طب سنتی خوب چاق می‌کند!

۱۳۹۲/۰۹/۰۴ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 87342
طب سنتی خوب چاق می‌کند!
سلامت نیوز : این روزها دختران و پسران زیادی را می‌بینیم كه برخلاف افراد چاق كه به دنبال كاهش وزن هستند، در جست‌وجوی راهی می‌گردند تا یك كیلوگرم به وزن‌شان افزوده شود و به وزن استاندارد خود نزدیك شوند.  این گروه از مردم  به دلایل مختلفی دچار لاغری می‌شوند که از میان آنها می‌توان به رژیم بد غذایی، بی‌اشتهایی عصبی و اختلال‌های گوارشی اشاره کرد. آنچه می‌خوانید دلایلی است كه مكتب‌های درمانی طب سنتی مانع افزایش وزن این گروه می‌دانند.

حجم غذا مناسب نیست

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله سیب سبز؛ یكی از نكاتی كه ممكن است مانع از رسیدن وزن شما به وزن استاندارد شود متناسب نبودن حجم غذا و فعالیت‌هایی است كه شما در طول روز دارید. به باور درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان مردان و زنانی كه متناسب با فعالیت‌ها و برنامه‌های روزانه‌شان موادغذایی و خوراكی مصرف نمی‌كنند نمی‌توانند وزن‌شان را به حد استاندارد برسانند. توجه داشته باشید كه مقصود از فعالیت روزانه تنها فعالیت‌های فیزیكی و جسمانی نیست بلكه فعالیت‌های فكری و ذهنی فرد را نیز در بر می‌گیرد. ممكن است فردی در طول روز آنچنان تحركی نداشته باشد و بیشتر ساعات روز را پشت میز بنشیند اما به لحاظ فكری و ذهنی بسیار درگیر و شلوغ باشد. اگر این فرد نیز به میزان كافی غذا و خوراكی مصرف نكند نمی‌تواند به وزن استاندارد برسد و دچار لاغری می‌شود.

 علت:  از دیدگاه درمانگران طب سنتی انرژی‌ای كه بدن برای فعالیت‌های جسمی و ذهنی صرف می‌كند از سوخت‌و ساز مواد غذایی و انرژی‌ای كه از این طریق به دست می‌آید تامین می‌شود بنابراین اگر فرد متناسب با فعالیت‌هایش غذا مصرف نكند انرژی مورد نیازش را از بافت‌های بدن تامین می‌كند و این امر موجب لاغری فرد می‌شود.

سوخت‌وسازتان مشکل دارد؟

گاهی اختلال در عملكرد دستگاه گوارش به ویژه اختلال در روند سوخت و ساز و متابولیسم بدن عامل لاغری است بنابراین فردی كه دچار لاغری است و قصد دارد وزنش را افزایش دهد باید پیش از هر اقدامی از سلامت عملكرد دستگاه گوارش و چگونگی سوخت و ساز بدن مطلع شده تا مصرف مواد غذایی موثر واقع شود.

علت: بروز مشکل در عملکرد دستگاه گوارش یا یکی از اندام‌هایی که در سوخت و ساز بدن تاثیرگذار است، موجب عدم هضم یا جذب مناسب مواد غذایی و ماده مفید خوراکی‌ها می‌شود. در این حالت نه تنها وزن اضافه نمی‌شود بلكه فرد با كاهش وزن روبه‌رو می‌شود.

اعصاب‌تان ناآرام است

بی‌اشتهایی عصبی یکی از شایع‌ترین دلایل بروز لاغری در مردم است که به دلیل کارهای سنگین، پرمسئولیت و پرتنش به وجود می‌آید. گاهی ممکن است یک خانم خانه‌دار نیز از این اختلال رنج ببرد و به دلیل تمرکز زیاد بر مشکلات خانوادگی طی روز و حین انجام فعالیت‌های روزانه‌اش به این اختلال عصبی مبتلا شود.

علت: درمانگران طب سنتی ناراحتی،  اضطراب، غصه، استرس و فشارهای عصبی را از جمله دلایل کاهش اشتها و بروز لاغری در افراد می‌دانند و معتقدند این تنش‌ها مانع از جذب و هضم مناسب مواد غذایی مفید و لاغری می‌شود. بنابراین بهتر است پیش از درمان لاغری از متخصص طب سنتی خود بخواهید برای درمان اختلال‌های عصبی اقدام كند.

اخلاط  نامناسب در بدن

در بسیاری از متون طب سنتی به این نكته اشاره شده كه آنچه انسان به عنوان غذا مصرف می‌كند بعد از هضم و جذب به 4 خلط صفرا، سودا، دم و بلغم تبدیل می‌شود بنابراین در صورتی كه غذایی كه مصرف می‌كنیم از مواد اولیه سالم، سلامت و طبیعی تهیه شده باشد در بدن اخلاط مناسب و سالم تهیه می‌شود اما اگر این غذاها از مواد نامناسب و ناسالم تهیه شده باشد تبدیل به خلط‌های نامناسب و موذی می‌شود كه مانع از افزایش وزن این گروه می‌شود.

علت: اگر مواد غذایی که مصرف می‌کنیم نتیجه یک انتخاب بد یا ترکیبی از مواد غذایی نامناسب و بی‌خاصیت باشد، اخلاط نامناسبی در بدن تشکیل می‌شود که بدن آنها را جذب نمی‌کند و این مواد مانع از جذب مواد مفید و مغذی توسط بدن می‌شود و روند لاغری ادامه پیدا می‌كند.

شاید دلیل لاغری‌ شما این باشد...

در برخی از متون طب سنتی علاوه بر اختلال در عملكرد دستگاه گوارش و عدم تناسب میزان غذا و انرژی دریافتی فرد، عوامل دیگری را هم مانع افزایش وزن برای افراد لاغر می‌دانند.

افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی یا بیماری‌هایی که منجر به بزرگی طحال در بدن می‌شوند ازجمله افرادی هستند که ناخودآگاه در معرض لاغری قرار می‌گیرند.
ابتلا به اسهال از مواردی است که موجب حفظ ریتم کاهش وزن می‌شود. این مکانیسم در حقیقت در برخی از شیوه‌های درمانی برای لاغرشدن افراد چاق مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ابتلا به سوء مزاج سرد نیز یکی دیگر از دلایل ابتلا به لاغری است. درمانگران برای درمان لاغری پیش از هر چیز احتمال وجود سوءمزاج سرد را در بیماران‌شان بررسی می‌کنند.
وجود انگل در دستگاه گوارش نیز از جمله مواردی است که  موجب کاهش وزن افراد و لاغری آنها می‌شود چرا که انگل پیش از آنکه مواد غذایی هضم و جذب شود از آنها تغذیه می‌کند.
خواب معتادل و مناسب نیز در درمان این اختلال موثر است. افرادی که برای درمان لاغری و افزایش وزن به پزشک مراجعه می‌کنند باید علاوه بر کنترل و تنظیم ساعات خواب‌شان، فعالیت‌ها و برنامه‌های روزانه خود را نیز تنظیم کنند.


این غذاها را به سبد غذایی‌تان اضافه كنید

درمانگران طب سنتی همیشه به افرادی که برای افزایش وزن و رسیدن به تناسب اندام به آنها مراجعه می‌کردند مصرف انواع حلیم، کله پاچه، خوراک گوشت اردک، خوراک کبک و گوشت بزغاله را توصیه می‌کردند. آنها معتقد بودند که گنجاندن این مواد به سبد غذایی افراد لاغر به آنها کمک می‌کند که بر لاغری خود غلبه کنند. البته این درمانگران به افراد لاغر هشدار می‌دهند که این غذاها را با تجویز درمانگرشان به سبدغذایی خود اضافه کنند چرا که پیش از افزودن این غذاها به برنامه غذایی روزانه باید از سلامت جسمی خود مطمئن باشند و معاینه شوند. علاوه براین این درمانگران مصرف شیربرنج و شیرینی‌هایی مانند باقلوا، قطاب و خوردن پسته، فندق، بادام و کنجد و گنجاندن میوه‌های شیرین  به سبد غذایی را از دیگر عوامل موثر در افزایش وزن افراد لاغر می‌دانند.

این داروهای طبیعی را امتحان نکنید

برخی داروهای گیاهی در عطاری‌ها به فروش می‌رسد که برای درمان لاغری از سوی فروشندگان توصیه می‌شود. متاسفانه تجویز بسیاری از این داروهای گیاهی بدون لحاظ کردن علل واقعی لاغری در افراد، صورت می‌گیرد. در حقیقت این گروه به همه افراد لاغر با طبع و مزاج مختلف یک داروی گیاهی را تجویز می‌کنند. به همین دلیل است که برخی مردم از این داروها نتیجه می‌گیرند و برخی آنها نتیجه نمی‌گیرند و با مصرف آن دچار اختلال دیگری نیز می‌شوند. لازم است افرادی که تمایل به افزایش وزن دارند و می‌خواهند لاغری خود را درمان کنند پیش از مصرف هر گیاه و داروی طبیعی با متخصص و درمانگر طب سنتی مشورت کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00681s, 18q