ولخرجی ویژگی مبتلایان به اختلال دو قطبی است

۱۳۹۲/۰۹/۰۴ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 87397
سلامت نیوز : یک روانپزشک با اشاره به شیوع اختلال دو قطبی (افسردگی- شیدایی) در حدود یک درصد جامعه، ولخرجی را ویژگی این افراد عنوان کرد.

افشین یداللهی در گفت‌وگو با فارس گفت: اختلال دو قطبی (افسردگی- شیدایی)، نوعی اختلال روان‌پریشی است که با دوره‌هایی از افسردگی و شیدایی همراه است. این اختلال در یک درصد جمعیت جامعه وجود دارد.

یداللهی تصریح کرد: افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در فاز افسردگی، بی‌انگیزگی، افت انرژی، خلق پایین و بی‌علاقگی نسبت به افراد و چیزهایی که قبلاً نسبت به ‌آن‌ها علاقه‌مند بوده‌اند را تجربه می‌کنند.

وی ادامه داد: افراد مبتلا، در فاز شیدایی بسیار پرانرژی، کم خواب، پرحرف و تحریک‌پذیر هستند و اعتماد به نفس کاذب بالایی دارند.

این متخصص بهداشت روانی، ولخرجی را یکی از ویژگی‌های افراد مبتلا به اختلال دو قطبی که در فاز شیدایی قرار دارند، عنوان و افزود: ممکن است افراد مبتلا به این اختلال که در فاز شیدایی قرار دارند، ماه‌ها در نوبت گرفتن وامی باشند و پس از گرفتن آن، ظرف 2 روز تمام پول‌هایشان را خرج کنند.

وی اظهار داشت: این افراد بعد از گذراندن فاز شیدایی تازه متوجه می‌شوند که تمام پول‌هایشان را خرج کرده‌اند و حالا باید بازپرداخت وامی را بدهند که پول آن را صرف کارها و افراد دیگری کرده‌اند.

این روانپزشک با اشاره به تشخیص این اختلال گفت: تشخیص اختلال دو قطبی توسط افراد خانواده و عادی جامعه امکانپذیر نیست و متخصصان بهداشت روانی می‌توانند این اختلال را تشخیص دهند.

وی گفت: گرفتن شرح حال و معاینه وضعیت روانی به طور دقیق می‌تواند گام مؤثر در تشخیص اختلال باشد.

یداللهی افزود: داروهای تثبیت کننده خلق، مؤثرترین شیوه درمان مبتلایان به اختلال دو قطبی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.52445s, 18q