است که در نهایت از آنها افرادی بزهکار می‌سازد.

وی خاطرنشان ساخت: والدین و اولیا مدرسه باید با رفتار و گفتار و به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کودکان و نوجوانان بها دهند تا شخصیت آنها متزلزل نشود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.78774s, 18q